Kategoriler
Genel

Ons Amsterdam

1949 yılından beri Amsterdam’da yayımlanan bir dergi, Ons Amsterdam.

1949 yılından beri Amsterdam’da yayımlanan bir dergi, Ons Amsterdam.

Harika nostaljik görüntüler, Amsterdam’dan hikayeler, şehir hakkında bilinmesi gerekenler ve tarih.

Ons Amsterdam gibi web siteleri ve dergilere gerçekten bayılıyorum ve çok saygı duyuyorum, şehrin tarihi, sanat ve kültürü hakkında belki başka hiçbir yerde duyamayacağınız ve göremeyeceğiniz şeylere rastlayabiliyorsunuz, tarihçiler, sanatçılar ve uzman gazeteci yazarların elinden çıkan bu dergi övgüleri hak ediyor.

“Her toplumdaki aptal oranı aynıdır. Farkı oluşturan bunlara verilen pozisyonlardır.”

Carlo Maria Cipolla

Yerli-Milli deyip bin bir türlü şekillerde manevi değerleri ağzına alıp sömürü düzeni kuranlardan nefret ediyorum, bana göre bu hem ırkçılık hem de ahlak yoksunluğudur. Dünya üzerinde insanlığa, hayata değer katan güzel ve iyi bir şey varsa o ister Ali yapsın ister Hans ister Bill övgüyü hak eder. Bu minvalde Ons Amsterdam’ı yapan insanları çok çok kutlarım, teknik, içerik vs. her açıdan kaliteli iş ve elbette bu insanlar deniz seviyesinin altında da ufacık bir memleket de olsa bizden çok daha iyi şartlarda yaşayacaklar. Bazı gericiler eskiden buna “batı hayranlığı” olarak bakar ancak bu hayranlık değil taktirdir, eskiden dedim çünkü günümüzde teknoloji sayesinde eskiye nazaran daha kolay seyahat edilip yaşamak istenen ülkelere gidilebiliyor, onlar batı hayranı demeye devam etseler bile en azından duymak zorunda kalmıyorsunuz.

Keşke benzeri bir İstanbul veya Kastamonu, Zonguldak gibi dergiler olsaydı, muhtemelen belediyelerin benzer mecmuaları vardır ama bu kalitede(her anlamda kalite) olmadığı kesin zira ülkemizde kültür sanattan ziyade inşaata odaklanmış durumdayız. Bir keresinde bir teknopark bilmem ne isimli bir teknoloji merkezine girmiştim devasa bir merkez yapmışlar, normalde genetik teknoloji filan üzerine firmalar olması gereken yerin girişinde bu devasa merkezin inşaat maketi ve benzeri heybetli mimarı görüntüler vardı. Demek istediğim ülke olarak nitelikten çok uzağız ve en büyüğü, en heybetlisi vb. şeyler üzerine devam ediyoruz, bu da bir kültür ve ben dahil olmasam bile toplumun büyük kısmı böyle yönlendirildiği için maalesef gerçek nitelikli değerleri gözden kaçırıyoruz, bunun sonucunda da ekonomi de dahil hiçbir alanda ilerleme kaydedemiyoruz, mesela dağ başına toplu taşıma ile bile gidilemeyen kocaman beton hastaneler yapıyoruz, binaların içleri cihazlar dolu ama insan yok, uzman doktorlarımız yurt dışına kaçıyor. Gibi gibi.

Ons Amsterdam web sitesi harika, dergisini satın almadım ancak birkaç sayısını görmüştüm, yurt dışı satışları da var fakat TL ile maaş alan biri için küfür gibi bir şey.

onsamsterdam.nl adresinden ulaşılabilir, daha fazla bilgi: nl.wikipedia.org/wiki/Ons_Amsterdam

Kategoriden(Genel) başka konular:

wolkanca.com’da Ons Amsterdam veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Ons Amsterdam için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.