Kategoriler
Eğlence

Evreni Yutan Çocuk – Netflix

Çok satan kitaptan uyarlanan yeni Netflix dizisi hayran bıraktı, hem eleştirmenleri hem izleyiciyi etkilemeyi başardı.

Netflix’in yeni dizisi Evreni Yutan Çocuk, eleştiri derleme sitesi Rotten’da hem eleştirmenler hem de seyircilerden 90 puan almayı başarmış durumda. Mini Dizi Evreni Yutan Çocuk / Boy Swallows Universe konusu, künyesi ve diziyle ilgili merak edilenleri yazdım.

Evreni Yutan Çocuk dizisi Avustralyalı gazeteci Trent Dalton’unu 2018’de yayınlanan best seller olmuş, bol ödüllü aynı isimli ilk romanından uyarlandı.

Trent Dalton’ın meşhur romanından uyarlanan Evreni Yutan Çocuk (Boy Swallows Universe), Avustralya’nın Brisbane kenti banliyösünde büyüyen iki kardeşin yaşadığı zorlukları ve sıkıntıları anlatıyor. Netflix, 18 yaş sınırlaması getirdiği dizinin konusunu kısaca şöyle özetliyor: “1980’lerde Brisbane’in banliyölerinde büyüyen genç bir çocuk, hayatın sert gerçekleriyle ve ailesini tehdit eden tehlikelerle yüzleşir.” 7 bölümden oluşan dizinin tamamı 11 Ocak’ta gösterime girdi. Yayın devinin pek çok abonesi, şimdiden diziyi bitirdiklerini söylüyor.

“Kitap kurgu olsa da içinde yer alan olaylar ve bazı karakterler Trend Dalton’un geçmişinden, yaşadıklarından ve kendi karakterinden izler taşımaktadır. Trent ve annesi kitap için gerçek ve kurgunun yarı yarıya karışımı olduğunu belirtmişlerdir.”

Nytimes web sitesi
BOY SWALLOWS UNIVERSE - By Trent Dalton
BOY SWALLOWS UNIVERSE – By Trent Dalton

Dizi, felaketlerle dolu ortamda iki iyi çocuğun hayata meydan okuyarak nasıl ayakta kaldıklarını anlatıyor. Suç ortamının gazetecisinden polisine, saygın görünen işadamından politika dünyasına kadar nasıl uzandığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Gus’un spiritual dünyası ile Eli’nin bilim kurgu dünyası galakside birlikte yol alıyorlar ve amaçlarına ulaşıyorlar. En önemlisi de bu kadar trajedinin olduğu oyunda ironi ve mizah eksik olmuyor…

Evreni Yutan Çocuk, yetenekli oyunculardan oluşan bir oyuncu kadrosuna sahip. Genç Eli ve Gus Bell’e Umut Kuşu (özgün adı: Penguin Bloom)’daki rolüyle tanınan Felix Cameron Eli Bell, The Heights ve Crazy Fun Park‘taki rolüyle tanınan Lee Tiger Halley ise Gus Bell olarak hayat veriyor.

Vikings ve Black Snow’daki rolleriyle tanınan Travis Fimmel, Lyle Orlik karakterini üstleniyor. The Mentalist ve Üstün Taraf (özgün adı: High Ground) ile beğeni toplayan Simon Baker Robert Bell’i canlandırırken, Babil (özgün adı: Babylon) ve Westworld‘deki çalışmalarıyla tanınan Phoebe Tonkin Frances Bell rolüne hayat veriyor.

Eli ve Gus’ın hayatlarındaki önemli şahsiyetleri Slim Halliday rolüyle Bryan Brown, Tytus Broz rolüyle Anthony LaPaglia ve Caitlyn Spies rolüyle Sophie Wilde canlandırıyor. Oyuncu kadrosunun diğer üyeleri arasında Ivan Kroll rolüyle Christopher James Baker, Bich Dang rolüyle HaiHa Le, Poppy Birkbeck rolüyle Deborah Mailman, Teddy rolüyle Ben O’Toole, Darren Dang rolüyle Zachary Wan ve sırasıyla Millie Donaldson ve Eloise Rothfield tarafından canlandırılan 17 yaşındaki Shelley Huffman ve 13 yaşındaki Shelley Huffman rolleri yer alıyor.

Dizi gerçek bir hikayeye mi dayanıyor?

Dizi ve kitap kurgulanmış olsa da Trent Dalton’un Avustralya’daki gerçek hayattaki yetiştirilme tarzından ilham almış. Eli’nin babası Robert’ı canlandıran Baker, Netflix Tudum’a “Dalton’un babası, tanıdığı en korkunç kişi ve aynı zamanda da en güzel insandı. Bunun Robert Bell karakterine girmenin gerçekten ilginç bir yolu olduğunu ve böyle bir insanın nasıl var olabileceğini anlamak için iyi bir meydan okuma olduğunu düşündüm” diyor.

Slim Halliday gerçek bir insan mıydı?

Evet. Brown’ın canlandırdığı Slim karakteri, hükümlü katil Arthur “Slim” Halliday’e dayanıyor. Dalton, baba figürü olarak gördüğü Halliday ile birlikte büyümüş.

Evreni Yutan Çocuk – Film hakkında

  • Orijinal İsmi: Boy Swallows Universe
  • Yayın Tarihi: 11 Ocak 2024
  • Tür: Dram, Suç
  • Yönetmen: Bharat Nalluri, Jocelyn Moorhouse, Kim Mordaunt
  • Oyuncular: Lee Tiger Halley (Gus Bell), Phoebe Tonkin, Felix Cameron (Eli Bell), Jordy Campbell (Bobby Linyette), Eloise Rothfield (Shelly Huffman), Zac Burgess, Anthony LaPaglia, Simon Baker
  • Senarist: John Collee, Trent Dalton
  • Yapımı: 2024Avustralya, İngiltere, ABD
  • Sezon: 1

Fragman

Boy Swallows Universe | Official Trailer | Netflix

Kaynaklar: