Kategoriler
Genel

Tüm polislere yaka kamerası

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından duyuruldu; 2025 yılında Türkiye’deki tüm polislere yaka kamerası takılacak.

CNN programına katılan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya bahsettiğimiz konuda, “2025’te tüm polislere yaka kamerası takılacak. Polisle vatandaşın arasındaki konuşmaların tamamında benim polisimin, benim jandarmamın tutum ve davranışları kayıt edilecek. Aynı şey vatandaş için de geçerli. Sen benim kim olduğumu biliyor musun sözü kaydedilecek. Herkes bilecek ki Türk polisi kayıtlıdır. ASELSAN yapacak bunu. Daha yeni görüşme yaptım. ASELSAN bu kameralara yüz tanıma sistemi getirdi. Evraklarına bakarken, merkezden kamerayı izleyenler hemen aranan kişiyse müdahale edecek.” açıklamalarını yaptı.

CNN Türk ekranlarında Ahmet Hakan’la #TarafsızBölge’deyim. 3. Kısım 📍İstanbul #CanlıYayın📡🎥

Hali hazırda kullanılan ancak henüz geniş çaplı kullanımı olmayan sistem, özellikle yüz tanıma konusunda dikkat çekiyor, bu konuda daha fazla detayın önümüzdeki aylarda paylaşılması bekleniyor.

Diğer ülkelerdeki kullanımı da çok yüksek olan yaka kameraları, birçok durum için önemli bir kanıt oluyor ve davranışlara karşılıklı olarak olumlu etki gösterdiği biliniyor. Yeni teknolojiler ile beraber görüntü kaliteleri ve kullanım süreleri ciddi şekilde artan yaka kameraları, birçok yalan iddiayı ortadan kaldırabiliyor ve bazı bölgelerde gerçek zamanlı olarak da kullanılabiliyor.

Bazı ülkelerde polis merkezleri sahadaki polislerin kameralarına mobil bağlantı üzerinden erişim sağlayarak canlı görüntü alabiliyor ve böylelikle canlı yönlendirme yapabiliyor.

Bence bu güzel bir uygulama, bunun yanında ayrıca trafikteki tüm araçlarda da kamera zorunlu hale gelmeli mesela Rusya’da ve birkaç ülkede tüm araçlarda kamera zorunlu. Youtube’da Ruslara ait birçok enteresan trafik ve trafik kazası ve benzeri videoların olmasının sebebi bu kameralar.

Türkiye’de şu an sanırım sadece ticari araçlarda zorunlu bu genişletilip tüm araçlarda olmalı zaten kamera dediğin şey eskisi gibi değil o kadar ucuzladı ve kolaylaştı ki hem kamera hem depolama hem de ağ bağlantısı günümüzde inanılmaz kolay, bakıldığında hem devlet hem de vatandaş için hiç de zor bir iş değil yani.

Bu arada ABD’de mesela “body cam” denilen cihazlar yıllardır tüm polislerde mevcut, üzerinde birçok araştırmalar var benim en son okuduğum bu kameraların polislerin davranışlarını çok etkilemediği yönünde idi, Araştırmaya Göre Vücut Kameralarının Polis Davranışları Üzerinde Çok Az Etkisi Var – Washington’da 2,000’den fazla polis memuru üzerinde yapılan 18 aylık çalışma, kameralı memurların güç kullandığını ve kamerasız memurlarla hemen hemen aynı oranda sivil şikayete yol açtığını ortaya koydu. https://www.nytimes.com/2017/10/20/us/police-body-camera-study.html