Kategoriler
Ivır zıvır

Allah, Tanrıdır

tanri-istemezseBir çoğunuz yanlış anlayacak yine. Evet arkadaşım Allah, Tanrıdır. Toplumda bir yanılgı var, Tanrı kelimesi Hıristiyan dinine aitmiş gibi geliyor herkese. Yanlış.

Ek$isozluk'ten alıntı yapayım. (derleyerek.)

Tanrı, genel addır. Budistlerin, Budha mesela? Müslümanlarında Allah. (Benim ve belki de sizin?)
Ama Hıristiyanların "god" diye ayı bir tanrıları yok, "god", Allah'ın İngilizcede ki deyişi.

Çok sinir oluyorum bu cahillere, kendilerini dini iyi biliyor sanıyorlar sonra da Allah, Tanrı değildir diyorlar. ve
Belki de dinden çıkıyorlar. Tanrı bir kelimedir. İlah kelimesiyle yakın anlamlıdır, örneğin kelime-i şahadet'te "Allah'tan başka ilah yoktur." deriz. Burada yaratıcı, üstün güç yoktur deriz; "Tanrı kelimesi de yaratıcı, üstün güç anlamına gelmez mi?".

Burada bilgili arkadaşlar varsa yorum yazsın lütfen. Ve buradaki binlerce okurda bilsin, Allah bir Tanrıdır dersek sıkıntılı olabilir ama "Allah, Tanrımdır." gibi şeyler doğrudur. Allah bir Tanrıdır dersek birden çok var gibi söylemiş oluruz tabii bu sizin inancınıza kalmış, tarafsız olmak isterim. Dini özgürlük var, değil mi?

Eski wolkanca.com’da Allah, Tanrıdır veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Allah, Tanrıdır için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

Allah, Tanrıdıriçin 26 yanıt

işte sorunda burada ya..!

allah bir tanrıdır dersek birden çok var gibi söylemiş oluruz tabii bu sizin inancınıza kalmış,

tanrılar diye bir kavram var. yunan tanrıları 12 tane. yer, gök, aşk, vsss.. tutunda hindistan'da kilere kadar. fakat allah (lar) yoktur. allah birdir. tektir.

bu yüzden dedelerimiz ninelerimiz tanrı kelimesini bizlere kullanmaz ve kullandırtmazlar. aslında işin mantığı buradadır. fakat bilgisizliğinden dolayı yanlış bir şekilde belki kaba belki kavgayla itiraz edenlere hak vermek gerekir.

tanrılar olarak öngörülen bir kelimeyi allah'ın yerine kullanmak pekde uygun olmaz. bazılarımız tanrı kelimesini duyduğunda ters cevap verebilir sizi kırabilir yada tartışabilir.

normal karşılamak lazım. büyüklerimiz de bize tanrı kelimesini uyugn görmediği gibi bizimde allah kelimesi yerine tanrı kelimesini çevremize kullanmamız pekde hoş karşılanmayabilir..

tanrı neden allah'ın yerine kullanılsın ki? madem iyi niyetle bu kelime kullanılıyor. o zaman kötü niyetlilerin tanrılar 'ı ortaya atmasını engelleyelim.. "allah" diyelim…

bir önceki cümleyi okumanızda fayda görüyorum.
"allah bir tanrıdır dersek sıkıntılı olabilir ama "allah, tanrımdır." gibi şeyler doğrudur"
demiştim. allah, islam'ın tanrısıdır. ve bir çok tanrı vardır ve allah onlardan biridir. allah bir tanrıdır, birçokları vardır. ama allah'a inananlar diğerlerine inanmazlar, benim gibi.

maden allah tanrı'dır; neden baş harflerini küçük yazdınız? bu ayrıntının dışında şunu söylemek istiyorum: yalnızca bir tanrıya inanan toplumlar, yüce yaratıcıyı kendi dillerinde farklı biçimlerde adlandırırlar. farslar hüda, araplar allah, ingilizler god… derler; türkler ise tanrı. bu açıdan düşündüğümüzde, neden "mevla, hüda, ilah, rab" demek yanlış olmuyor da, aynı yaratıcıyı ifade eden tanrı sözcüğü birilerine yanlış geliyor?

