Kategoriler
Internet

İnternet delikanlıları ve lamerler

Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan, bilgisayar programlama alanında standartın üzerinde beceriye sahip bulunan ve böylece ileri düzeyde yazılımlar geliştiren kişi hackerdır. Hackersa bir insan; bir ton programlama dilleri hakkında bilgi sahibi olmalı, bilgisayar sisteminin detaylarını öğrenmekten zevk almalı ve bunu yaşam biçimi haline getirmiş olmalı, programlama dillerini hızla ve kolayca öğrenmeli, programlama hakkında konuşmak ya da teoriler üretmektense kod yazmaktan hoşlanmalı yani işi yapmalı ama anlatmamalı ya da anlatmak istememeli, bilgisayar sistemleri hakkında sahip olduğu bilgileri kendisine kişisel çıkar sağlama veya başkalarına zarar verme amacıyla kullanma olanağına sahip olmalıi kullanmalı ya da kullanmamalı bu ona kalmış, bilgisayarlara virüs bulaştırabilmeli ve o virüsü yok edebilen programı parayla satabilmeli. işte siz bu vasıflara sahipseniz bir hackersınız.
İnternet aleminde karşılaşmadığım tip hemen hemen kalmadı, çok değişik insanlar tanıdım dostluklarım oldu, nefret ettiklerimde, en çok iğrendiğim tiplerse şu (Lamer)hacker özentisi insanlar. Okuldaki çocukların yarısından fazlası aralarında msn patlatmak, msn kırmak vs. gibi ifadeleri kullanıyorlar, bu çocuklara artık birileri internetin bilgiye hızlı ve etkin ulaşmaya, hayatımızı kolaylaştırmaya, sevdiklerimizle kolay ve ucuz iletişim sağlamaya vb. yaradığını anlatmalı, tabii ki ben şimdi bu çocuklardan bahsetmiyorum sadece okul çocukları bile artık bu yaramaz vakit kaybı işlere bulaşmış ve kendilerini kaptırmış durumdalar sadece bunun üzerini bir kez daha çizmek istedim. Ben bu kendini hacker sanan, özenen bu konuda bilgisiz ve bir o kadar kör kara cahil insanlardan bahsediyorum onlardan artık bıktım. Artık yeter arkadaşlar siz hacker falan olamazsınız siz lamer olabilirsiniz belki ama yinede çok çalışmanız lazım.
Lamer kelimesinin türkçe açılımı; kendini Hacker zanneden fakat sadece önceden yazılmış program veya basit yollarla hacking yapan veya yapmaya çalışan ve bununla övünen kişilere hacker’lar tarafından verilen isim.Çoğu zaman havlayan köpek ısırmaz atasözüğle de bağdaştıkları görülür. Ayıca çoğu lamerin lamerlik yaparken bazı mercilere yakalandıklar ve haklarında suç duyursu olduğuna da rastlanmıştır. Lamerlik hackerliğe göre daha az tehlikelidir; hackerleri peşinde CIA, FBI varken Lamerlerin peşine ancak PTT düşer.
Arkadaşlar 1. Bir başkasının Msn Messenger hesabını veya mail hesabını ya da her neyse bir rhesabını hacklemek ( kırmak, patlatmak şubu vs. hepsi aynı ) en başta insani yönü ile bir hak ilhali, tecavüzdür. 2. Bu şeyleri yapan insanlar hacker olmayabilir karşı taraftaki insanın zaaflarını veya bilgisizliğini kullanmış sıradan bir insanda olabilir. 3. Hacker olan bir kişi sıradan insanların mail ya da Msn Messenger ya da her neyse uğraşmaz, önemsemez. 4. Eğer siz sıradan insan olarak Msn Messenger ya da mail hesabınızı elinizden kaptırdıysanız bu kesinlikle sizin yukarıdada dediğim gibi bilgisizliğiniz veya zaaflarınızdan kaynaklanmıştır. 5. Son olarak güzelkardeşlerim ( bu okuldaki çocuklar için ) Msn patlatmak diye bir şey yoktur, zaafları olan, bilgisiz msn kullanıcısı ve bunlardan faydalanarak kendini hacker sanan pislik insan müsvettesi gerçek hayatta hırsız ile eşdeğer tutulabilecek insanlar vardır. Ve eğer sizde bu hırsızlardan olmak istiyorsanız hâlâ o zaman devam edin, ha yok biz bilgi dünyasının içinde bilgimizle ve insani değerlerimizle var olmak istiyoruz diyorsanız aha okul orada bitirin okulu, eğitiminizi tamamlayın ve projelerinizi gerçekleştirin.
Bu gün ABD den bir kadın beni aradı, –Volkan Yılmaz ilemi görüşüyorum dedi –evet benim kim arar dedim, bilgisayarını çökerttiğimi tüm hesaplarına girdiğimi ve bu yüzden benim başımın belaya gireceğini söyledi çok şaşırdım, –ismimi ve telefon numaramı nereden buldunuz dedim, –isminizi ve fotoğrafınızı koymuşsunuz telefonunuzuda özel biilerinden aldım dedi, ben şaşkınlık içinde –Lan ben delimiyim böyle bir şey yapsam ismimi ve fotoğrafımı koyarmıyım, dedim içimden 🙂 şöyleydi böyleydi tam yarım saat hanfendiye dil döktüm bana bir isim verdi MECHAsiz o sunuz dedi 🙂 haydaaa sonrasında benim o olmadığımı anlatmaya çalıştım ama nafile. Ammavelakin ben bu ismini verdiği şahısı bulabileceğimi ve onun neden benim ismimi yaptığı yanlış bir işin üzerine yazdığını soracağımı gerekirse eğer bu konuda ona dava açacağımı zira bunun bana hakaret olduğunu belirttim hanfendiye. Benim merak ettiğim bu şahsı muhteremin eğer varsa böyle bir şey ki taa ABD den telefon ediyorsa ve yarım saatten fazla konuşuyorsa vardır sanırım neden benim ismimi kullanmış? Ne yapmak istemiş? bunu çok merak ediyorum.

Kaynaklar;