Kategoriler
Multimedia

Profesyonel kadın askerler

Çok konuşuldu, yazıldı, çizildi, normal askerlik kalksın profesyonel askerlik gelsin diye. Eskiden doğuda, dağlarda uzman çavuşlar yaşarmış, sabah akşam dağlarda dolaşırlarmış böylece PKK’nın da usta olduğu dağ ortamında profesyonel askerlerimiz da bulunurmuş.

İstanbul’un, İzmir’in, Sivas’ın temiz yollarında dolaşan gariban acemi asker birliğinden geliyor, hop tatbikata, dağlara, sonra uzmanları kaldırmışlar, yazık olmuş hatta PKK dahi korkuyormuş. “1 uzman asker 10-15 askere bedel” diye.

Sat komandoları: bu hamur çok su götürür konuya dönelim. Efendim ben de profesyonel askerliği isteyenlerdenim uzman asker daha az sivil ölümü, daha çok ölü düşman demek. Bu demek değil ki hiç askerlik görmeyelim, hayır mesela eve yakın yer olmalı,1-2 ay gibi kısa dönem ya da 2 ayda 1 hafta gibi. hem hayattan uzak kalınmaz, hem de asker disiplini görmüş oluruz. Uzman SAT komandoları öyle eğitimlerden geçiyorlar ki insanın dudaklar uçuk kalıyor, ben bile askerde böyle sürünmedim yahu, insan onları izleyince gururdan, sevinçten tüyleri diken diken oluyor, o duruş, o eğitim, o OMO’nun bile sponsor olamayacağı üst-baş.

Evet profesyonel kadın asker olur mu? Olabilir ama nerede işe yarayacak acaba fikrim yok. Erkin Koray “kızları da alın askere” diyor ama. şimdi olsa ne derdi, onun zamanı rahat zamanlardı. 68’ler. özgürlük ortamı hesabı. ekmek elden su gölden, belki de diğer ülkelerde bile vardır profesyonel kadın askerler İran’da vardı galiba?

Sen ne düşünüyorsun? Profosyenel kadın asker nasıl olur?