Polis dur derse yapacaklarınız!

polisGeçenlerde %52'nin yöneticisine yapıldığı öne sürülen işkence ile gündeme gelen, 14 Haziran 2007'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nda yapılan düzenlemeye göre, polis şüphelendiği kişiyi, ortada somut bir tehlike olmasa da, olası tehlikeyi önlemek için, durdurup kimlik sorabilecek. Peki yeni yasa polise başka ne haklar sağlıyor ve bir gün karşımızda bir polis görürsek ne yapmamız gerekiyor. Avukat Aynur Tuncel bu sorulara Hürriyet gazetesinde cevap verdi. Aman siz siz olun AB'ye uyum rüzgarlarından etkilenip kimlik soran polise “Ne kimliği“, “Sen bana kimlik soramazsın” filan demeyin. Derseniz sizi tutuklama yetkisine bile sahip. Dikkatli olun yani.

 • GÖSTERMEM DEMEYİN
  Siz siz olun, AB'ye uyum rüzgarlarından etkilenip kimlik soran polise “Ne kimliği”, “Sen bana kimlik soramazsın” filan demeyin. Yasaya göre, polisin kimlik göstermeyen kişiyi yakalama yetkisi var.
 • KİMLİK SORUN
  Ancak polis kimlik sorduğu kişilere, kendi kimliğini gösterme ve hangi görevi yerine getirdiğini anlatmakla yükümlü. Yani siz de ona kimlik sorabilirsiniz.
 • ÇANTA ARAYABİLİR
  Polis yolda durdurup, üzerinizi ya da çantanızı aramak isteyebilir. Buna hakkı var; ama önce size savcılıktan aldığı arama kararını göstermesi gerekir. Göstermezse siz sorun.
 • ÜST ARAMA KOŞULU
  Spor karşılaşmaları, miting, konser gibi yerlerde polis, savcılık emri olmadan üst araması yapabilir. Bir binayı korumakla yükümlü polis memurları, içeri girmek isteyen kişileri arayabilir. Direnenler, 5326 sayılı Kabahatlar Kanunu'nun 32. maddesine göre para cezası öder.
 • ARABADAN İNDİREBİLİR
  Polis otomobilinizi şüpheli görürse durdurabilir. Kolluk amirinin emri ile sürücünün üzerini arayabilir. Savcılık kararı olmadan, kişinin elbisesini çıkarmasını, aracın torpido gözünün ya da bagajının açılmasını isteyemez, çantayı açtırıp içine bakamaz, elini sokup arama yapamaz.
 • TUTANAK TUTTUR
 • Siz haklı bir neden yokken durdurulduğunuzu düşünüyorsanız, polisten kimliğini göstermesini ve durdurulma nedeni hakkında açıklama yapıp tutanak tutulmasını isteyin. Bu tutanakla hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz.
 • KONUT NASIL ARANIR
  Konutlarda adli karar ile sadece gündüzleri arama yapılabilir. Arama işlemine de muhakkak Cumhuriyet Savcısının katılması gerekiyor. Kanuna göre iki kişi işleme tanık olarak katılmalı.
 • ZORLA NASIL YAKALAR
  Polisin yazılı bir adli karar olmadan kimseyi yakalama ve zorla bir yere götürme yetkisi yok. Ama kişiyi bir daha bulamayacaksa, savcı ya da amirine ulaşamıyorsa yakalama yetkisi var. Vatandaşın direnme hakkı ise tartışmalı.
 • HIRSIZIN GİRDİGİ EV
  Polisin peşine düştüğü hırsız bir eve girerse polis de peşinden o eve giremez. Eve girmesi için mutlaka adli karar gerekiyor.
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Polis dur derse yapacaklarınız!için 14 yanıt

benzer hükümler abd de 11 eylül den sonra yürütmeliğe girmişti ve abd de bu kanun ters tepti. onlarca masum zenci kimliğini göstermek için cüzdanın çıkarmak isteyince polisin insiyatifi doğrultusunda silah çıkardıklarını sanılıp onlarca zenci öldürülmüştü. abd de bu yüzden turuncu cüzdan kampanyası başlatılmıştı.

