Kategoriler
Ivır zıvır

Öğretmenler öğretici değil hatırlatıcıdır

Birçok kişiyle tartışmışımdır. Öğretmenler “öğretici” değildir, “hatırlatıcıdır” diye. Hatta birçok öğretmenle de bu konuyu tartıştım. Bazıları hak verdi bazılarının tepkisi sert oldu.

Neden peki böyledirler? Neye dayanarak bunu söylüyorum? Şudur ki; öğretmenler bize öğrettikleri şeyleri hazır kitaplardan ve belli bir müfredattan giderek anlatıyorlar. Derse hiçbir şey katmayan, ruhsuz hocalara ben nasıl “öğretici” derim ki. Gelir ruh gibi dersi anlatır ve gider. Sonrada benim görevim sizlere anlatmak, sizde gidip evde çalışıp gelin derler, ver benim elime kitabı yemin ediyorum senden daha iyi anlatırım.
Kimse yanlış anlamasın gerçekten çok güzide hocalar var. Derslerinin nasıl geçtiğini anlamıyor ve zevkle dinliyorsunuz. Fakat bazı hocalar var ki kendinden nefret ettirir. Öğretmenlik bana göre çok iyi bir meslektir. Çok büyük saygı duyarım her hocama. Sonuçta onlar bize bir şeyler anlatırlar, yorulurlar. Ama kendilerinden hiçbir şey katmayan, kitaptan anlatan hocalara “öğretmen” diyorlar ya işte bana o koyuyor. Aldıkları parayı hak etmiyorlar demiyorum. Geliyor sabahtan akşama kadar sesi kısılana kadar, başı ağrıyana kadar bir şeyler anlatıyor.

Son değerlendirme kısmına geçeyim. Bu konuyu herkesle, her şekilde tartışabilirim. Öğretmenler “öğretici” değil “hatırlatıcıdır”.