Kategoriler
Ivır zıvır

Çok çalışmaktan ölüyorlar, ya biz?

Habere bakıyorum hürriyet geçmiş; japonların çok çalışmaktan dolayı intihar etmek suretiyle ölümlerini ele almış. Adamlar çok çalışmaktan stres yapıp intihara kalkışırken, bizde sürekli yatmaktan akabinde strese girerek intiharlara yönelerek ölümü tercih ediyoruz

Aradaki fark ise belli, kimimiz çok çalışıyor kimimiz hiç çalışmıyor. Dünyanın hali böyle. İsterseniz alttaki haberi okuyarak bir göz atın olaya.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Japonya’da aşırı çalışma yüzünden intiharlar iki katına çıktı.
Kişi başına yıllık milli gelirin 34 bin dolar olduğu, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Japonya’da aşırı çalışma yüzünden intiharlar son 5 yılda iki katına çıktı. Japonya Sağlık Bakanlığı’nın raporunda, 2007’de 81 kişinin işle ilgili sebeplerden intihar ya da intihara teşebbüs ettiği, bu rakamın 2003’te 40 olduğu belirtildi.

Performansa göre ücret politikasıyla birlikte intiharlar arttı
Raporda, geçen yıl ayrıca 268 kişiye sürmenaj tanısı konulduğu, strese en çok maruz kalanlarınsa son yıllarda uygulanmaya başlayan performansa göre ücret uygulaması yüzünden 30’lu ve 40’lı yaşlardaki çalışanlar olduğu belirtildi.

İntihar edenlerin çoğunun, hafta sonu da dahil olmak üzere günde ortalama 5 saat fazla çalışanlar olduğu kaydedildi. Hükümet, intihara karşı programlar başlattı.