Kategoriler
Eğlence

En iyi 10 true story film

True Story yani konusu gerçek bir hikayeye dayanan en iyi 10 filmi listeledim.

True Story/gerçek hikayelere dayanan filmler, sinema dünyasında özel bir film türüdür. Her ayrıntıya veya diyaloglara kadar gerçek olmayabilir, filmler her zaman geniş anlamda bir kurgudur – ve gerçek hayattaki olaylarla uğraşan film yapımcılarının bazı konularda gerçekliğin dışına çıkmak zorunda olduğunu biliyoruz.

True story olan canlı, saran bir film, bizi bir olayın veya bir kişinin ruhuna, bakış açımızı genişletmek istememize neden olacak şekilde yaklaştırabilir . Bazen kütüphaneye veya kitapçıya çekiliriz, böylece gerçekte ne olduğu hakkında daha fazla şey okuyabiliriz. Ve gerçek hikayelere dayanan filmler bizi geçmişle içgüdüsel bir şekilde temasa geçirir. Şehirlerin ve kasabaların 20, 50 veya 100 yıl önce yeniden yaratıldığını görmek, insanların giydiği kıyafetlere bakmak, o zamandan beri modası geçmiş konuşma kalıplarını duymak: tüm bunlar bize geçmişin gerçek bir yer olduğunu hatırlatıyor, yaptığımız şeylerle aynı şeyleri önemseyen, neredeyse onları kıran zorluklarla karşılaşan insanlara ve bizim kendimize değer verdiğimiz aynı zevklerden zevk alan. Her birimiz yalnızca bir hayat yaşayabiliriz, ancak tarihe dayanan filmler, başka bir zamanda, yerde veya koşullarda doğmuş olsaydık, kendimize açılan pencerelerdir.

Bu insanlar bize filmler aracılığıyla daha gerçek görünebilirler. Hayatları bizimkinden çok farklı olabilir, ancak film ekranı aramızda bir kapı açar. Ve onlar hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek, o kadar çok öğrenmek isteriz .

Stephanie Zacharek – TIME https://time.com/5910721/best-movies-based-on-true-story/

İşte en iyi 10 true story film:

Film listesi TIME’dan alıntıdır dolayısıyla çoğunluk Amerikan filmleri ve Amerikan tarihi ile ilgili hikayelerden oluşuyor.

Selma (2014)

7 Mart 1965’te, oy hakkı göstericileri Montgomery’deki eyalet başkentine yürüyüş sırasında Ala. Selma’daki Edmund Pettus Köprüsü’nden geçmeye çalışırken, ağır silahlı polisler tarafından karşılandılar. 17 yürüyüşçünün hastaneye kaldırılmasından ve 50 kişinin daha az yaralanma nedeniyle tedavi edilmesinden sonra “Kanlı Pazar” olarak bilinen gün, yürüyüşçülere yönelik saldırıların televizyonda yayınlanan görüntüleri şaşkına çevirirken, ABD’de ırkçı seçmen baskısına karşı mücadelede önemli bir an olacaktı . ülke. Ancak protestocular (Martin Luther King Jr., John Lewis, Hosea Williams ve diğer sivil haklar liderlerinin liderliğindeki) pes etmediler.

Selma | Fragman

The French Connection (1971)

Fransız Bağlantısı olarak bilinen karmaşık uyuşturucu kaçakçılığı planı, 1930’larda Korsikalı gangsterler tarafından hazırlandı: Haşhaş tohumları, ABD’ye gönderilmeden önce Türkiye ve Lübnan’dan büyük bir Fransız limanı olan Marsilya’ya gönderildi ve burada eroine dönüştürüldü. 1960, en fazla 44 ton yıllık ABD’de taşınan ediliyordu çökertmek dramatik için zamanın Cumhurbaşkanı Richard Nixon isteyen uyuşturucu-ve bazıları hakkında Robin Moore 1969 kurgusal olmayan kitap için yem bol sağlayan dönemde NYPD en büstleri, Fransız Bağlantısı . İki yıl sonra, yönetmen William Friedkin’in aynı adı taşıyan Oscar ödüllü filmi, heyecan verici gerçek hayattaki uyuşturucu yakalamalarına biraz kurgusal bir değişimle giriş yaptı.

