Kategoriler
Internet

Google Sites mahkeme kararı ile erişime engellendi

Nisan ayı içerisinde Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’na, Google Sites(http://sites.google.com) üzerinde sites.google.com/site/kemalizminkarinagrisi adresli siteye bulunan Atatürk’e ağır hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunan Google Sites Denizli 2. Sulh Ceza Mahkemesinin koruma tedbiri kararı üzerine Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından erişim engeli uygulanmaya başladı.

sites-googlecom-kapatildi

Ücretsiz olarak sunulan bir servis olan Google Sites sayfalarının alt kısımlarında “Google Sites tarafından desteklenmektedir” (Powered by Google Sites) ibareleri yer alıyor ve yine alt kısımda “kötüye kullanım bildirme bağlantısı” (Report Abuse) de bulunmakta.

Google’ın bu konuda açıklaması şöyle olmuş;

“Google arama motorunda listelenen web sitelerinin içeriği Google a ait değildir. Google yayıncılık ya da web sitesi editörlüğü görevi yapmamaktadır. Diğer tüm arama motorları gibi İnternet’te varolan içerik ve bilgiyi yansıtır. Google olarak amacımız, kullanıcılarımıza aradıkları web sitesini erişilebilir kılmaktır.

Eğer herhangi bir kullanıcı ulaştığı web sitesinin içeriği ile ilgili endişeye sahip ise, site yöneticileri ile iletişime geçmeleri konusunda yönlendirilir. Ayrıca Google aramaları sonucunda erişilen sitelere web üzerindeki diğer arama motorlarını kullanarak da ulaşılabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz.”

Daha önce Google’ın servisleri olan Google Groups, Youtube, Blogger da Türkiye’de erişime kapatılmıştı, bence Google.com’da ülkemizde ki bu sistem ile erişime kapatılabilir, bu hiç de zor değil. Zira ilgili site “Kemalizmin Karın Ağrısı” diye haber olunca insanlar Google’da kemalizminkarinagrisi diye aratıyorlar ve ilgili site arama sonuçlarının en başında çıkıyor, yani Google.com’da bu siteyi gözterdiği için şikayet edilip kapatılabilir, bunu umarım biri çıkar da mahkemeye verir biz de sonunda Google’ı da engellendiğini görüp gözümüz açık gitmemiş olur ve toptan rahatlarız.

Siteye Opendns ler ile giriliyor. sites.google.com/site/kemalizminkarinagrisi