Kategoriler
Medya

Muro ve Deli Hüsnü

Televizyonda en sevdiğim program Kurtlar Vadisi dizisi. Diziyi yönetmen açısından biraz zayıf, ancak senaryo açısından gerçekten çok kaliteli buluyorum. Zaten bana kalırsa yıllardır zirvede olmasının tek sebebi de hikayesi ve yarattığı tiplemeler.

Kurtlar Vadisi-Pusu bölümlerinde ise son zamanlarda çok garip bir tipleme benim dikkatimi çekmeye başladı. Muro. İzleyenler bilirler, Muro karakteri 30 yıldır ülkemizin doğu ve güneydoğu bölgelerinde, şimdilerde büyük şehirlerimizde binlerce insanımızın ölümüne sebep olmuş terör örgütü PKK nın İstanbul’daki yöneticilerinden biri. Böyle bir karakterden Türk halkının memnun olması hiç mümkün değil.

muro kurtlar vadisiAncak dizinin son bölümlerinde Muro karakteri öylesine sempatik bir yapıya bürünmeye başladı ki, en milliyetçi insanlar bile bu karakterin sözleri ve davranışlarından keyif almaya başladı.
Özellikle birkaç bölüm önce yakın adamı Çeto’nun annesini taklit edişi müthiş bir sahneydi. Gerçekten oyuncu olarak Mustafa Üstündağ’ı tebrik etmek gerekir.

Bizim PKK yöneticisi bir insanı sevmemiz ve beğenmemiz elbette söz konusu olamaz. Sanıyorum dizinin yapımcı ve senaristleri de yukarıda anlatmaya çalıştığım şeyi fark ettiler.
Yani böyle bir insanın Türk halkına sevimli gösterilmesi kabul edilemez bir gerçek. Yayınlanan son bölümde Muro amirleri tarafından ölüm cezasına çarptırılacağını anlayınca hapsedildiği evden kaçtı. Evden kaçması demek aslında Muro’nun örgüt ile bağlarını da tamamen koparması anlamına geliyor.

Diğer taraftan, dizinin senaristleri ve yapımcılarının da böylesine sempatik olmuş ve izleyiciyi eğlendiren bir karakteri diziden çıkaracaklarına ihtimal vermiyorum. Peki örgütten kaçan Muro nereye gidebilir. Dizideki diğer karakterleri şöyle bir gözden geçirdim. Bence ilerleyen bölümlerde Muro Polat Alemdar’ın saflarında yer alabilir. Çünkü onu kabul edebilecek yapıda bir tek Polat var. Tabi ki Muro devrimci kimliğini bırakacak değildir. Yalnızca ortak düşmana sahip olmaları bile bunun için yeterlidir.

Önümüzdeki bölümlerde Muro ile Deli Hüsnü dizinin yeni komedi ikilisi olarak karşımıza çıkarlarsa sakın şaşırmayalım.

Muro ve Deli Hüsnüiçin 2 yanıt

şurada belirtmiştim bir kaç bölüm önceden.senaristler muro'yu istemeden sempatik hale getirdi tepki aldı fakat diziden çıkartması yanlış olur reyting kaybı olur.potansiyel örgütçülerinde artık diziyi seyrettiklerini düşünerek doğru bilgilendirme yapmak isteyecektir pana film.zaten 32 bölüm olması lazım muro "tek istediğim insanların kardeşçe yaşaması" gibi bir cümle kurmuştu.verdiğim bağlantıda ki yazıda da muro'nun devlet itirafçısı olarak çalışacağını söylemiştim.devlet=polat alemdar 🙂

ben muro'nun itirafçi olarak döneceğini tahmin ediyorum…