şunu da unutmamak gerekiyor ki, şu acunda araplar henüz yokken biz türkler gök tanrı'ya inanıyorduk. birçok toplumda ahlaksızlık, töresizlik diz boyu iken, bizim yalavaçımız (peygamberimiz) vardı. bunun için kalkıp da "tanrı yoktur, allah vardır." deme gafletine düşenler, bilinçsizce söylemiş olsalar bile yüce yaratıcıyı yok sayıyorlar, farkında değiller.

yüce tanrı türk'ü korusun!

öncelik ile eline saglık bu yazı icin gelelim yorumuma
allah tektir;
bu yazının en güzeli cevabını burak özdemirin tanrinin dogum günü adli kitabında bulabilirsiniz kitabi okudum ve birine verdim eğer kitap yanımda olsaydi ordaki tanri ve allah arasindaki farki yazardim eğer eksik cümle kurmicagimi bilsem yazarim ama kimseyi yanıltmak istemem kitabi okumanizi tavsiye ederim

kuran'ın hiçbir kelimesinde tanrı ismi geçmez. bizim genelleme olarak verdiğimiz isimdir. aslında incilde de yok diyorlar ama bunun hakkında genel bilgiye sahip değilim. ancak kuranda tanrı kelimesinin olmadığı doğrudur. allah tanrımıdır cümlesine gelirse genelleme olarak aynı gözüküyor olabilir ; ancak allahın 100 isminden bir tanesi değildir. bir genelleme olabilir sadece. ekşi sözlükten alınan bilgi ile doğrudur da denilemez çünkü herkesin yorumuna açık bir sözlüktür. allah tanrı değildir bana göre allah allah'dır.

çok geyik tartışmalardan bir tanesi bu da. bence isimin değil mananın değeri var tanrı veya allah ya da rabbim hangi kelime ile söylersen söyle dua ederken hissettiğin şey neyse o dur inanan için. bu tür tartışmaları buralarda yapmak çok tehlikeli, bunları ilim insanların yazdığı kitaplarda okuyup öğrenmek ona göre kendi yorumunu katmalı insan. kişisel düşüncem tanrı ile allah kelimesinde bir fark yok mana olarak, yalnız bizim kültürümüz de allah kelimesi farklı bir yere sahip olmuş bunu araştırmak lazım tabi neden diye, dolayısıyla diğer tüm kelimelerden çok farklıdır. askerlik yapanlar bilirler yemek duası tanrı kelimesi ile yapılır allah kelimesi ile yaptırılmaz ama askerler tanrı yerine allah derler bazen emre itaatsizlik ederek bu da garip bir örnek.

isimleri arasında yoktur çünkü tanrı isim değil, kelimedir, tanımdır.
incil derken, hıristiyanların kutsal kitabı mukaddes kitaptır. (kutsal kitap, kitab-ı mukaddes). yok diye biliyorum ama olabilir ve yukarıda belirttiğim anlamda.
ekşi açıktır ama benim görüşlerimi hazır buldum kopyaladım bilgi doğrudur.

çok doğru, zaten istediğimizi diyelim. inancımız aynı olsun yeter.
eskiden din hocamın anlattığı bir hikaye vardı
hıristiyanlık ve islam iki yöne bakan ışıklar gibidir diyordu, amaçları aynı ve sadece küçük farklarla aynı amaca ulaşıyordu..
bunu hatırlattı bu kelimeler, söyleyişin farklı anlamı aynı. tanrım diyorsun; tanrın kim? allah. problem nerede ozaman?