The French Connection (1971) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Schindler’s List (1993)

Film yapımcısı Steven Spielberg, Thomas Keneally’nin 1982 tarihi romanı uyarlamasının kadrosunun bir şeyi akılda tutmasını istedi: “Film yapmıyoruz, belge yapıyoruz” dediği gibi. O noktaya kadar Holokost hakkında belgeseller ve Avrupa filmleri vardı, ancak modern bir Hollywood gişe rekorları kıran film yoktu. Liam Neeson gerçek işadamı Oskar Schindler rolünde, şu anda Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Brünnlitz’deki mühimmat fabrikasında çalıştırarak 1.000’den fazla Yahudi’yi kurtardığına inanılıyor. Gerçekte, Schindler tarafından değil, Marcel Goldberg adlı bir Plaszów kampı tarafından yazılmış ve Schindler’in fabrikasına nakledilmek üzere onaylananların isimlerini içeren birden fazla liste vardı – ama bu gerçekte bu ayrılma filmin etkisini bozmadı . Film sadece eleştirmenler tarafından değil – En İyi Film dalında Akademi Ödülü’nü kazandı – aynı zamanda yaşadıklarını ve Nazi rejiminin acımasızlığını o kadar gerçekçi bulan Holokost’tan kurtulanlar tarafından da övüldü. anılar, böylece tarihçilerin hikâyelerini gelecek nesiller için saklamalarına olanak tanır. İkinci Dünya Savaşı 75 yıl önce bitmesine rağmen, filmin dersi zamansız bir ders. Tarihçi Julian Zelizer, “Kötülükle birlikte gitmeyi reddeden birinin eylemleriyle ilgili” diyor. “Bu temel bir mesaj, ancak günümüzde ve çağımızda yüksek sesle yankılanan bir mesaj.” – Olivia B. Waxman

(1993) Schindler’s List | Türkçe Altyazılı Fragman | OskarBaba

The Sound of Music (1965)

Julie Andrews, 1965 yapımı The Sound of Music filminde Maria rolüyle Avusturya tepelerinde koşarken, sinema tarihinin belki de en bilinen açılış sahnelerinden biridir. Gerçek Maria’nın anısına dayanan film, II.Dünya Savaşı’nın başlamasından hemen önce yedi müzikal çocuğa mürebbiye olmak üzere gönderilen özgür ruhlu bir rahibenin hikayesini anlatıyor . Filmde olduğu gibi, Maria (gerçekte 25 yaş büyük olan) Georg von Trapp ile evlendi ve aile, 1937’de von Trapp aile korosu olarak Avrupa’yı gezdi. Ertesi yıl, Naziler tarafından ilhak edilen Avusturya’dan kaçtılar ve Aralık 1938’de ilk Amerikan konserlerini verdikleri New York’a doğru yola çıktılar.

The Sound of Music | #TBT Trailer | Fox Family Entertainment

12 Years a Slave (2013)

Siyah İngiliz yönetmen Steve McQueen’in başrollerini Chiwetel Ejiofor ve Lupita Nyong’o’nun paylaştığı, Oscar ödüllü 12 Years a Slave’in “ham, korkunç ve gerekli bir belge” olduğunu TIME’ın film eleştirmeni olarak açıkladı. Ejiofor, 1841’de kaçırılıp Louisiana’da köle olarak satıldığında, NY Saratoga Springs’te yaşayan özgür bir Afrikalı-Amerikalı olan Solomon Northrup’u canlandırıyor. Film, Northrup’un 1853 tarihli anı kitabı On İki Yıl Köle’ye dayanıyordu ; tarlada yaptığı muameleyi ve nihai özgürlüğü ve ailesiyle yeniden bir araya gelmesinin yanı sıra tarihçiler ve araştırmacılardan gelen girdilere dayanıyordu.

12 Years A Slave- 12 Yıllık Esaret Türkçe Altyazılı Fragman

GoodFellas (1990)

“Hatırlayabildiğim kadarıyla, her zaman bir gangster olmak istemiştim,” diyor Ray Liotta’dan, bir mafya ve onun İtalyan-Amerikan ağının yükselişini ve düşüşünü anlatan 1990 klasik suç filmi Martin Scorsese’nin Goodfellas’ının kahramanı Henry Hill Brooklyn. Bununla birlikte, filmin izleyicilerine, mafya içinde bir yaşamın bu kadar arzu edilmemesinin birçok nedeni kalmıştır. “En hızlı, en keskin 2 1/2-saat. TIME’ın film eleştirmeni tarafından vizyona giren Goodfellas, filmin senaryosunu da birlikte yazan suç muhabiri Nicholas Pileggi’nin 1985 Wiseguy: Life in a Mafia Family kitabına dayanıyordu . Pileggi’nin kitabı gerçek Henry Hill ve ortakları Thomas DeSimone ve James “Jimmy” Burke’ün hayatını detaylandırdı. Burke tarafından planlandığı düşünülen JFK Havalimanı’nda 1978 Lufthansa soygununun yer aldığı filmde Joe Pesci ve Robert deNiro’nun canlandırdığı karakterlere ilham verdiler . ” Goodfellas Historians at the Movies’in yaratıcısı ve Minnesota Üniversitesi’nde bir doktora adayı olan Jason Herbert, organize suçları ortadan kaldırarak Coppola, Brando ve Pacino’nun hazırladığı bir izleyiciye dağınık, acı ve romantik olmayan bir dünyaya bir bakış sunuyor ”diyor. “Artı, şu sarımsak iğnesi .” – Suyin Haynes

