Kategoriler
Gündem

Bekarların tatil yapabilecekleri en iyi 10 yer

Malumunuz çocuklu ailelerin tercihi genelde tatil köylerinden yana oluyor. Biz bekarlar ise ortalıkta koşuşturan çocuklara pek tahammül edemiyoruz dolayısıyla farklı tatil seçenekleri arıyoruz.

Alaçatı // Çeşme

Bizim bu truzimci abiler oturmuş düşünmüş, bekarlar için en gözde tatil mekanlarını seçmişler ve ortaya bekarların tatil yapabilecekleri tam 10 yer çıkmış.

Hürriyet gazetesinde okudum ben de, şöyle yazıyordu;

Tatil programını, seçilecek destinasyonu etkileyen en önemli faktörlerden biri de insanın medeni durumu. Evli olup olmadığı, tatilin çocuklu mu çocuksuz mu yapılacağı…
Onlar yeni insanlarla tanışabilecekleri, belki ufak tefek bir iki maceraya atılabilecekleri, yeni sporlar öğrenebilecekleri, gece hayatı bakımından zengin adreslerin peşindeler. Biz de bu hafta turizmciler, müdavimler, seyahat yazarları ile gözde bekarlardan oluşan jüri üyelerimize bekarlar için en iyi tatil adreslerini sorduk.

İşte Hürriyet’in seçtiği en iyi 10 belde…

ALAÇATI / ÇEŞME

İşte hem doğası, hem sörf için ideal rüzgarı, hem de sosyalleşmek için gece hayatıyla en gözde bekar tatil mekanı. Sezonu hiç kapatmıyor ama yüksek sezon daha yeni başladı. Sosyalleşmek için en önemli sportif aktivite tabii ki sörf. Sonra her türlü su sporları geliyor. Hüseyin Karadayı burayı dinamik sportif tiplerin tercih ettiğini söylüyor, bir de tavsiyesi var: Şaka pansiyonda kalın ünlülerle karışılaşın, mesela Çağla Kubat sörf için sürekli burada. Barbun Bar’a gidin, Agrilia’da kahvaltı yapın, Yaya’da yemek yiyin. Çeşme’nin en gözde gece mekanı Inside, az ilerideki Sea Side Beach’in içinde. Bütün Çeşme sabah beşte burada. Alternatif müzik ve rock dinleyicisiyseniz Babylon’un, pizza meraklısıysanız Otto’nun, şarapseverseniz Şarabi’nin yazlığı var. Balık meraklıları için Kalamata, Tuval, Lavanta ve Picante farklı ambiyanslarıyla konuklarını ağırlıyor. Merkezdeki Sailors Hotel ister kalmak ister akşamüstü takılmak için tavsiye ediliyor.

OLİMPOS / ANTALYA

Antalya Kemer’e yakın olan Olimpos, Rus istilasından azade kalmış çok az sayıdaki yerlerden. Yaz ortasında daha çok Türkler ve Türkiye’de uzun süreli kalan yabancılar tarafından tercih ediliyor. Sezon sonu ve başında ise bekar yabancı turistler var. Eskiden hipilerin mekanıydı. Koruma alanında bulunduğundan inşaata izin verilmiyor. Sadece bungalovlar ve ağaç evler var. Antik kentin dibinde kurulu. Çok uzun bir sahili var. Ucuz ve salaş tatil sevenlerin adresi. Sakın yanınızda topuklu ayakkabı götürmeye kalkmayın. Yakınlardaki Sundance’i de gitmişken ziyaret edin. Özlem Tekin, Teoman gibi rock yıldızlarının tercihi. Ata binebilir, hamaklarda ya da barda sohbet edebilirsiniz.

KAPADOKYA / NEVŞEHİR

Güzel atlar diyarı Kapadokya’da atla gezi de mümkün ama en romantik etkinlik sabaha karşı uçan balonla tur yapmak. Balondaki harika geziden sonra yöreye özel mağara otellerde öğle uykusuna çekilebilirsiniz. Coğrafi olaylar peribacalarını oluştururken, tarihi süreçte insanlar da peribacalarının içlerine ev, kilise oyarak binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımış. Antik çağlardan Hacı Bektaşi Veli’ye uzanan kültür zenginliğini sadece Türklerle değil, Anadolu’yu keşfe çıkmış Fransız, Japon, İspanyol ve Alman turistlerle kaynaşarak keşfedebilirsiniz. Balon uçuşları kişi başına 180 Euro gibi fiyatlara yapılabiliyor. Göreme’nin en etkileyici bölgelerinden Aşk Vadisi ise sadece bekarlara göre değil. İnanış o ki, eğer çocuğu olmayan bir çift, Aşk Vadisi’ni ziyaret eder de bu vadide aşk yaparsa vadi onları bir çocukla ödüllendiriyor.