"tanrı" nın "t" sini küçük yazmamın sebebi özel isim olmayışıdır.
ve çok iyi bir yorum.
yalnız küçük bir hata şamanizm ve gök tanrı farklı şeylerdir, biraz daha eskide türkler şamandır.
ve biz en büyük kavim uygarlık olan mu'dan geliriz. (bunu çin kayıtları ve atatürk'ün araştırmaları söyler.)

çünkü bu kadar büyük bir medeniyet ve millet, 2. sınıft muamelesi görüyor ve zorla birşeyler yaptırtılıyor.
(dini bizim seçtiğimiz tartışma konusudur.)

sizce askeriye de "allah(c.c.)'ımıza hamd olsun" demeye neden izin verilmiyor?

türkiye cumhuriyeti'nde dini özgürlük vardır, belki ben yahudiyim ve askerdeyim allah denemez olmaz. (yahudi değilim, sallamasyon bir örnek). bide laiklik var, laikliğe girmeyelim; çıkamam sonra wolkanca'yıda benide yorum yazan herkeside ergenekondan içeri, allah(c.c.) korusun!

sanırım yanlış anladınız. söylemek istediğim bazılarından özelliklede büyüklerimizden tepki alabiliriz. normaldir. bu yüzden biraz dikkat edersek iyi olur demek istedim. iyi günler dilerim.

türk müsünüz? (benim için her türküm diyen türk'tür. hissetmek önemli.)
ve hiç dışardan yurdum insanına ve yurdumun haline baktınız mı? bizi önemsiyorlar(!) ve hatta biz a.b.'nin vazgeçilmeziyiz(!).

türkiye'yi ilan etmiyorum ki?
geçmişten bahsediyorum, dini seçtiğimiz zamanlarda (islam'ı)
medeniyet, ekonomiyle tartamazsınız.
islam'dan önce türkler gerçekten medeni idi(imiş, mimiş aslında mu da kalsaydık. neyse..)

sayın wolkanca
bu işi ilim insanlarından öğrenip yazmalı diyorsun ama yine de bence ile başlayan yorumunu yapıyorsun. oldu mu?
yorumuna cevap olarak, ozaman ben sana ayşe diye seslenebilirim. bir maksadım yok. kastetiğim sensin.
2 * 2 = 4 ama bence 6 dır. bunu kendimce ıspatlayabilirim. bu sebeple yorumları ve gerçekleri ayırtedebilmek lazım. bazı konuları insanların yorumlarına bırakırsanız gerçeklerden uzaklaşırsınız.
allah (c.c.)'ın 99 ismi var arkadaşlar bunlar üzerinde durun. tv de özellikle ve kasten insanlara "allah"(c.c.) ismini değil "tanrı" kelimesini kullanmayı yaymaya çalışanlara allah (c.c.) hidayet versin.
elinize bir tesbih alın ve 33 kere tanrı deyin. ve ardından 33 kere allah (c.c.) deyin. ne hissediyorsunuz?

ben fikrimi belirttim yorum yazdım ters bir şey yazdığımı ve birimizin diğerinden daha çok müslüman olduğunu sanmıyorum. birini hedef seçmeden fikrini belirtmen daha sağlıklı olur.

allah ile tanrı aynı şey değildir, isteyene ispatlayabilirim.

kişisel olarak tabii ki sana karşı bir tavrım yok. kimin daha çok müslüman olduğuna da tabii ki ben karar veremem. yazımı farklı yorumlamışsın. bir de sana değil genele yazdığımı düşünerek okurmusun? (zaten karşımda yorumları kendi açısından bakarak kişileri muhatap alarak yazmıştım.)

fırat batuhan içöz, tanrı nasıl özel ad değildir? özel ad ne demektir? acunda tek olan nesnelere, varlıklara veya kavramlara özel ad denilmez mi? tanrı'nın eşi benzeri var mıdır? yoksa siz tek yaratıcıya inanmıyor musunuz? ikinci olarak şamanizm bir din değildir. kızılderililerin ve hintlilerin bile şamanizmleri vardır ve bunlar birbirinden ayrıdır. bizde şamanizm'in sistemli ve bütün hâlinde bir "din" biçiminde yaşanması da gök tanrı dini'dir.