Goodfellas (1990) Official Trailer #1 – Martin Scorsese Movie

Spotlight (2015)

Boston’da araştırmacı gazetecilerin gerçek bir takım üyeleri olarak Mark Ruffalo, Rachel McAdams ve Michael Keaton’ın Oyuncular Globe, Spotlight gösterileri gazetecilere çabaları Boston Başpiskoposluğunu içinde sistematik cinsel istismar öyküsü ortaya çıkarmak. Film büyük ölçüde gerçek olaylara sadık ve gerçek insanlara dayanıyor ; Ocak 2002’de, Boston Globe Spotlight araştırma ekibi ilk öyküsünü Roma Katolik rahiplerinin tacizinin örtbas edildiği bir dizi makalede yayınladı . Washington Post’un şu anki editörü Marty Baron, Globe’un editörüdür. filmin geçtiği sırada filmde Liev Schreiber tarafından canlandırılmıştır. Keisha N. Blain, “Filmle ilgili özellikle çarpıcı olan şey, yönetmen ve yazarların bu cesur gazeteci grubunun gerçek hayat hikayesini ne kadar etkili bir şekilde aktardıklarıdır – aynı zamanda taciz mağdurlarının kişisel yaşamlarını dikkatli ve hassas bir şekilde ortaya çıkarırlar,” diyor Keisha N. Blain, Pittsburgh Üniversitesi’nde tarih profesörü. “Bu zor hikayeleri hareketli, saygılı ve dürüst bir şekilde merkeze alarak, Spotlight’ın şimdiye kadar üretilmiş en iyi filmlerden biri olduğunu düşünüyorum .” – Suyin Haynes

Spotlight Türkçe Altyazılı Fragman

Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)

Paul Newman ve Robert Redford, 1969’da Butch Cassidy ve Sundance Kid’de kötü şöhretli gerçek hayattaki haydutlar Robert “Butch Cassidy” LeRoy Parker ve Harry “The Sundance Kid” Longabaugh’u canlandırırken kalpleri çaldılar ve dostluk filmi için yeni bir standart belirlediler . Film, gerçekte “aşağıdakilerin çoğu doğrudur” şeklindeki feragatnameyle başlarken, film, tarihsel olarak doğru olmasa da, bir rollicking Western yaratma hizmetinde bol miktarda yaratıcı değişiklik kullanıyor.

Butch Cassidy And The Sundance Kid | #TBT Trailer | 20th Century FOX

All the President’s Men (1976)

Daha genç bir nesil, Bob Woodward’ı Korku: Beyaz Saray’daki Trump ve Öfke adlı kitaplarındaki Trump Yönetiminin ayrıntılı günlükleri için tanıyor olabilir. Ancak neredeyse yarım yüzyıl önce, başka bir başkanın sırlarını ortaya çıkarıyordu: Richard Nixon. 1972’de o ve Washington Postmeslektaşı Carl Bernstein, Demokratik Ulusal Kongre’deki bir hırsızlık olayını soruşturmaya başladı. Kapsamlı bir araştırmanın ardından, zorla girmenin Nixon adına ve rakiplerine karşı yürütülen devasa bir siyasi casusluk ve sabotaj kampanyasının parçası olduğunu buldular; Watergate skandalı kısa süre sonra Nixon’un başkanlığının çöküşüne neden oldu. Gazeteciler ve editör Ben Bradlee, Gerald L. Baliles Profesörü ve Virginia Üniversitesi Miller Merkezi Başkanlık Çalışmaları direktörü Barbara A. Perry’nin “gerçek Amerikan kahramanları” olduğunu söylüyor.

All The President’s Men (1976) Official Trailer – Robert Redford, Dustin Hoffman Thriller HD

Dog Day Afternoon (1975)

Al Pacino, kariyeri boyunca birçok suç dehası oynadı, ancak John Wojtowicz onlardan biri değil. Kavurucu bir 1972 yaz gününde, Vietnam Savaşı gazisi bir Brooklyn bankasını soymak için beceriksiz bir girişimde bulundu, ancak 14 saatlik bir aradan sonra rehinelerle hapse atıldı. Sidney Lumet’in Dog Day Afternoon filmi, Wojtowicz’in eylemlerinden dolayı acı çektiği ve beklenmedik bir şekilde tutsaklarından bazılarıyla bağ kurduğu, bankanın içinde geçirdiği ıstırap verici zamanı anlatıyor.

Dog Day Afternoon (1975) Official Trailer – Al Pacino Movie

İyi seyirler.