Kategoriler
Internet Teknoloji

Teknoloji ve Yalnızlık

Teknoloji ve Yalnızlık
Teknoloji insanları yalnızlaştırır mı? Bu yazımda buna değinmeye çalışacağım. Baştan belirteyim, öyle çok uzmanvari ve teknik cümleler okuyacağınızı sanmayın, burada her zamanki samimi ve tabiri yerindeyse eğer blogca bir makale okuyacaksınız. Zaten bloglar samimiliği ile diğer sitelerden farklıdırlar, öyle değil mi?

Teknoloji kısaca; çağımızda insanoğlunun gereksinim duyduğu işleri yapmakta kolaylaştırıcı yenilikler getiren alet, araç vs. yapılması, üretilmesi için gerekli olan bilgi ve yetenektir. Daha açık bir dille açıklamak için bir örnek vermem gerekirse teknoloji, Ankara dan İstanbul a herhangi bir vasıta ile 6 saat de gidilirken bunu getirilecek yenilik ile 4 saate indirmektir. Kabaca insanoğlunun tüm yaşantısına etki edebilen bir terimdir teknoloji.

Konumuzda bahsedeceğimiz yalnızlık ise, geçmişte kalabalık aileler ve ona bağlı dernek, kahvene vb. bilumum sosyal durumun, günümüzde azalmasıdır. Bu bireyin yalnızlaşması direkt olarak teknolojin getirdiği iletişim kolaylığı ve bir makineye bağlı kalan bireyin etrafındaki insanlar ile etkileşip sosyal bir durum meydana getirmediği tezidir.

Hepimiz aslında hayatımızın her safhasında teknolojileri kullanırız, örneğim prezervatif bir teknolojidir 🙂 Tüp bebek tedavisi de tıbbi bir teknolojidir. Yani kısaca hayatımızın her alanında teknoloji ile yaşarız.

Peki, nedir bizim teknoloji ile alıp veremediğimiz ve nedir bu yalnızlaşıyoruz korkusu? Bence insanlar bazı teknolojileri yanlış kullanıyorlar veya aşırıya kaçabiliyorlar, dolayısıyla zamanlarının tümünü gereksiz uğraşla geçiren insanların, sosyalleşme, karşılıklı iletişime vakti kalmıyor ve yalnızlaşmış oluyor. Hâlbuki yine örnek vermek gerekirse, internette geçirdiğimiz vaktimizi henüz internete bağlanmadan işlerimizi planlamış olsaydık ve sonrasında internete bağlanıp planladığımız işleri halledip zamanımızı doya doya sosyalleşerek yaşasaydık yalnızlaşmış olmazdık.

Bence teknoloji insanları asla yalnızlaştırmaz, aksine daha da sosyal bir insan haline getirebilir. Kendimden örnek verecek olursam, ben 2005 yılında blog yazmaya başlamadan önce olduğundan tam belki 100 katı daha fazla arkadaş ve sosyal ortam sahibiyim. Bloglarında bir teknoloji ürünü olduğunu biliyoruz, sizde muhtemelen genel okuyucu kitlem olan bir blog sahibisiniz ve son dönemde dünyanın en büyük firmalarının düzenlediği blog konferanslarını, blog gruplarının toplantı ve etkinliklerinden haberdarsınızdır. Bu ne demek oluyor? Bu şu demek oluyor teknoloji doğru ve akıllıca kullanıldığında yalnızlaştırmaz aksine teknoloji doğru kullanıldığında hiç olmadığınız kadar sosyalleşebilirsiniz.

Çoğumuzun teknoloji denince aklımıza ilk gelen araç bilgisayardır. Bu çok doğaldır çünkü bilgisayarlar sayesinde dünyanın öbür ucunda olan bilgi saniyeler içinde avucumuzda olabilir ve yine bilgisayarlar sayesinde karmaşık tüm mimari veya mühendislik işlemleri programlanıp gerçekleştirilebilir, ortaya belki bir otomobil, beklide bir gökdelen inşaatı çizimi çıkabilir.

Siz bu yazıyı bir teknoloji ürün ile okuyorsunuz ve ben bu yazıyı yine bir teknoloji ürünü olan bir alet ile yazıyor, teknoloji ütünü olan bir sistem ile sizlerle buluşturuyorum. Her geçen gün insanlık daha kolay ve daha etkili iletişime doğru yol alıyor, okullarda projeksiyon cihazları ile, taşınabilir bilgisayarlarla daha etkili ve eğlenceli dersler yapılıyor ve bu durum insanı nasıl olurda yalnızlığa itebilir ki?

Sosyalleşmenin internetteki yansıması sosyal networklar adı ile karşımıza çıkar ve bunların dünyada en çok bilinenlerden başlarsak Facebook, Myspace diye sürer gider. Birçok mesleki gruplarında bulunduğu bu networklar ülkemizde bilinenin aksine aslında doğru kullanıldığında iş ilişkileri, firmalar için yeni pazarlar vs. dönüşebilir.

