Kategoriler
Medya

RTÜK Rüyanız hayrolsun lara dur dedi

RTÜK yani açılımı Radyo Televizyon Üst Kurulu Televizyonda ki falcılara yasak getirdi. Okan Bayülgen sayesinde çok bilinen "Rüyanız Hayrolsun" isimli program da bu durumda tarih oldu diyebiliriz.

Bu şekilde Televizyonda çok program formatı var yasaklanması gereken.

RTÜK Rüyanız hayrolsun lara dur dedi

RTÜK’ün açıklaması şöyle geçilmiş ajanslarda;

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tasarısının yayın hizmet ilkeleri bölümünde, uyulması gereken ilkeler belirlendi. Star gazetesinin haberine göre; işte o ilkeler…

Fal ve batıl inanç: Kişiler fal veya batıl inançlar yoluyla istismar edilemeyecek.

Haberde canlandırma yasak: Haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz; haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve müziğe yer verilemez; görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.

Özel hayatın gizliliği: İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremeyecek.

Mezhep ayrımı olmayacak: Irk, renk, dil, din, cinsiyet, özürlülük, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez.

Yarışma ve lotaryalara düzen: Bilgi iletişim araçları yoluyla yarışma veya lotarya içeremez, dinleyici ve seyircilere ikramiye verilemez veya ikramiye verilmesine aracılık edilemez.

Nefret duyguları uyandırmayacak: Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturulamaz.

Yayınlar Atatürk ilkelerine uygun olacak, müstehcen olmayacak, çocuk istismarı içermeyecek, terör övülemeyecek ve argo konuşmalara da izin verilmeyecek.

Okan Bayülgen’i anlıyorum yıllardır içinde bulunduğu sektörde, kaşarlaşmış bir Televizyoncu olarak bu tür absürt programları eleştirerek, onlarla dalga geçerek ve bunun sonucunda ortaya eğlence programı çıkartıp geçimini sağlamaya çalışıyor. Ama bazen programları asıl kendi popüler ediyor, Rüyanız Hayrolsun programı gibi Yalçın Çakır’ın programlarını(*) da böyle popüler etti. Ahde vefa mı yapıyor ne, geçenlerde Yalçın Çakır’ı programa davet etmiş, herhalde "gardaş senle eğlendik çok para kazandık gel konuğum ol bari" demiş mi ne?

Okan Bayülgen işini iyi yapan bir insan, kimse yapma diyemez herhalde, haşa bana bok yemek düşer herif güzel iş yapıyor fakat fikri ile zikri veya söylediği ile yaptıkları çok çelişen biri, son programlarında da zaten bu benimki gibi eleştiriler çok gelmiş ki ona belli, reklam arası önceleri bir garip haraketler yapmaya başladı. A be Okan abicim sen sisteme laf sokarken onun tam göbeğinde kıvrılmış kedi gibisin kime artistlik yapıyorsun, eğlence programını yapacaksan adam gibi yap, çıkıp bize aydın taklidi yapma, bari bize yapma adamımsın dedik, iki dakka delikanlı ol.

Bu insanlar istisnasız ihtiyacından fazla para kazanınca böyle garipleşiyor. Son zamanlarda da sürekli bu sosyal sorumluluk içerikli şeylere yer veriyor programında, ne bileyim sokakta enstrüman çalan insanları filan çıkarıyor. Bu haraketler nedir biliyor musun? Bu tür haraketler kendini vicdanen aklama işleridir, fazla parayı bulunca insanlar böyle şey ederler.

Okan acil bırak bu işleri eskisi gibi ol, ha bir de internete laf atıp programın tamamını internette filizlenen işlerle yapma(**) seni gidi kurnaz, şimdi ikileyin(***).

“Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.” Mavlana.

*Programının ismi sürekli değişiyor.

**En son örneği Doğa için çal.

***Şimdi para bok olunca afedersiniz, ne uğraşcağım lan tuttum 2 eleman benim yerime araştırıyorlar interneti deli gibi durumu, hemen yetiştirin.