Kategoriler
Ivır zıvır

Gökyüzü neden mavidir

Gökyüzünün mavi görünmesinin (dikkat! olmasının değil görünmesinin! çünkü normalde atmosferimiz daha doğrusu hava renksiz bir gazdır!) tek sebebi kırılma hadisesidir. Güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Gün ışığı değişik dalga boylu birçok ışından oluşur.

En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacılar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmız ışık (ki en büyük dalga boylu ışıktır!) saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır.

Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur.

Gün batımında veya doğumunda ise güneş ışınları atmosfere eğik girdikleri için daha fazla yol katetmek zorunda kalırlar. Bu yüzden daha çok ışın ve renk saçılır ve o posterlere konu olan, şahane gün doğumu ve batımını gözlemleyebiliriz.

Çok az saçılmış olan kırmızı ışık ise güneşe ve ufuğa kızıl veya portakal görüntü verir.

Eski wolkanca.com’da Gökyüzü neden mavidir veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Gökyüzü neden mavidir için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Gökyüzü neden mavidiriçin 5 yanıt

aboo valla mynet site deyınce bende benım sıte gıbı sandımda baktım ama abi senın sıtenın yanında benım sıte pek uyduruk valla neyse basarılar ben de bı 10 yıl sonra yaparım böyle bı sıte galıba hadi tebrıkler bari 🙂 sinem sevimsiz

bence sizin dediğiniz şey yanlış. çünkü bilim adamları diyorki:"gökyüzü denizin yansımasıyla olur." by

yabanci rumuza yanit:

yazilanlar doğru kardeşim. peki deniz niye mavi görünüyor? denizin mavi görünme nedeni gökyüzünden kaynaklaniyor. dünyamiza yazilanlardan dolayi ( mavi göründüğü için ) mavi gezegen denir. öğretmen osmanbulut.osmanbulut17@gmail.com

www.osmanbulut.com