İşin bir diğer boyutu da ülkeler arasındaki farklılık, açacak olursam ülkemizde bu tür teknoloji ve yalnızlık üzerine bir araştırma yaptığımızı var sayarsak diğer ülkeler ile farklılıklarımızı görmek zorundayız. Yine bir örnek vererek daha anlaşılır yapmak istiyorum konuyu. Geçtiğimiz aylarda Avrupa nın bir ülkesinde ( ülkenin adını hatırlamıyorum ) bir sokak röportajı yapılıyor, insanlara genç, yaşlı ayırmaksızın internette hangi browser ile dolaşıyorsunuz diye soruluyor. Firefox mu yoksa İnternet Explorer mı diye gelen sorulara 60 – 70 yaşlarında bir vatandaş bile fikir beyan edebiliyor. Oysa ülkemizde o yaşlarda bir vatandaşa Firefox mı İe mi diye bir soru sorarsanız ya size kötü kötü bakar ya da o nedir yeniyor mu? diye soracaktır. Yalnızlaşan gençlerimizdir, çünkü orta yaşın üzerindekiler teknolojiye öcü olarak bakmaktadırlar, bunun nedeni tartışılabilir ama nedenlerden bir tanesi bana göre insanlarımızın alışagelmiş yöntemleri bırakmak istememesi yani tembellikleridir. Yeniliklere açık olmayan bu insanlarımız yüzünden gençlerimizin yalnızlaştığı işte bu noktada doğrudur. Yalnızlaştıran teknoloji değildir, zaman ilerlediğinde ve dünya standartları yerleştiğinde teknolojileri bazı yaptırımlarla kabullenen, ( bknz: web sitesi olmayan firmaya hapis cezası ) ve sonrasında dünyada yalnızlaşan bizler bunu kendimiz yapıyoruz. Teknoloji korkulacak bir şey değildir, dünyada teknolojisi en ileride olan ülkelerin daha zengin olduklarını görüyoruz ve hepimizin evinde veya ceplerinde o ülkelerin etiketleri yazılı ürünler varıdır. Peki biz neden teknoloji insanı yalnızlaştırıyor diyerek bahane uydurup teknoloji üretmiyoruz? Bu hiç mantıklı değil. Kendime hep sorarım neden Türkiye dn global bir internet projesi çıkmıyor, Türkiye nin bu genç potansiyeline rağmen neden ülkemizde bu projeler çıkmıyor bunu konusunda yetkili herkesin kendisine sorması gerekli sanırım. Ötnek vermek gerekirse bir Facebook, neden bu ülkeden çıkmadı? Bir Youtube, neden çıkmaz?

Atom bombası yapımında kullanılan teknoloji daha farklı doğru yönde kullanılsaydı düşünsenize belki dünya daha farklı bir yer olabilirdi, tarih bombaların faciasını yazmazdı. Sonuç olarak iş dönüp dolanıp insanın teknolojiyi doğru kullanıp kullanmadığına geliyor, doğru ve etkin şekilde kullanıldığında teknoloji biz insanoğluna faydalı nimetlerini sunuyor.

Eski wolkanca.com’da Teknoloji ve Yalnızlık veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Teknoloji ve Yalnızlık için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Teknoloji ve Yalnızlıkiçin 6 yanıt

söylenebilecek her türlü şeyi söylemişsin ve gayet yerinde gözlemler…
a'dan z'ye katılıyorum…
teknolojiyi doğru kullanmayı bilmek önemli…

çok güzel döktürdün gene volkan abi valla süper oldu

söylenebilecek her türlü şeyi söylemişsin ve gayet yerinde gözlemler…
a’dan z’ye katılıyorum…
teknolojiyi doğru kullanmayı bilmek önemli…

katılıyorum bunada pınar abla :d

kesinlikle bende katılıyorum doğruca yazmışsın her şeyi
kullanım çok önemli; otomobil güzel bir teknoloji ama kötü kullanırsan felaketle sonuçlanır misali ……
bence burası daha sosyal bile diyebilirim….

teknoloji yalnızlığa neden değil etkendir. insanlar için fiziksel aktivite dışında hareket etmeyi teşvik eden, insanları kompleks etkilenimden uzaklaştırarak tektipleştiren kapitalizmin en büyük oyuncağıdır. teknolojiyi doğru kullansakta insani duyguları yitirecek ve robotsal mantık hakim kılınacaktır. böyle bir yazıdan önce sosyal yaşam nedir yazısı gerekmektedir. şahsıma göre sosyal yaşamın birisiyle iletişim kurmak dışında algı, kültür, mekansal imaj… vb noktalardada uzantıları vardır. dolaysıyla internetten daha fazla kişiye ulaşmak demek sosyalleşmeyi arttırıyor olarak görülmemeli. yazı ve yorum hakkı için teşekkürler sevgiler: )

bence de teknoloji insan1 yaln1zl1last1r1r çünkü; art1k bir t1k öte de kimse birbiriyle konusmuyor, çocuklar odalar1na kapan1p bilgisayarda oyun oynuyor ve sanal arkadas ediniyor ve cep telefonuyla hep ugras1yor, k1saca kimse iletisim kullanmamaya baslad1.

internetten daha fazla kişiyi tanımak demek sosyalleşmek demek değildir.sosyalleşmek dışarı çıkmak sinemaya tiyatroya sergiye konferansa gitmek oralarda yeni insanlarla tanışmak demektir dört duvar arasında ekranın karşısında asla sosyalleşilmez çevre oluşturulmaz