Kategoriler
Ivır zıvır

Pusulayı kim icad etti

Pusulanın mucidi Çinlilerdir. Manyetik bir ortamda serbest bırakılan bir obje nin kuzeye yöneleceği prensibinden hareket edilerek pusulanın keşfi gerçekleşti. Çinliler, MS100 yılında pusulayı icat etti.

Flickr Search

The 4 Great Inventions that changed the world (China)

How the compass unlocked the world | Small Thing Big Idea, a TED series

Who invented the compass? Navigate the truth behind the needle

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Pusulayı kim icad etti başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

pusulayı çinlilerin icat ettiğini daha önce bilmiyordum. fakat bizlere ödev olarak teknoloji tasarım öğretmenimiz icat edilmiş bir şeyi araştırın,muciti hakkında bilgi verin demişti. ben de bu sayede pusulayı kimin icat ettiğini öğrenmiş oldum.pusula her yerde her şeyde bizim işimize yarayabilecek bir alettir. örnek, kaybolduk ve nereye gideceğimizi hiç bilmiyoruz.diyelim ki gündüz,e kutup yıldızını da göremeyiz. yani o zaman yanımızda her zaman bir pusula bulunduramız gerek.pusulya bakarak kuzaydemi güneyedemi batıda mı doğuda mı nered olduğumuzu görürüz.pusulayı kullanarak hangi yöne gideceğimizide öğrenmiş oluruz. böylece kurtulmuş oluruz………..

ben de yazmıştım bu icadı bakim dedim google indekslemiş mi 🙂 www.eylos.com