Nasıl toplu mail gönderilir

Burada "toplu mail(e-posta)dan" kastımız firmalarım müşterilerine veye insanlar toplu olarak arkadaşlarına gönderdiği e-posta dır. Bu e-postalar reklam amaçlı değil yani daha çok bilgilendirme veya bir istek için yapılır, spam değil kısaca.

Bunun nasıl yapılacağını bilmeyenler yüzünden maalesef e-posta adreslerimiz spam yapanların eline geçiyor, bu bilgiyi aslında yıllar önce hatta bu blogun ilk yazılarından biri olarak yazmış olsam da tekrardan yazma gereği duydum, daha doğrusu bu gereksinim bugün gelen bir toplu mail ile oluştu. Benimle birlikte Teakolik de bu konuda yazacak çünkü aynı durumdaydık, yazmış buna da bakın.

Toplu mail gönderecekseniz şayet mail adreslerini CC kısmına değil BCC kısmına yazmak doğrudur. Eğer CC kısmına yazarsanız mail adreslerini gönderdiğiniz tüm kişiler görecektir BCC kısmına yazarsanız kimse birbrinin mail adresini görmez.

CC: Carbon Copy'nin kısaltması olarak kullanılıyor ve CC deki tüm kişiler birbirinin mail adresini görüyor.

BCC: Blind Carbon Copy'nin kıslatması tam Türkçe karşılığı kör yani gizli kopya anlamına gelmekte. Burada yazılı adresleri gönderiyi alan kişiler görmez.

CC'nin kullanılacağı yer ancak bir grup olabilir, birbirini tanıyan ve aynı projede olan kişiler için bunu kulanabiliriz. Fakat birbiri ile işi olmayan kişiler için bunu kullanmak hatadır.

Diğer geri kalan tüm toplu mail gönderilerinde BCC kullanılmalıdır, doğru ve adaplı olan budur aksini yapanlar büyük ihtimalle özensizlikten, bilgisizllikten bunu yapıyordur ve böyle yapan birinin İnternette e-ticaret yapan biri olması düşünülemez herhalde. Mail göndermeyi bilmeyen internet çalışanı olur mu? Bu hatayı yapan firmaları görünce insanın canı sıkılıyor.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.