Kategoriler
Ivır zıvır

Isparta

İllerimizin tanıtımına devam ediyoruz arkadaşlar. Peki neden bu hafta Isparta’yı seçtim. Çünkü Eskişehir’den sonra uzun günler kaldığım il ISPARTA.. Ben Isprata ’da hayatı öğrendim, arkadaşlığı öğrendim ; aşkı öğrendim. İnsanların iki yüzlülüğünü de öğrendim paylaşımı da öğrendim. Ailemin ve yaşadığım ilin kıymetini öğrendim yalnızlığı öğrendim.. evde pişen sıcak bir çorbayı özelsem de güzel günler geçirdim.. Isparta; güllerin diyarı, bol bol meyvelerin yetiştiği şirin bir il. Gül diyarı deyince her yerinde gül var zannetmeyin ; yol kenarlarında bile yok 🙂 güller seralarda yetiştirilip sabun, gül suyu, şampuan, gül yağı gibi maddelerin üretiminde kullanılıyor.

Isparta’nın Yüzölçümü: 8.933 km² Nüfus: 513.681 (2000) İl Trafik No: 32 Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinin kesiştiği Göller Bölgesi denilen noktada yer alan Isparta ili, Eğirdir, Kovada ve Gölcük gölleri, Kovada ve Kızıldağı Milli Parkları ile zengin bir fauna ve floraya sahiptir. Isparta’nın ilçeleri ; Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Isparta Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu,Yalvaç ve Yenişarbademli’dir . Isparta’nın turizm kapısı Eğirdir, alternatif turizm cennetidir. Dağcılık, trekking, rüzgarsörfü, yamaç paraşütü, kampçılık turizm çeşitlerinden birkaçıdır. Güzel manzaraya sahiptir Eğirdir Gölü olur da yolunuz düşerse balık yemeyi unutmayın çok leziz.. Eğirdir güneş batışı Kayak Merkezinin yeraldığı Davraz Dağı, doğa yürüyüşü ve nehir sporlarına elverişli kanyonlar, mağaralar ve dağları ile pek çok doğa sporlarının yapıldığı merkezdir. Davras Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi ; dağcılık sporuna gönül verenlerin ,zirve yüksekliği 2637 m. olan Davras Dağındaki yeni gözde mekanını teşkil etmektedir. Doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesi ile yeni öğrenenlere ve amatör kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri 6 km’ ye ulaşan benzersiz parkurlar sunmaktadır. Saatte 1000 kişi taşınabilen 1211 m. uzunluğunda ki telesiyej ile doyumsuz Eğirdir Gölü manzarasını izleyerek 8 dakikada ulaşılan dağ evi kafeteryasında dinlendikten sonra ; Kuzey Disiplini, Alp Disiplini Tur Kayağı, Snowboard, Dağcılık, Botanik Gözlemcilik ya da Trekking aktivitelerinden dilediklerini gerçekleştirebilirler. tarihi yerler ; Taş Kemer, kervansaray restorant, adada.

Isparta ’nın Diğer İllere Olan Uzaklığı Ankara : 422 km Antalya : 128 km Burdur : 51 km Denizli : 167 km İstanbul : 601 km İzmir : 382 km Konya : 264 km Nevşehir : 487 km.

Süleyman Demirel Üniversitesi mezunu olarak biraz bahsedelim üniversitemizden. Süleyman Demirel Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarihli ve 21281 sayılı Kanun ile kurulmuştur.Bugün üniversitede 12 Fakülte, 3 yüksekokul, 17 adet meslek yüksekokulu bulunmaktadır. ( bahar şenliklerini ve mezuniyet törenimi asla unutamam) Isparta ’nın bir güzel yanı da güzel meyvelerin yetişmesine olanak sağlayan iklimi. Akdeniz İkliminin etkisi altında ama kışın don olayları çok görülürdü. Antalya’lı arkadaşlarım üşürlerdi ve “bu ne biçim memleket” diye isyan ederlerdi. Ben gibi soğuklara alışkın değiller tabi..

Yetiştirilen meyveler ; Uluborlu ilçesinde kiraz ve ayva, Yalvaç ’ta elma .. Uluborlu’nun kirazı ceviz büyüklüğündedir yemeğe doyamazsınız. Halkı artık doymuş kiraza biz öğrenciler ise hiç görmemiş gibi yerdik. yurtdışına satılıyor kirazları yani ülkemize de değil görebilioyrmusunuz bu güzelliği.. kirazı toplamak ise ayrıca bir işkence, sapı ile koparacaksın zarar vermiceksin. Eğer sapsız koparırsan seneye aynı yerden meyve vermezmiş!! ve güller .. gülbahçesi 1, gülbahçesi 2..karanfil de var. son olarak tek gül ile veda ediyorum ..

WOLKANCA

Konuk Yazar

Isparta başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.