efe, bence tanrı yalnızca türkler'i korusun. çünkü bu acunda türk'ün türk'ten başka dostu yoktur. bana dostluğu olmayanlar için neden dua edeyim? ben, yalnızca türk'çe ve türk'e göre düşünüyorum, bu kadar basit. ayrıca ben sizin islam'ınızın dediği kardeşliği tanımıyorum…

tanrı, türk'ü korusun!

bilip bilmeden üfüren insanlar topluluğu, cahillik içerisinde batıyorsunuz, susun biraz. yok bir sürü tanrı varmış da, allah da bunlardan biriymiş. siz budist misiniz? yoksa yunanlıların ota boka tanrı dedikleri o basit inançlardan mı etkilendiniz? bu evreni yaratan tek bir yaratıcı vardır, o da tanrı'dır (allah'tır.). bu gerçeği görmeyip de, "neden tanrı diyoruz, neden allah demiyoruz?" deme gafletinde bulunmayalım.

bir millet ancak bu kadar kendi dilinden, benliğinden, milliyetinden utanır hâle gelebilir. baksanıza yüce yaratıcının türkçe adının kullanılmasını ar bilen bir sürü insan var. sorgulayın biraz tanrı aşkına… (eğer tanrı'ya aşk ile bağlıysanız.)

allah bir arap tanrısıdır, islam gelmeden önce de araplar allahı biliyor ve en üstün yaratıcı olarak kabul ediyor fakat ulaşılamaz addettikleri için araya putları koyuyorlardı bu yüzden onlara müşrik (ortak koşan) denilmiştir. allahın putu yoktu kabe ile özdeşti bu yüzden kuranda kabeye beytullah (allahın evi) denmiştir. muhammedin tek yaptığı aradan bu putları çıkartarak allahı erişilir yapması ibadet ve duaların aracısız yalnızca allaha yapılmasını sağlamış olmasıdır. tanrı veya tengri türklerin tek yüce yaratıcıya verdikleri türkçe isimdir. islam türklere inmiş olsaydı allah değil tanrı kelimesini kullanırdık zira tanrı dini indirdiği kavmin diliyle anlatır. bu nedenle kuranda tanrı kelimesini aramakda allahın 99 ismi arasında aramak da absürddür.

size bu konuda katılmıyorum..

bu konuda niyet her ne kadar yüce allah'ın isminin belirtilmesi için tanrı kelimesi kullanılsa da;
hiçbir zaman cenab-ı hakkın bütün esma-i hüsnasını cami,ism-i zat olan allah kelimesinin karşılığı değildir.

siz örneğin; –mehmet rauf bayram– isimli bir kişiye mehmet,rauf,bayram gibi kelimeler kullanabilirsiniz fakat; ona işte corç falan derseniz bu çok saçma bir durum olacaktır kat'i göründüğü gibi.

ayrıca atalarımız islamiyet'i secmeden önce "tengri" gibi kullanımlarda olan tanrı kelimesini kullanıyorlardı.. fakat hak din olan islamiyet'e geçtikten sonra bunun hala devam etmesi sizce de pek mantıklı olur mu?

ve yazıda da belirtildiği gibi allah bir tanrıdır kullanımı kesinlikle yanlıştır. fakat allah, tanrımdır dediğinizde çok çok sakıncalı bir durum değil.. ama bunu söyleyebilmek için aradaki ince çizgiyi tutturmak gerekiyor yoksa işin ucu şirke kadar gidiyor..

