Kategoriler
Gündem

Ha Uganda'da yaşıyorsun ha Türkiye'de

Global Peace Index Rankings(Küresel Huzur Endeksi) araştırması çeşitli kriterlere göre ülkelere puan vererek bir huzur sıralaması yapıyor. 2008 yılı araştırmalarına göre Türkiye'de yaşamak ile Uganda’da yaşamak arasında sadece bir sıra fark var.

Dünyanın en huzurlu ülkeleri listesinin başında İzlanda, sonunda ise Irak yer alıyor.
Küresel Huzur Endeksi (GPI) adlı kuruluşun, terörizm riski, suç oranı, askeri harcamalar, insan hakları, komşularla ilişkiler gibi 24 kriteri dikkate alarak hazırladığı listede Türkiye, Uganda'nın hemen ardından 115. sırada yer aldı.
140 ülkeyi kapsayan listede ABD 97, İngiltere 49 ve Rusya 131. sıraya yerleştirildi. GPI'nin kurucusu Avustralyalı Steve Killelea, "Dünya bu yıl biraz daha huzur içinde görünüyor. Bu, cesaret verici, ancak dünyanın barış yolunda daha çok ilerleme kaydedebilmesi için ülkelerin bireysel olarak atacağı küçük adımlara ihtiyaç var" dedi.
Listenin ilk 10'unda İzlanda, Danimarka, Norveç, Yeni Zelanda, Japonya, İrlanda, Portekiz, Finlandiya, Lüksemburg ve Avusturya yer alırken, son üç ülke Sudan, Somali ve Irak.

Durmak yok yola devam


Kaynaklar;
Wikipedia: Global Peace Index
Resmi site: visionofhumanity.org

Eski wolkanca.com’da Ha Uganda'da yaşıyorsun ha Türkiye'de veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Ha Uganda'da yaşıyorsun ha Türkiye'de için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

valla hiç şaşırmadım ama ilk sıradaki ülkelere şaşırdım. off valla çok şaşırdım ya (tabı burdakı sıralama da objektıf ıse). bırlesık arap emırlıklerı, yunanıstan, hatta ıran bıle bızden onde ?!?!

kimse gelipte bana huzurlumusun diye sormadı. daha önce yapılan araştırmaya göre mutluyduk ne olsu ?işte kanıtı. işkembeyi kübra dan sallamasınlar … bu kriterlere göre zaten biz hiç bir zaman huzurlu olamayız.bknz bugün başımıza gelenler..

volkan selam yine bir salak beni ekledi wolkancayım diye bilgin olsun mgroup2303{.}hotmail.com bu kişi sen değilsin sanırım çünkü absürit şeyler söylüyor. bilgin olsun. bu yorumu yayınlama msnde olmadığın için yazdım.

@onur
o bir kişi değil grup bir sürü insan var orada silebilir engelleyebilirsin tamamen sana bağlı.
konu burada yazılı.

haberi dün sabah, sabah gazetesinin sürmanşetine vermişlerdi. hatta arkadaşa takılmıştım elin ugandalısı bile bizden huzurlu diye..
güüzel paylaşım ellerine sağlık.

bunları okudukça insanın biraz huzuru varsa da gidiyor arkadaş nasıl bir anket bu ya, dedikleri kadar var. "gerçekler acıdır"

ülkenin acı gerçeği malesef. insanlar hala sokakta istediği gibi yürüyemiyor. biri birşey diyecek mi, yapacak mı kaygısıyla. her gün, hiç uğruna bıçaklanıp hayatını kaybeden gençler. sıramız iyi bile bu aratırmaya göre .