Kategoriler
Genel

Chrome’da yeni PDF okuyucuyu etkinleştirmek

Google Chrome’un yeniden tasarlanan PDF okuyucusunu etkinleştirebilir ve tüm yeni özelliklerinden hemen şimdi yararlanabilirsiniz.

PDF, bildiğiniz üzere hem web hem de farklı paylaşım şekilleri ile tüm dünyada en çok kullanılan dosya sistemi. Özellikle okunabilirlik, erişilebilirlik, yaygınlık ve küçük dosya boyutu ile vazgeçilmez ayrıca çok güvenli.

Google Chrome son güncellemesi ile PDF görüntüleyicisini yeniledi, ancak bu yeni PDF görüntüleyiciyi kullanmak için “chrome://flags/”’dan bir ayar yapmanız gerekmekte.

Google Chrome’un yeni PDF görüntüleyicisinde en beğendiğim kısım “içendikler tablosu” ve sayfa sığdırma, döndürme gibi kontroller.

Kesinlikle şahane olmuş ve ekstra bir PDF görüntüleyiciye ihtiyacınız kalmıyot, Chrome yeterli.

Google’ın yeniden tasarlanan PDF okuyucuyu gelecekte tüm Chrome kullanıcılarına sunma planları olsa da, kullanıcılar bunu beklemeksizin hemen kendileri de etkinleştirebilir ve tüm yeni özelliklerinden hemen şimdi yararlanabilir. Bunu yapmak için, kullanıcıların “Chrome flags” sayfasına erişmesi ve aşağıdaki seçeneği “Enable” olarak ayarlaması gerekiyor.

chrome-flags-experiments-deneysel-ozellikler
chrome-flags-experiments-deneysel-ozellikler

Chrome adres çubuğuna “chrome://flags/#pdf-viewer-update” yazın ve ardından ilgili seçeneği “Enabled” yapın, hepsi bu kadar. Ekran görüntüsün size yardımcı olacaktır.