Kategoriler
Kültür Sanat

Recep İvedik 3 mü Yahşi Batı mı?

Hürriyet gazetesi bugün bir anket yapmış, anketin sorusu; en çok Recek İvedik 3’e mi Yahşi Batı’ya mı güldünüz.

Anket sonucunda bence doğal olarak Recep İvedik 3 birinci çıkmış, hakikaten Recep İvedik 3 daha komikti.

Ama yine bence eğer anket sorusu şöyle olsaydı; en çok güldüğünüz film Recep İvedik 3 mü, Yahşi Batı’mı kazananın Yahşi Batı olması lazımdı. Çünkü güldürü olarak Recep İvedik daha zengin olsa da, Yahşi Batı Recep İvedik 3’e göre her açıdan daha sinema filmi gibiydi bence.
Çok argo replikler var deniyor, Türk sineması argoya aç olarak geçirdiği yılların acısını çıkartıyordur belki, Kemal Sunal’ın eşşoğlueşşek’inden başka argosu olmayan sinema Cem Yılmaz sayesinde argosunu geliştiriyor, normal bir sinema izleyicisini sinema da argo rahatsız etmez diye düşünüyorum gerçi bunu güldürmek için yapmak başka bir şey baze -ben bile- rahatsız olabiliyorum, çocuğuna izletmek istemeyenler olabilir ama adı geçen filmlerde geçen argo kelimeler zaten hayatın içinde olan kelimeler çocuğu marsa gönderemeyeceğinize göre bu kelimeleri ve manalarını öğrenecek e bari doğru yerlerden duysun.

Her iki film de tepeden tırnağa reklam olayı, o kadar büyük paraların dönmesine rağmen bu kadarı çıkartabiliyorlar. Aynı paralar gerçekten sinema yapacak kişilerde olsa herhalde çok çok üst düze filmler çıkardı. Recep İvedik dediğin televizyonda bir skeçten çıkartılıp Turkcell’in maskot ettiği bir karakter, Cem Yılmaz’da Türk Telekom’a akraba olmuş neredeyse. Bu kadar büyük paralara rağmen Amerikan filmlerinin yanına bile yaklaşamıyorsak ya gerçekten çok yeteneksiziz ya da para o kadar da büyük değil.

Dediğim gibi Yahşi Batı en azından sinema filmi denebilecek bir iş ama Recep İvedik 3 çok güldürse de sağlam bir sinema izleyicisi olarak benim sinema filmi diyebileceğim bir iş değil Şahan kusura bakmasın Gala’da şıktı, yanındaki abla da alev alevdi Allah sahibine bağışlasın.

Dün ve bugün hava çok güzeldi, herkese güzel hafta sonları.