Kategoriler
Medya

Ali Saydam’a cevaben

Ali Saydam Ali saydam, Akşam gazetesinde bir yazar ve severek okuruz. Benim blogum da yok Facebook üyeliğim de! başlıklı son yazısında Bloglar ve Facebook üzerinden yorumlarını bize aktarmış ve orada internetle ilgili sorunlarını dile getirmiş. Şimdi ben Ali abimin kafasındaki soru işaretlerine cevap bulacağım burada.
Ali Saydam demiş ki;

Son zamanlarda hem iş ve iletişim sektöründe hem de popüler kültür alanında sıkça tartışılır oldu… Internet ortamı iletişim aracı olarak ne kadar etkili? Moda üslupla söyleyelim: Blog’lar, Facebook’lar falan yânı(!)… Internet yazarlığı falan yânı(!)…


Ali abi internet de bloglar arasında en azından search (arama) yapıp doğruyu bulmaya çalışabiliyoruz ve bu çöplükten kurtulmak için bilgisayarımızın düğmesine basıp bilgisayarı kapatmamız mümkün yani kurtulabiliriz bu mezarlıktan. Fakat medya da öyle bir şansımız yok çünkü malesef hâlâ o eski kafa yazsarları veya programcıları gözümüze gözümüze sokuyorlar üstelik onlardan kurtulmamız ve doğruyu bulabilmek için bir search seçeneğiniz bile yok.

Bugüne kadar çevremde web sitesi ile blog arasındaki ciddi farkları bana bir çırpıda anlatacak çıkmadı. Her ne kadar ‘ölçmüyorsan yapma ya da söyleme’ ilkesini şiar edinsem de ölçmeden bir tespit yapmaktan kendimi alamıyorum: İnternet ortamında pozitif mesajlar ilgi görmüyor ve kulaktan kulağa yayılmıyor. Durum negatif mesajlar için farklı. Benim, zekâmdan çok tombilliğimden söz ediliyor olması bundandır… Yani blogları kullanarak kurumsal ya da bireysel iletişimin yönetilebileceğini iddia eden ‘trendy’ arkadaşlara da inanmıyorum; ürünleri bu yolla pazarlayacağını ileri süren iletişim ‘sihirbazlarına’ da…

Ali abi mümkünse bir randevulaşıp senle ve sadece bir web sitesi ile bir blog arasındaki farklılıkları değil sana bu üzerine ünlü reklam duayenlerinin kitap yazdığı bloglar hakkında daha üst düzey bilgiler vereyim isterdim. Malesef çevrenizde benim gibi bir arkadaş olmadığı da belli 🙂 Ali abi sana bu işin tüm inceliklerini anlatmaya talibim, kazanılan paralarıda sana banka extreleri ile kanıtlayabilirim desem.

Ve evet Ali abinin bitirici cümlesi de şu olmuş;

Çok yakında bu internet anarşisine birileri dur diyecek mutlaka…

Ah ali abim ah, biz bu yasakçı dur deme zihniyetinden ve bu sizin gibi yazarların köşelerinde aynen darbelerde olduğu gibi çığırtkanlık yapmasından neler çektik be abi. Tarihe baktığımızda bu ap açık görülüyor, sizde onlar gibi klasik çığırtkan yasakçı zihniyete pirim veren yazarlardan olduğunuz için ne çok üzüldüm bilemezsin. Büyük ihtimalle bu hükümet sizin de belirttiğiniz gibi komple interneti halka yasaklarsa hiç şaşırmam ya zaten. Biz halk olarak görmez, işitmez ve duymayız abi siz kafanıza göre takılın, bizim ne haddimize kendi medyamızı oluşturup eylem yapmak, aman haşa ne haddimiz fikirlerimizi özgürce ifade etmek. Olamaz değil mi Ali abi. Biz halkız haddimizi bilelim değil mi? Eğer konu internet anarşisi ise ben en ön saflardayım abim.

Benim yazacaklarım bu kadar şimdi sizi flynxs’in ve Osman’ın yazdıkları ile baş başa bırakabilirim Ali abi.

Edit: Hüseyin arkadaşım bizi bilgilendirdi Ali Saydam da blogcuymuş, [via]
Edit2: Selçuk Hoca Ali Saydam a bir gönderme niteliğinde olan Web sitesi ile Blog arasındaki ciddi farklar başlıklı yazısınıda not etmiş olalım bu gün itibarı ile.
( Bu arada edit yazıyorum diye yine birileri neden ingilizce yazıyorsun kardeşim derse cevap; öyle içimden geldi, canım istedi (: )