Kategoriler
Hayattan

İnsanlar neden kötülük yapar?

balthus la lecon de guitareİyilik yapmak kötülük yapmaktan zordur, insan kendine çok güvenen bir acizdir, bazen tanrılaşır, bazen çirkefleşir.

İnsanlar neden diğer insanlara kötülük yaparlar? Bu sorunun onlarca cevabı olduğuna eminin, hepimiz birilerine kötülük yapmışızdır bazılarımız pişman olur bazılarımız bilmem ne fakat insanın tabiatı odur ki her zaman kendisi haklıdır.

İnsanlar neden kötülük yapar başlığında araştırdım ve aşağıdaki nedenlerin en fazla yazılıp çizildiğini gördüm.

 1. Listenin en baş sıralarında çekememezlik, kıskançlık ve onda var neden ben de yok gibi nedenler.
 2. Psikolojik bozukluklar da listenin başlarında olan bir neden.
 3. Bireysel çıkarlar çok geniş bir kavram, bu da çok sık görülen nedenlerden.
 4. Sevgisizlik nedeni de farklı bir neden ama gerçekten kötülük yapma dürtüsüne en etkili nedenlerden biri.
 5. Vicdanını yitirmek nedeni.
 6. Eğitimsizlik, bu zaten hemen her olumsuz konuda madde olabilen nedenlerden biri.
 7. Kişinin küçükken şiddete maruz kalmasından dolayı.
 8. Başkalarının yönlendirmesi ile, bu neden başka kişilerin beyin yıkaması ve yanlış yönlendirmeleri sonucunda oluşuyor.
 9. Yoksulluk da eğitim gibi aslında her böyle olumsuz maddeleşme de karşımıza çıkar ne yazık ki.
 10. Çaresizlik nedeni ilginç bir neden, bu da herhalde ekonomik veya farklı nedenlere bağlı olarak düşülen çaresiz durumdan dolayı oluşuyor.
 11. Zevk almak, kötülük yaparak zevk alan insanlar maalesef var ve bu da bir neden.
 12. Ve son olarak sosyolojik sebepler, bu da kişinin yaşadığı sosyal ortamın bozukluğundan ileri gelen kötülük yapma nedeni oluyor.

kötülük

Benim şahsen en çok karşılaştığım nedenler çekememezlik, kıskançlık ve psikolojik bozukluklar nedeni ile yapılanlar.

Mesela en çok anlamadığım kötülük nedenlerinden biri de arası kötü olan insanları bileştirmek yerine daha kötü olması için laf taşımak vs. Yani neden barışan insanları görünce sevinmez bu insanlar bir tek bu kötülük çeşidini anlamakta zorlanıyorum, insan çok şerefsiz bir mahluk. Deyim şu; iki kişi bir araya gelince, üçüncünün kuyusunu kazar.

Sizce insanlar neden kötülük yaparlar? Daha fazla neden olabilir, mesela kendi iyiliği için kötülük yapan insanlar vardır herhalde.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

İnsanlar neden kötülük yapar? başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

tek sebep kıskançlıktır bence. listedeki diğer sebepler kıskançlığın sonucu olan alt etkenlerdir. cunku kıskanclık tamamen hayvansal bir içgüdüdür.

a. einstein'ın dediği gibi "kötülük bir insanın kalbinde allah sevgisi olmadan gerçekleştirdiği şeylerden ibarettir…" 😉

kesinlikle 1. sebep kedinde olanı başkasına asla vermemek + başkasında olanı da ısrarla kendine istemek. ve bence 2. sebep karşısında ki kişiyi ezme içgüdüsü olabilir. sanırım yapımız böyle, yani bazen o ilkel davranış biçimine girip kötü adam olabiliyoruz ne yazık ki =(
keşke bunun farkına varıp yaptığı hatayı düzelten insanlar azınlıkta olmasalardı…

kötülük yapmanın tek sebebi şeytanın olması ve allah'ı tanımamazlıktır. düşünsenize biriin sizi takip ettiğini ve her yaptığınız şeyden sizi sorumlu tuttuğunu. kötülük yapabilir misiniz? allah'ın varlığını görmemekse gerçekten ama gerçekten körlüktür. dünyaya neden geldim? sorusunu soran bir kimse allah'ın varlığını anlar. özellikle bilim adamları bunun nedenini iyi bilir. çünkü bu evren tesadüfen yaratılamaz. en acısı da ülkemizde dindarlığn geri kafalılık olarak görülmesi.

kıskanclık ; benim dediğine bir başkasının benim demesinden veya deme ihtimalinden rahatsız olma durumu.

çekememezlik; başkasında olupta kendinde olmayan için, kendinde yoksa bir başkasında olmasından rahatsız olma durumu.

çekememezliğin azıda kötülük yaptırır, ancak kıskançlığın aşırısı kötülük yaptırır.

insanlara karşı beslediğim tüm iyi niyetime ,onlar için yaptığım tüm fedakarlıklara rağmen benimle bu kadar uğraşıp kuyumu kazmalarının ve hatta benimle aynı ortamda bulunduklarında delirmelerinin tek sebebi çekememezlikmiş.. varlığıma tahammul edemeyenler çatlasın ayrıca patlasın…

sevgi ismin gibi sev hayatı bırak onlar kazdıkları kuyularda boğulsunlar. sevgi en güçlü şey.

bazı insanlar taş çatlasa 80 sene yaşayabildikleri şu dünyaya çok önem veriyor ve bu onlarda hırs yaratıyor aslında hiç gerek yok, hint fakiri olalım demiyorum sadece yaradanı sevelim yaradandan ötürü o kadar. bence.

yorum için teşekkürler takma kafana stres yapma 🙂 stresin ilk ilacı sittirettir (müjdat gezen den duydum)

ben de tek nedeninin kıskançlık olduğunu düşünüyorum. o benden daha yakışıklı, o benden daha başarılı ya da o benden daha zengin gibi düşüncelerle karşı tarafın canını acıtma isteği.