Kategoriler
Kültür Sanat

Sagopa Kajmer & Pesimist Orkestra Saykodelik EP

Sagopa Kajmer kendi müzik şirketinin sitesinde yazdığına göre “Pesimist Orkestra” isimli bir projeyi faliyete geçirmiş. Çeşitli sürprizler olabilirmiş bu orkestra ile ilgili olarak.

Sagopa Kajmer&Pesimist Orkestra “Saykodelik Ep” isimli albüm bu yeni faliyete geçen Pesimist Orkestra olayının ilk albümü oldu ve yine internet üzerinden ücretsiz olarak dinleyicilere sunuldu, bedava.

Sagopa Kajmer’in takip edenlerin bildiği EP serisine bir albüm daha eklenmiş oldu, Türkiye’deki diğer albüm çıkaran sanatçılarda umarım Sagopa Kajmer ve ekibini örnek alıp sevenleri ile bu tür ücretsiz mini albümler paylaşmaya başlarlar, e güzel olur yani.

Albümü indirebileceğiniz adresler şöyle; (bağlantıların hepsi aynıdır, birbirlerine alternatiftirler sadece birini indirmeniz yeterli)

  1. rapidshare
  2. rapidshare 2
  3. zshare
  4. depositfiles
  5. 2shared

Sagopa Kajmer bu Ep ile birlikte şu mesjı yazmış bize;

VE YİNE BEN… PESİMİST KÖTÜ ADAM.

Yolunda mı her şey? Orta ateşte kaynıyoruz.
Yepyeni bir EP ile tekrar geldim. Aslında EP sunmak benim için büyük bir zevk. 1999 dan bu yana EP ler bu ağacın suyu misali oldu.
Onlarla birçok dinleyici kazandım. Her zaman albümlerimden daha farklı olmasını istedim EP lerimin.
Dolayısıyla onlar önemlidir benim için.

Bu seferki EP her zamankinden daha değişik çünkü tam anlamıyla beklediğiniz altyapılar yok. Bu EP de canlılık var, orkestral bir yapı var. Hiç dijital bir ses kullanmadım. Sanırım en dijitali scratch lerdir.
Davullar, gitarlar, bass ve diğerleri hepsi gerçek ve 2000 li yılların dijital teknolojisinden çok uzakta. Ama yine de bu müzikal yapı 2000 li yıllara da yetişebiliyor. Kanımca bu seferki EP olgunluğun kutlaması.
Müzikal olarak olgunlaşmak bana göre dijitallikten uzaklaşmakta saklı. Ben çok temiz saundu sevemiyorum. Yani müziğim de kirli olmalı sözlerim gibi. Birçoğunuz tertemiz sözlerin var sago diyebilir ama ben aslında yığınla pislikten çıkarıyorum o sözleri.
Temiz olan benim içim. Müzik kirli ve bu kirlilik kötü bir şey değil. Daha fazla içine dalıyorsun bu kir sayesinde.

EP deki şarkıları toplam 3 günde sonlandırdım. Çok fazla üzerlerinde duramadım vakit kıtlığı nedeniyle. Fakat yine de sizlere en güzelini sunabilmek için çabaladım. Olduğu kadar artık.
Ben bu EP yi sevgili eşim Kolera’ya yıldönümü hediyesi olarak armağan etmek istiyorum. Onun için yazığım çok güzel sözler de bu EP de var. Sürahi şarkımın nakaratındaki bukleler onun. Onu üzenlerden nefret ediyorum, kim olursa olsun.
Ayrıca kargaların kargaşası adlı şarkımda bana laf atan herkese toplu bir gönderme yaptım. diss değil ama biraz sitem.
Ben artık diss yapmıyorum. Ama sözler birine yazılmış gibi olduğu için hep aynı kişilere diss yaptığımı düşünenler var.
Bu büyük bir algı yanılgısı, düşünce hatası. ben aslında seni, sizi karşımda tekil olarak düşünebiliyorum ve sana, size konuşuyorum.
Çeşit çeşit insan var, kime sözü gönderdiğimi ancak ben bilebilirim. Bu karmaşadan tenzih edilmek isterim. Çünkü benim dissimi yiyecek adam değecek biri olmalı. Herkese herkes gibi laf atıp diss yapsaydım sagopa kajmer değil x bir rapçi olurdum.
Ben herkes değilim. O nedenle sözleri genele vurun. Küçük kutularda kapalı kalmayın.
EP deki scratchler yine benim. Ama bu seferki scratchler daha farklı. Ben bu stile “gelişine” diyorum. o an içimden ne geldiyse onu scratchledim ve aynen kayda aldım. Gerçek zamanlı bir scratch durumu var.
EP biraz sert ve gürültülü. Bunun nedeni orkestranın yoğunluğu.
Türkiye’nin sevilen genç gruplarından birinin elemanlarıyla hoş bir grup kurduk. Grubun adını edeben vermem doğru değil.
Şimdilik affınıza sığınarak müzikle idare etmenizi rica edeceğim.
Grup üyeleri ile az önce de beraberdim ve kendileriyle yepyeni şarkılara girdik melodiler keşfettik çaldık. Bu EP deki tüm altyapılar benim tarafımdan düzenlendi. Ben herhangi bir şey eklemedim. Düzenleme yaptım. Melodileri seçtim. Gerisi olup bitiverdi.

Kolera ile hazırladığımız düet albümümüzün gidişi harika. Çok seveceğinize inandığım muhteşem şarkılarla çok yakında geri geleceğiz.
Daha sonra bir solo projem olacak, sonrası kader kısmet.

Son olarak hepinize teşekkürler. Bunca zamandır peşimden geldiğiniz ve bu adamın kirli müziğini mamur ettiğiniz için.
Ve dahası ben ve eşim Melankolia ailesi üyelerini çok seviyoruz. Daha ne kadar içten yazabilirim ki? Gerçekten bizler sizi seviyoruz.

Allah’a emanet olun.

Albümde 6 parça var;
01-Epilepsintro (instrumental)
02-Sürahi
03-Kargaların kargaşası
04-Bilinmezlik (feat kolera )(ephitaph mix)
05-Budala kuş
06-Kosmik hardkor (outro)

Buyurun bu da player dinleyin.