bir arkadaşım "polis falan bana kimlik soramaz" diyordu. nedenini sorduğumda yetkisi yok demişti.
umarım bu gelen kanun işlerine yarar. bir olayda kimlik sorması için izin alması gerekiyorsa polisin bir anlamı kalmıyor.

zorla nasıl yakalar
polisin yazılı bir adli karar olmadan kimseyi yakalama ve zorla bir yere götürme yetkisi yok. ama kişiyi bir daha bulamayacaksa, savcı ya da amirine ulaşamıyorsa yakalama yetkisi var. vatandaşın direnme hakkı ise tartışmalı.

ne kadar ucu açık bir madde yuzde 52 olayıyla da heç alakası da yok 🙄

bide simgeyle yuzde yanına da elliiki yazınca neden bu yorum r diye değişiyor 🥴
örnek r

volkan, açıkçası tecrübeyi yaşayarak öğrenmesini isterim. çünkü ben anlatmaya çalıştım fakat anlamak istemedi. umarım bir gün polis amcalar anlatır da o zaman hatırlar beni.

polisimizi niye öcü görüyoruz.halbuki onlar bizim için çalışıyor.zaman zaman tartışmalar veya buna benzer hendemeler olmuştur.yaşım 37 bu yaşıma kadar polisin bana bir zararını görmedim.onları çalışmalarında rahat bırakın ha rahat derken yapmadığınız bir olaydan da altlarında kalmayın.yani hakkınızı arayın.

@mete

sen nerede yaşıyorsun bilemiyorum ama ben tüm hayatı istanbul’da geçen bir gencim ve hayatımda adam gibi polis görmedim kusura bakmasınlar memurlar ama gerçekten rezalet, devletin memuru değil sanki eşkiya gibiler. e haberleri izlediyseniz polis tarafından öldürülen masum insanları görmüşsünüzdür. bence türk polisinin inanılmaz eksikleri var en başta psikolojik olmak üzere donanımsal eğitimle ilgili ciddi problemleri var polisimizin. bence polis memuru olan insanların en azından benim istanbul’da gördüğüm %80 i o mesleğin hakkını verecek eğitim ve diğer bilgi gerektiren donanıma ship değiller. ve polislerden nefret ediyorum. bunuda açıkça dile getiriyorum en çokta trafik polislerinden. elit bir kısım polis memuru var evet ama sayıları yetersiz. en baştan toplumun her kesimi gibi polislerinde çok iyi bir eğitimden geçmesi gerekir, bu sadece silahlı eğitim değil kültürel eğitimide kapsayan bir eğitim olmalı. ben sradan bir vatandaş olarak bunları düşünebiliyorken bu ülkenin iç işleri bakanı sanırım bunları hayli hayli düşünüyordur.

geçen hafta perşembe günü, beşiktaş – siroki maçında stadın önünde, kazan'ın önünde ve köy içinde çok fazla polis vardı.(maç günü olduğundan daha fazla) bana da kimlik sordular (yalnız o gün kimliğim lise kayıdı için annemlerdeydi.) yok kimlik dedim, neden yok dedi falan işte anlattım.ellerinde cep bilgisayarları vardı isim soyisim cart curt aldı, anlatacağım şudur; artık polisler belli yerlerde gezen kimseleri cep bilgisayarlarına kayıt ediyorlar kimlik numarası isim vs.

arkadaşlar polis birisine dur derse bu dürüst insanların korunması içindir hepimizin başına kötü bir iş gelse polisi çağırmıyormuyuz. şimdi başlıga değinecem polis dur derse napacakmışız tabii ki duracağız durmassak nolur suç işlemiş oluruz polisin görevini engellemek dur ihtarına uymamak bir sonraki gün kendini savcının önünde bulursun. polis toplumun düzeni için çalışan bir birimdir polis olmasa sokakta yürümek mümkün olabilirmi en basitinden birisi seni gasp etse poliste olmasa napıcaksın elini açıp allaha dua ediceksin ayıp ayıp bu kadar nefret ediosunuz polisten ya o polisler napıosa az bile yapıo