Kategoriler
Hayattan

Kilolarımın sebebi fazla düşünmem mi?

Hemen haberi kendime uyarladım da. Şu son aylarda çok fazla düşünür ve çalışır oldum. Hem interneti hem geleceğimi hem inancımı hem de dertlerimi haddinden fazla düşünür oldum. Öyle ki yanlış yanlış yazılar yazıyorum. Bu yazımda da çıkabilir yani.

Nerdeyse 6 ayda 6 kilo aldım. 2 beden de büyüdüm yani (göbek aldı başını gidiyor). Kıyafetlerim olmuyor valla.

What is obesity? – Mia Nacamulli

Şimdi ben bu haberi duyunca hemen içinden kendime pay çıkardı mi hani kendimi iyi hissetmek adına. Bir araştırma yapılmış, şöyle ki:

Dr. Angelo Tramblay liderliğindeki araştırma grubu, 14 öğrenci üzerinde yaptıkları gözlemlerde öğrencilerin yediği yiyecekleri ölçtü.
Araştırmacılar, öğrencilerden bazılarının sadece oturduğunu, bir kısmından bir metnin özetini çıkarmalarını, diğer gruptan ise hafıza, dikkat ve ihtiyatla ilgili bir takım bilgileri bilgisayardan doldurmalarını istediklerini bildirdi.
İşlemlerin tamamlanmasından 45 dakika sonra öğrencilerin açık büfeden istedikleri kadar yemek yemelerini istediklerini belirten araştırmacılar, düşünme gerektiren iş yapan kişilerin oturan kişilerden sadece 3 kalori daha fazla tüketmeleri gerektiğini ifade etti.
Ancak az enerji tüketimine rağmen bir metnin özetini çıkaran kişilerin oturan kişiden 203, bilgisayar testine tabi tutulan kişilerin ise 253 kalori daha fazla tükettiği açıklandı.
Araştırmaya katılan Dr. Chapput, “Düşünme faaliyetinden sonra tüketilen aşırı kalori, düşünerek yapılan işlerde fiziksel olarak daha az aktif olduğumuz gerçeğiyle birleşince obezitenin sanayileşmiş ülkelerde yaygın olduğunu ortaya çıkarıyor” (kaynak)

Şimdi hemen ordan sivriler çıkıp da “ben hep düşünürüm ama aynı kilodayım” ya da “ne yani zayıflar düşüncesiz mi oluyor” demesin. Araştırma bu ben de kendi payımı çıkarttım. Artık gerisine karışmam 😛

Not: 3 tane yazım yanlışım çıktı.