Kategoriler
Ivır zıvır

Kastamonu

Aslında illerimizin tanıtımını yapıyordum ama Karadeniz olsun bu sefer derken Kastamonu‘nun İnebolu ilçesini keşfettim. O kadar harika doğa güzelliklerinin bulunduğu bir ilçemizmiş ki sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle Kastamonu ili Batı Karadeniz bölgesinde deniz seviyesinden yüksekliği 775m.,engebeli ,geniş ovalara sahip ,Yüzölçümü 13.108,1 İklim olarak ise; Karadeniz iklimi hakimdir. km2 olan bir ilimiz. Nüfus: 376.725 (2000) İl Trafik No: 37 Telefon Kodu:366


Kastamonu‘lu ünlüler:
serdar ortac - kastamonu muazzez ersoy kastamonu

Kastamonu ilçeleri: Abana, Ağlı, Araç, Azdavay, Cide, Çatalzeytin, Daday, Devrekani, Doğanyurt, Hanönü, İhsangazi, İnebolu, Küre, Pınarbaşı, Seydiler, Şenpazar, Taşköprü, Tosya.

Bu arada yukarıdaki resim Küre Dağı‘na ait. Gelelim İnebolu’ya. İnebolu Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz bölümünün hemen kıyı gerisinden yükselen kıyıya paralel olarak uzanan İsfendiyar genç kıvrım dağlarının kuzey eteklerinde 409 Km2 lik yüz ölçümüne sahip büyük bir bölümü orman (kestane, çam, meşe) fundalık, çalılık, kayalık, meskûn saha şeklindedir. Zaten elime geçen her fotoğrafından yeşil fışkıyordu. İnebolu’nun ilk adı İONOPOLİS’tir. Bu isimden de anlaşılabileceği gibi İON şehirlerinden birisidir. “İONOPOLİS” daha sonra “İNEPOLİS” adını almıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında silah, cephane ve mühimmat Anadolu’ya İnebolu üzerinden ulaştırılmış. İnebolu cepheye uzanan en yakın liman şehriymiş o dönemde. Mustafa Kemal cephede, “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kulağım İnebolu’da” diyerek İnebolu’ya önem vermiş ve İnebolu’nun bu destansı mücadelesi 11 Şubat 1924 tarihinde TBMM. nin çıkarttığı 66 Numaralı Kanunla “Beyaz Şeritli” istiklal madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Atatürk 23 Ağustos 1925’te Kastamonu’ya, buradan da İnebolu’ya gelerek 27 Ağustos 1925 Perşembe günü İnebolu Türk Ocağında Tarihi Şapka Nutkunu söylemiştir. İlin başlıca su kaynakları Gökırmak, Devrez çayı, Devrekani çayı, Valay çayı, Araç çayı, Daday çayı, Karaçomak çayı ,Karasu, Kumluca, Karadere, Başören ve Dona dereleridir.

Kastamonu yemekleri:

Bu yörede çorba meşhur Balık çorbası bile var ;bakın nasıl? Bozkurt, Abana çevresinde çarpan balığı, yumurta ve limon malzemesinden yapılmaktadır. Balık temizlenip yıkanır. Tuzsuz olarak haşlanıp, kemikleri ayrılır, etler parçalanır. Suda kaynatılırken tuzu, limonu, çarpılmış yumurtası ilave edilerek karıştırılır. sonra baş çorbasıymış Pişmiş koyun başı, un, limon ve yoğurt çorbanın malzemesiymiş. Pişmiş koyun başının etleri ayıklanır, su da yeniden kaynatılır. Yapılan un bulamacı içine salınır. Yumurta terbiyesi, istenirse limon ilave edilerek hazırlanırmış. Bundan başka arpa çorbası, aşure çorbası, bulgur ve bulamaç çorbaları meşhurmuş. ve Kastamonu evlerine bayıldım. son olarak da Kastamonu kalesinin resmi ile İl turumuz sona eriyor. Bayıldım ben Kastamonu’ya. Varsa eğer Kastamonulu arkadaşlar gezdirsinler bizi.

Kastamonu efsaneleri içinde en kuvvetli görünen ve bu güne kadar kullanılanı Kastamonu Şehrinin ismiyle ilgili olanıdır:
Yaygın bir rivayete göre Türkler tarafından Kastamonu Kalesinin fethi sırasında; Bizans Tekfur’unun güzel kızı Moni’nin yakışıklı Türk Kumandanına tutkusu, dadısı vasıtasıyla bildirilip, karşılık veren Komutana kale kapısının anahtarlarının teslimi ile uzun müddet kaleye girmeye muvaffak olamayan Türk askerlerinin aniden kaleye girdiğini görünce, durumu anlayan Bizans Tekfuru güzel kızı Moni’yi kale burcundan aşağıya atması üzerine Türkler tarafından söylenen “Kastın ne idi Moni’ye” sözü önce askerler arasında, daha sonra da Halk dilinde Kastamoni şeklini almış olsa gerektir. Bu gün Moni’nin aşağıya atıldığı yer “Kırk Kız” türbesi olarak bilinmekte ve halk tarafından saygı duyulmaktadır. Kırk kız denmesine sebep, herhalde, “Tam Kırk parçaya ayrıldı” sözünün anlatılmak istenmiş olmasıdır.

Kastamonu Kalesi

kastamonu.ktb.gov.tr