öz olarak; ilah manasına tanrı kelimesini kullanmakta aşırı derece mahzur yoktur. mesela, (hindlilerin tanrıları inektir), (birdir allah, ondan başka tanrı yoktur), (bizim tanrımız allah’tır) demek her ne kadar uygun olmasa da asırı bir sakıncası da yok. fakat (bizim allah’ımız tanrıdır) demek caiz olmaz. bu inceliği iyi anlamak gerekir.

bu millete yabancı güçler tarafından empoze edilen önemli konulardan biri de bu bence.. neden onun tüm sıfatlarının kullanıldığı, kuran-ı kerim'de de geçtiği şekilde "allah" lafzı olarak kullanmayalım ki…??

"bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış…" sözü herşeyi özetliyo aslında. keşke herkes bildiği konularda yazılar yazıp, yorumlar yapsa.. ama memleketim insanı herşeyi bilir, her konuda yorum sahibidir!

‘’allah’’ özel ismi,
‘’tanri’’ genel ismi ile tercüme olunamaz!
bu konuda ilmi olmayıp, kulaktan dolma asılsız verilerle “din” hakkında hüküm veren bilgisizler topluluğu, her iki sözcüğün de aynı anlama geldiğini sanıp, akılları sıra biraz da sanki milliyetçilikle ilgili sanarak, “allah” ismi yerine “tanrı” sözcüğünü kullanmaktadırlar..
oysa, “tanrı” sözcüğünün işaret ettiği kavram ile “allah” isminin işaret ettiği anlamın, birbirinden tamamiyle ayrı mânâlara işaret eder. mânâları birbirinden tamamiyle ayrı iki sözcük!
bu konuya türkiye’de yaşamış çok değerli bir kur’ân tefsircisinin satırlarıyla açıklık getirelim.. 1940’larda yazılmış en kapsamlı ve detaylı kur’ân tefsiri olan elmalılı hamdi yazır’ın diyanet işleri başkanlığı tarafından bastırılmış “hak dini kur’ân dili” isimli eserinde bakın bu konuda ne deniyor:
“gerek ismi özel olsun gerek ismi genel, “allah” ismi celâli ile, yine “allah” tan maâda hiçbir mâbud anılmamıştır…
meselâ “tanri”, “hudâ” isimleri, “allah” gibi özel isim değildir! “ilâh”, “rab”, “mâbud” gibi genel mânâ ifade eden kelimelerdir…
arapça’da “ilâh”ın çoğuluna “âlihe”; “rab”bın çoğuluna “erbâb” denildiği gibi; farsça’da da “hudâ”nın çoğuluna “hudâyan” ve lisanımızda dahi tanrilar, mâbudlar, ilâhlar, rablar denmiştir; çünkü bunlar haklıya ve haksıza ıtlak edilmiştir…
halbuki hiç “allah”lar denilmemiştir ve denemez!
böyle bir tâbir işitirsek, söyleyenin cehline veya gafletine hamlederiz!
“tanri” adı böyle değildir; mâbud, ilâh gibidir…
bâtıl mâbudlara dahi “tanri” ismi verilir… müşrikler birçok tanrılara taparlardı. “filanların tanrıları şöyle, falanların tanrıları şöyledir” denilir… ama allah için değil!
demek ki, “tanri” genel ismi, “allah” ismi özelinin eş anlamlısı değildir, en genel bir tâbirdir…
binâenaleyh, “allah” ismi, “tanri” adı ile tercüme olunamaz!”
türkiye`deki en değerli kur`ân tefsirini yazan kişiye göre, yukarıda okuduğunuz üzere, “allah”a kesinlikle “tanrı” denemez!

zâtı itibâriyle her türlü fikir, düşünce, idrak, tahayyül gibi konuların hepsinden münezzeh olan; benliği itibariyle kendinden gayrinin varlığı sözkonusu olmayan; kendi bildirdiği isimlere müsemma olan ve nihayet bütün âlemleri yoktan var eden ve o âlemleri kendisiyle kaim kılan.

yüzmilyarlarla yıldızdan oluşan milyarlarca galaksiyi varedene işaret eden isim “allah”!.

ahmed hulusi / kavramlar kitabından

not: büyük harf kullanılamıyor!