Kategoriler
Multimedia

Sırdaş evler

Evler, insanların kaderlerine, sırlarına ortak olan evler… Dışarıdan sadece bir beton yığını olarak görülen evler nelere şahit olur oysa.

Sırdas evler
Otobüs ya da araba seyahatlerimde hep bunu düşünürüm hızla geçerken evlerin yanından. Belki o anda bir evde cinayet işleniyordur, belki sadakatsiz bir eşine ihanet ediyordur, belki iki insan aşkla sevişiyordur, belki bir baba masal anlatıyordur çocuğuna, bir anne yemek yapıyordur; kim bilir. Her şeyi bilmelerine rağmen hep iyi bir sırdaştır evler. Susarlar, saklarlar sahiplerinin hayatlarını.

Dışarıdan ne kadar basittir evler, bir kaç tuğla ve beton. İçinde bir aile vardır, biz o kadarını biliriz sadece. Bir ev vardır, bacası tüter; o kadar. Ne saklı hayatlar vardır oysa. O evlerin yanından geçerken o evlere ait olmak isterim bir an. Ağlayan bir kadına sımsıkı sarılarak onu teselli etmek, eski aşkına ağlayan bir adamla karşılıklı bir sigara içip onu dinlemek, kızına masal anlatan babayı sessizce bir köşeden izlemek, iki kız kardeşin sohbetlerine ortak olmak, birbirine sevgiyle bakan eşe imrenerek bakmak isterim.

Bende bu yazıyı evimin balkonundan yazıyorum gelen gidene bakarak. Yoldan geçen küçük erkek çocuğuna göz kırpıyorum, o da bana kocaman gülüşüyle karşılık veriyor; bu erkekler her yaşta çapkın oluyor diye düşünüyorum 🙂

Ne hayatlar yaşanıyor apartmanlarda, biz bilmeden şahit oluyoruz belki bazı şeylere. Hem birbirinden bağımsız hem de birbirine kenetli hayatlar yaşıyoruz. Etrafımdaki evlere bakıyorum. Bazılarından cıvıl cıvıl çocuk sesleri, bazılarından kavga sesleri, bazılarından ise şen kahkaha sesleri yükseliyor. Bir kadın çıkıyor karşı apartmandan gözleri nemli, belli ki ağlayıp atmış kendini sokağa; kim bilir ne yakmış canını. Genç çift bağır çağır konuşuyorlar balkonlarında. Bir aile mangal rakı keyfi yapıyor mutfak balkonlarında; türkü söylüyor efkârlanınca aile babası. Yaşlı çift kol kola geçiyorlar çocuklarından hasretle bahsederek.

Düşünüyorum da nasıl taşıyor bu evler; onca yükü, onca acıyı ve onca anıyı; şaşırıyorum.