Kategoriler
Gündem

Sınavsız üniversite saçmalığı

sinavsiz universite9 Haziran günü Yüksel’de toplanıp “Sınavsız Üniversite” için Meclise yürüyeceklermiş. Demokratik toplumlardaki eylem hakkı; yürüsünler.

Düşünmeden eyleme geçmişler. Hem şimdiki sistem beğenilmiyor, hem yeni bir proje hazırlanmıyor, yürüye yürüye hallolunacak(!) Ama iş yürümeyle olsaydı Cumhuriyet mitingleri sonrası CHP başa gelirdi. İş yürümeyle olsaydı Gezmiş; komünizmi getirirdi bu ülkeye. İş yürümeyle olsaydı.

Yüksek öğretime kadar çoğu şey insanlara hayatta gerekli olacak diye değil; insanların bilgiyi öğrenebilme ve sorularda kullanabilmesine bakarak, kaliteli, bilgi alabilecek potansiyeldeki insanları, ileride mesleğinde kullansın diye bir eğitim verilerek, ülkenin önemli kademelerine getirmek için öğretiliyor.

Yani öğrenilen türev formülleri, integral formülleri, ilgi alanınız içinde değilse, ortaöğretim sonrası bitecek. Şu iki paragrafı hâlâ daha anlamayan, anlayamayan öğrenciler var. “Abi, nerede lazım olacak bize bu matris – determinant?” Senin iyi veya kötü olduğunu neyle ölçecekler başka? Dört işlemle mi?

Türkiye’de üniversite sınavına 2 milyona yakın kişi giriyor. Öğrenci nüfusu az olsa; böyle bir uygulama gözden geçirilebilir; ancak bu uygulama şimdi için de, gelecek 50 yıl için de ütopya olarak görünüyor.

Boşuna ayaklarınızı yorup, meclise kadar yürümeyin.

insanların en sonunda bir yerde elenmesi lazım buna bir örnek öss olabilir, hem o herkesin karşı çıktığı matris, determinant, türev, intergal, trigonometri vb şeyler lazım olur hiç merak etmesin onlar

popülist değil, çok gerçekçi bir yaklaşımla yazılmış bir yazı ve aynen katılıyorum

yıllarca bu ülkede yolsuzlukların sıkıntılarını çok aşırı çektik halada çekiyoruz. bunu düşünenler sanırım kolayca biryerlere gelip yandaş kayırmanın hesabındalar. değinildiği üzere bu kaptı kaçtı ortamında bu fikir üzerinde düşünülmemeli. bu tarz, insanlarımızda kısa yoldan köşe hazları uyandıran söylemleri duyunca aklıma birilerinin ortalığı bulandırıp saman altı gayretinde olduğu geliyor.

evet bir össye girecek kişi olarak yazdıklarına katılıyorum furkan.

öncelikle herkese selamlar,
"türkiye'de üniversite sınavına 2 milyona yakın kişi giriyor" sözüyle başlayayım, bu doğrudur ve eminim bu sayı her yıl daha da artacak peki türkiye de "üniversite ye giren sayısı" 2 milyon olamaz mı?

bence bu hayal değil gerçek.fakat bu düşünceyle mümkün değil neden mi?
iki milyon kişi dershaneyi bırakacak,yüzlerce yayın evi çalışanları öğretmenler,dershaneler,vergiler,otobüs minübüsçüler,kantinciler,civardaki cafeler vs.. aklıma gelen gelmeyen yüzlerce sektör hepsi etkilenecek. özellikle düşünsenize türkiye de öğretmen ataması imkansızken şuan dershanede istihdam edilen öğretmenler de boşa düşücek. herkes okuyacak,üniversite mezunu olacak peki ya sonra? devlet bana iş verecekmi ve ya diplomalı hıyarcı olabilecekmiyim ?türkiye bu kadar büyük pasta oldukça daha çok sınav olur,değiştirir değiştirir iyileştirilmiş uydurmasıyla bizlere yıllarca afiyetle yedirilir 🙂

herkese afiyet olsun.

ben bu konuda çok farklı düşünüyorum, aslında çok geniş düşünüyorum desem daha doğru belki çoğu kişi bu düşüncelerimi yazınca pek anlamayacaktır ama sanırım birazdan yazımı biritp yayına alırım.

bence bu öyle basit bir sınavlık iş değil, ülke de tüm şartlar eşit olsa idi sınav elbette adil bir uygulama fakat ülkenin tüm genç insanları aynı şartlarda değiller ve onalr için bu eğitim hatta bu sınav neredeyse bir ülke feth etmiş fatih'in duyguları ile aynı oranda büyük bir şey. ama bazıları içinse sadece bir sınav ki evet sadece bir sınav olsa keşke.

"herkesin eşit olması gerekiyor." ve benzeri yaklaşımlar bana mantıklı gelmiyor. herkes hiçbir zaman eşit olmamıştır. olamaz da. bana sorarsanız; bence de olsun; ama bu george orwell'in ütopyasından ileri gidemez..

gerçekçi yaklaşımlarla halledilmesi gereken bir konudur.

bencede gerçekçi ve yararlı bir yazı olmuş ya akıl var mantık var herkes eşit olabilirmi ya çalışan çalışmayan aynı şartlarda yaşamayı hakediyormu sizce? eger öyleyse herkes çalışmamayı tercih eder sonra nasıl yürüyecek işler dediginiz gibi bazı ögrenci arkadaşlar sadece hep bir ütopyalarının peşinden koşuyorlar gerçekci ve detaylı düşünmüyorlar fazla uzatmak istemiyorum kısacası saçmalık 🥴

öss öss dir öss'ye öss demeyene teessüfler olsun ne olacak insan hayatinin bir kac yili öss'ye harcansa sonrada kazanamasada hayatin sonu olmadigini birileri ona anlatsa ve aslinda o bu başarisizligin veevjaskbfhverdigi