Kategoriler
Kültür Sanat

Belki hep yanlış soruyu sordun


monad on kapak

Hep ters gidiyordu ve ne kadar dilersen dile gerçek olmanın yakınından bile geçmiyordu hayaller. Çok basitti dedikleri sana; her şey inandırıldığın doğrulardan ibaretti sözde ama biliyordun sağlamasını yaparken hayat bu kadar basit değildi yaşamak.

Bir yerde sorun vardı. Yolun budur diye önüne serilenleri kat ettikçe anladın bir yere varılamıyordu bu yönden. Daha fazla karmaşa daha fazla yalnızlık ve daha fazla haksızlık. Tek başına kaldığını düşünmenin verdiği rahatsızlık seni her gün daha da hasta ederken, üzerlerine biçilmiş rollerin hakkını vermeye çalışanların dünyasında yetimsin; daha ne kadar gizleneceksin kendinden, bulduğunu sandığın her cevap daha fazla soruya gebeyken.

Şimdi ben sorsam sana tek başına parça parça ama koskoca bir bütünün içinde tek bir parça olma hayallerini nerede bıraktın. Anla; anlamak insan olmanın gizemine giriş anahtarı olacak…

Peki tüm bunları neden yazdım nereye varmaya çalışıyorum aslında çok basit geçen hafta okuduğum ve hayata bakışımda ciddi değişimlere yol açan bir romanı sizinlede paylaşmak için. Adı Monad daha tanıtım cümlesinde farkını ortaya koymuş aslında (Verilecek tek bir cevabınız olsa hangi soruyu sorardınız?) Herkesin cevapları bildiğini sandığı bir ortamda en önemli sorun olduğuna inandığım belki de sorular yanlıştır sorunsalına dikkat çekmiş ve onun üzerinden mükemmel bir kurgu ve akıcılıkla hayallerini anlatmış yazarlar.

Arka kapak yazısı derki:
“Olağanüstülüğü sıradanlığın içine saklı bir güne uyandığında aynaya baktı. Kayıp milyonlarca insan işte tam orada yüzleşmek için bekliyordu. Anlamak silahına kurşun niyetine sürülmüş suallerle vurulduğunda; her bir yansıma ters çevirdikleri soru işaretinde asarak yok etti kendini. “Bire” özlem duyan kırıkları bilincin bağımsız birbirinden ve bir o kadarda muhtaç salınırken boşlukta; içindeki sesin ezelden beri yankılanan nefesi ele geçirdi tüm sebepleri mırıldanarak kendi kendine. “Merak etme fark etmeyecek kimse gidenleri ve elbet duyanlar yeni oyunun kurallarını bilerek dönecek geri”.

Biraz aşk bolca macera, hikayenin bütününe yayılmış bir gizem ve hayata reankarnasyon penceresinden bakan etkileyici bir roman. Daha fazla bilgiyi (https://www.facebook.com/MonadRoman)’dan bulabilirsiniz sanırım ya da ekşi sözlükte monad başlığından ya da youtube da amatörcede olsa hazırlanmış düşündürücü sunumlarından (http://youtu.be/5-zG0FS4qgc).
İnceleyin bakın kararını siz verin.


hande akin – handeakin25@ – https://wolkanca.com/ekle/monad
belki hep yanlış soruyu sordun – monad, roman, hikaye, macera, bilgi, anlamak, huzur, aşk,