Kategoriler
Internet

.sex internet adresleri geliyor

Belki duymuşsunuzdur daha önceleri yeni alan adlarının alınabileceği yönünde söylentiler vardı ve en son da Asya ülkelerinin internet sitelerine yönelik “.asia” bölgesel internet alan adı 2007 yılında satılmaya başlamıştı. Yakın gelecekte ise yeni alan adları gelecek. Bunlardan biri de “.sex”

Şimdilerde internette alan adları tahsisinde en üst düzey makam olan Icaan (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) kullanıcılara .com veya .net gibi sınırlı internet adresi uzantıları yerine . Sevgi, .ankara gibi sınırsız sayıda ve her dilde alan adı oluşturma olanağı tanımaya hazırlanıyor.

Yalnız bu alanlardan bazılarının Bu alan adlarından bazıları da .sex ya da .xxx uzantılı olması yeni bir düşünceyi de beraberinde getiriyor. Bu uzantılar, inanılmaz rakamlara kadar ulaşabilecek yeni bir kazanç alanı olabilir mi? Alacağı hitler de düşünüldüğünde, uzantının gerçekten çok değerli bir hale gelmesi kaçınılmaz bir sonuç olacak.

Dünyanın tanınmış ticari sitelerinden olan eBay de, kendi domain ismine sahip olmak isteyen pek çok şirketten sadece bir tanesi. Yeni sistem ile bankacılık ve araba satışı gibi aktivitelerin yapıldığı siteler de ’.bank’ ve ’.car’ dain isimlerini benzer şekilde edinebilecekler.

Bu kadar kaoslu bir yenilik ne kadar hayatımızı alt üst edebilir ya da ne kadar yarar sağlar? Tabi bu sorularda cabası…

kaynak: hürriyet