Kategoriler
Internet

Sosyal ağlarda en sevilen kullanıcı tipleri

social-networksSosyal ağlara bayılıyoruz biz, evlenmek için, eğlenmek, için iş bulmak için, iş geliştirmek, ortaklıklar için vs. her derde deva internetteki soyal ağlar.

Bu sosyal ağlar yokken internet ne kadarda mutsuzmuş, forumların popüler olduğunu konuşuyorduk biz arkadaşlarla, hatırlıyorum sene 2005-06 mıy dı ne. Bilgi işlem departmanında çalışan arkadaşım (şu an çok büyük bir şirkette) -lan volkan şu forum ne muhteşem bir şey, çözemediğim bir konuyu burada tanımadığım arkadaşlar sayesinde çözdüm, demişti. O sıra outlook’a adapte ettiği forumlarda vardı arkadaşın, amma taş devriymiş, bu kadar online araç, bu kadar imkanlar yoktu.

Sosyal ağlar kendini göstermek isteyen, eskiden köyünden kaçıp şehre gelen ve ünlü olmak isteyen kızlara benzer kullanıcılarla doludur.

İşte bu sosyal ağlarda sevilen bir kullanıcı hesabına sahip olmak, nasıl? Daha önce nasıl ünlü olunur? isimli konuda da bahsettiğim yönteme benzer bir durum söz konusu. Sadece isimler farklı.

En çekici sosyal ağ kullanıcısı olmak?

  Ne?
  Sosyal ağlarda sevilen kullanıcı tipleri ikiye ayrılırlar;

 1. İlk gruptakiler konumları ve olanakları sayesindedir, ki bu genellikle içinde bulundukları organizasyonlar veya çalıştıkları şirketlerin cazibesidir.
 2. İkinci gruptakiler gerçek sosyal ağ canavarlarıdır, bu kullanıcılar o ağların kurtlarındandır ve onların o ağda farklılıkları herkes tarafından bilinmesi, tecrübelerine güvenilmesi ile anlarsınız. Genellkile bu guruptakilerin iş yaşamı hakkında bilgi sahibi olmanız zordur.
  Neden?

 1. Var olan iş ve çalışma ağınızı organize etmek ve sektörünüzdeki yenilikleri en yakında takip etmek için.
 2. Kadın/Erkek partner edinmek için, evlenecek eş bulmak için, yeni arkadaşlıklar edinmek için. Kısaca var olan sosyal hayatınıza daha da renk katmak daha da heyecanlandırmak için.
 3. İş bulmak, eğitiminiz, kariyeriniz için kendinizi geliştirmek için.
 4. Hayranı olduğunuz ünlü birine ulaşabilmek için (menajerleri veya kendisine ulaşmabilirsiniz, tecrübe ile sabittir).
 5. Sadece eğlenmek ve ilgilendiğiniz alanda, hobiniz üzerinde kendinizi geliştirmek, genel kültür sahibi olmak için.
  Nasıl?

 1. Zaten normal sosyal/iş hayatta iyi bir konumdasınızdır ve bu sizin kullanıcı hesabınızı otomatik olarak tüm toz parçacıklarına kadar her şeyi çekebilen bir bal kovanı yapar.
 2. Muhteşem bir sosyal ağ canavarısınızdır, özel bir yeteneğiniz vardır, en muhteşem şeyler hep sizdedir, sosyal ağ akışınızın muhteşemliği diğer kullanıcıları çeker.

Soyal ağlar üzerine, temiz, saf olduğu gibi olan deneyimlerimi yazmaya devam edeceğim.

Bir sonraki sosyal ağ deneyimleri yazı dizisi makalemin başlığı: Şirketlerin aradığı tip blogger olmak (bu aslında o şirketlerin ajanslarının aranan bloggerı olmak).