TÜRKBÜKÜ / BODRUM

Bodrum-Türkbükü, İstanbul Nişantaşı’nın yazlık hali. İçine biraz da Ankara’nın Çankaya’sından damlatırsanız tamam. İzmirlilerin Çeşme’si var zaten. Beldenin en gözde eğlence mekanı Shipahoy. Mavi’nin canlı müzikleri Temmuz 15 gibi başlıyor. Cafein iyi müzik dinlemek için diğer bir seçenek. Kalınacak yer olarak Divan, Maki ile Maça Kızı öteden beri popüler. Ücretleri yüksek gelirse Yakamoz, Atılay ve Kaktüs Çiçeği var. En popüler sosyalleşme mekanlarından Emre Ergani’nin Bianca Beach Club’ı, bu yaz yine Levendiz Rum Meyhanesi’yle birlikte. Türkbükü’nün en yenisi ise 34 Beach. Deniz uçağı servisleri var. Yazlık yerde spa modası Türkbükü’nü de sardı. Kuum Otel kendine ait koyunda spa, hamam ve 12 masaj odasıyla hizmet veriyor. Mantı, çiğ börek seviyorsanız Hoca’nın Yeri ile Yakamoz var.

GÖCEK MAVİ YOLCULUK / MUĞLA

Hayallerinizi süsleyen Mavi Yolculuk için Göcek’e hoşgeldiniz. Yüzlerce tip ve markadaki tekne, onlarca zengin rota ile güzel bir bekar tatili için en doğru adrestesiniz. Yelken açacak iki temel istikamet var: Birincisi Göcek Koyu ve 12 Adalar Turu. Göcek ile Kapıdağ yarımadasının çember şeklinde içine aldığı korunaklı körfezde birbirinden güzel onlarca koy ve ada var. 3, 5 veya 7 gün boyunca rahat rahat ve uzun molalar vererek bütün bu güzelliklerin tadına tam olarak varabilirsiniz. Deniz turkuvaz, tüm doğa çam ağaçları ile kaplı. İkinci istikamet ise Güney Ege. Doğu’da, Fethiye, Ölüdeniz, Kaş, Kalkan, Kekova, Kemer ve Antalya’ya. Batı’da Kapıdağ, Sarıgerme, İztuzu, Dalyan, Aşı Koyu, Marmaris, Hisarönü Körfezi, Bozburun, Datça, Sedir Adası, Gökova ve Bodrum… Başka bir arzunuz?

KAŞ / ANTALYA

Önce plajlardan başlamak lazım: Kalkan yönündeki Akçagerme, Meis manzaralı Büyükçakıl, Likya mezarlarıyla Bayındır Limanı, suyu sıcak olan İnceboğaz, muhteşem kumuyla Kaputaş, merkezdeki Küçükçakıl ile karayolu bulunmayan Limanağzı. Peki sonra? Tabii ki tarih: Kent içinde dolaşırken birçok kaya mezarı ile karşılaşmak mümkün ama en göze çarpanı Uzun Çarşı’daki lahit (İ.Ö. 4. YY). Patara, Letoon, Xhantos gibi antik kentlere yakın. Deniz mağaraları dalışları, yamaç paraşütü gibi aktivitelerle yeni dünyalar tanıyabilir, bölgeye yerleşmiş çok sayıda şehir kaçkını ile hayat felsefesi üzerine hararetli tartışmalara girip, yeni ve özel dostluklar kurabilirsiniz. Yarımada’da pek çok butik otel, merkezde temiz pansiyonlar var. En ünlü barı, limandaki Mavi.

