Kategoriler
Gündem

İngiliz duşes’i gizli kamera ile geldi ve yakaladı

İngiliz düşesi, Prens Andrew’nun eski eşi Sarah Ferguson 15 yıldır kendini çocuklara adamış ve onların yaşama koşullarını iyileştirmek için çalışıyor. Düşes son gezisini kimliğini gizli tutarak, yani kılık değiştirerek Türkiye’ye yaptı, Ankara ve İstanbul’da rehabilitasyon merkezlerine gizli kamera ile girerek yaşanan dramı gözler önüne serdi.

Ülkemizde çocuk bakım, rehabilitasyon merkezlerinde yaşanan dramı bir İngilizin gizli kamera ile girerek ortaya çıkarması elbette şaşkınlık verici ama burada üzülmemiz gereken o çocukların o halde olduğunu bilip veya bilmeden devletin el atmaması. Devletimizin yetkili mercileri lafa gelince mangalda kül bırakmazken bu tür şeyler ortaya çıkarıldığında malesef ortalıklarda görünmüyorlar. Örneğin sayın Nimet Çubukçu hanfendi acaba kaçıncı rüyasını görüyor uykusunda şu sıralar?

İşte haber şu şekilde;
Düşes İngiliz ITN televizyonunun ITN’s Tonight isimli programında yayınlanmak üzere Ankara Saray ve İstanbul Zeytinburnu Rehabilitasyon Merkezleri’ne gizli kamerayla girerek yurtlardaki içler acısı durumu kaydetti.

Bir kadın bezini açmış dışkısını yiyordu

Ferguson, gördüğü manzarayı şöyle anlatıyor: “Yüzlerce yatak üst üsteydi.Bir odaya girdiğimde aynı yatağı paylaşan iki kadın, insan dışkısı içindeki yataklarından ayağa fırladı. Hemen ellerini arkalarında kavuşturdular. Odadaki pis koku katlanılır gibi değildi. Altı bağlı bir kadın bezini açmış dışkısını yiyordu.
Yetkili: “Bezlerini parasızlıktan değiştirmiyoruz.” dedi.
Çocuklar el veya ayaklarından metal karyolalara bağlanmışlardı. Manzara karşısında benim ve kameramanımın gözleri doldu. Şükür ki Ankara’daki merkezi gezerken kızlarım yanımda yoktu. Çocukların saçı kazınmış, el ve ayakları bağlı, koridorlar idrar, dışkı ve kusmuk kokusundan geçilmiyor. Çocuklar insan görünce korkup çığlık atıyor. Bazıları köpek gibi duvar ve ranzalara bağlanmış. Hala kabuslar görüyorum.

Herkese anlatacağım

Saray Merkezi’nde bir çocuğun cebinden bir bez parçası aldığını belirten Ferguson, “Sanırım bu bezle onun ellerini bağlıyorlardı. Konuşmak için gittiğim her yere bu bez parçasını da götüreceğim.Tanık olduklarımı değiştirmek için ilham kaynağı olacak ” dedi.

Sarah Ferguson şaşkınlığını,”İngiltere’nin AB’ye girmesi için uğraştığı Türkiye bu mu! 2005’te engelli merkezlerinde insan hakları ihlalleri olduğu açıklanmıştı. Hiçbir şey değişmemiş.” diye sürdürdü. Düşes gördüklerini İngiliz Daily Mail gazetesine anlattı.

6 Kasım’da yayınlanacak

ITN muhabiriyle merkezleri gezdi. Düşes Ferguson’un çektiği görüntüler, 6 Kasım gecesi saat 21.00’de yayınlanacak.

Kaynak haber ajansları