KABAK KOYU / MUĞLA

Fethiye-Kabak Koyu için Olimpos’un keşfedilmeden önceki hali denilebilir. Ulaşımı zahmetli olduğundan çocuklu aileler gelemiyor. Arabanız yoksa ya tekne tutacaksınız ya da Fethiye’den Faralya Köyü dolmuşlarına bineceksiniz. Köyden sonra da 20 dakikalık bir patika yürüyüşünüz olacak. Yürüyüşün bir bölümünde, Likya Yolu’ndan kırmızı-beyaz çizgilerle belirtilmiş işaretler takip ediliyor. Kabak Koyu’ndaki Turan Camping, Natural Life, Gemile Camping gibi kamplarda, ağaç evlerde kalabilirsiniz. Su-elektrik var ama klima yok. Sahil taşlık ama denizi temiz ve güzel. Sosyalleşmek için çevre keşifleri birebir. Yarım saat mesafede bir şelale ile 800 metre zirvesi var. Meşhur mağarası mutlaka ziyaret edilmeli, bir kez olsun sahilde uyumalı ya da sabahlamalı.

BOZCAADA / ÇANAKKALE

Eski adı olan Tenessos, Poseidon’un adaya sürülen torunundan geliyor. Bugün biz Bozcaada olarak biliyoruz. Çanakkale Geyikli’den kalkan arabalı vapurla ulaşılıyor. Merkezi Rum ve Müslüman mahallelerinden oluşuyor ama bugün sadece 22 Rum yaşıyor. Kalesi, kiliseleri, camileri ile Aya Paraskeri Ayazması var. Eski Rum evlerinin büyük bölümü bugün butik otel olarak kullanılıyor. Mutlaka bir bisiklet kiralayın, bağları, şarap fabrikalarını ve rüzgar değirmenlerini ziyaret edin. Yanınıza bir şişe şarap alıp, deniz fenerinin altında günbatımını izlemeyi unutmayın. Kalamar ve ahtapot seviyorsanız burası sizin adanız. İstanbul ağırlıklı, küçük ama eğlenceli bir gece hayatı var. Gençler merkezdeki otel ve barları, yaşı daha ileri olanlar merkez dışı yerleri tercih ediyor. Çevresinde pek çok plaj var.

PALAMUTBÜKÜ / MUĞLA

Bütün Datça Yarımadası’nın en güzel koylarından biri. Denize iğne atsanız dipte görürsünüz. Açığında kel bir adası, uzun bir sahili var. Balık yönünden çok zengin. Mis gibi kekik ve adaçayı kokar. Daha çok sükûnet tercih eden, sakin tiplerin yeri. Datça üzerinden ulaşabilirsiniz, 25 kilometre mesafede. Knidos Antik kenti en çok ziyaret edilen yerlerin başında. Yolda kırmızı volkanik kayaları ve badem ağaçlarını göreceksiniz. Akşamları bir limanda güneşin batışı, bir limanda ayın doğuşu seyredilebiliyor. Palmiye Otel, Aylin Ahşap Evleri, Şef gibi kalınabilecek; Dolphin, Liman, Şef gibi yenilebilecek yerler var. Emel Sayın’ın yıllardır yazlığı var. Can Yücel de burayı pek severmiş.

BÜYÜKADA

İstanbul sınırları içinde otomobilin giremediği tek yer Prens Adaları. Büyükada da merkez konumunda. Rahat, huzurlu insanlar, motor yerine kuş sesi, ormanlar, ahşap konaklar ile kum-güneş-deniz. Üstelik şehre yarım saat mesafede! Demet Akalın’ın, Çeşme ve Bodrum’dan sonra en sevdiği tatil yeri. 7 bin kişilik nüfus yazın 17 katına çıkıyor. Fayton ve bisiklet, iki ada klasiği. Tekneniz yoksa Nakibey, Kumsal, Yörük Ali, Prenses gibi plajlara bu yolla ulaşabilirsiniz. Dilburnu’nda günbatımı seyretmeden dönmeyin. Üşenmeyin manastır yokuşunu tırmanın. Hatta 6 Ağustos’ta geleneksel yortu var, orada olun. Princess, Splendid, Saydam Planet, Villa Rıfat, İdeal Pansiyon, Clup Mavi ile Aya Nikola adanın yerlileri tarafından konaklanabilecek yerler arasında sayılıyor.

Ve fotoğraflar;