Google hacking

Google öyle bir arama motoru ki internetin en ücra yerlerine bile ulaşıp ne var ne yok bünyesine alıyor, bu bazen insana korkutucu geliyor, internet üzerinde yapılan aramaların %80 i Google ile yapılıyor bu Google ın en iyi, en popüler arama motoru olduğunu herhalde ispat ediyordur.

Google hacking

Google ile sadece kamuya açık bilgi kaynaklarına değil daha fazlasına da ulaşılabiliyor, Google arama kullanarak gizli hatta en gizli bilgilere ulaşmak için aşağıda birkaç örnek var daha fazlası insanın hayal gücüne kalmış.

Güvenlik kameraları hack
Birçok güvenlik kamerası, otopark, üniversite kampüsü, trafik, mağza vs. gibi yerlerde bulunan kameralara Google ile uşaiabiliriz. Bunun için yapmamız gereken aşağıdaki arama sorgusunu Google arama kutusuna girmek ve aramak;
inurl:"viewerframe?mode=motion"

Daha farklı bir arama da kullanılabilir bunun için mesela daha hızlı tazeleme oranı olanlar için;
intitle:"Live View / – AXIS"

Kişisel ve gizli dökümanlar hack
Google araması ile bir e-posta deposu, geçmiş zamanlara ait belgeler, iş başvuru formları ve yüzlerce insana ait bilgilere erişebilirsiniz. Bu belgeleri Address, Phone, DOB, Education, Work experience(adres, telefon, eğitim, iş deneyimi vb.) gibi aramalarla bulabiliriz.
Belgeleri aramak ve bulmak için örnek bir arama sorgusu;
intitle:"curriculum vitae” "phone * * *" "address *" "e-mail"

Daha fazla e-posta yani toplu maillerin bulunduğu dosyalar erişmek için aramamız gereken şey .xls dir, çünkü .xls excel dosyalarında çok fazla bilgi vardır,e-posta grupları vardır. Bunun için aşağıdaki sorguyu yazın ve enter a vasın.
filetype:xls inurl:"email.xls"

Ve ayrıca daha başka, banka hesapları, kredi kartı numaraları, mali finansal özetler gibi dökümanlara da ulaşabiliriz, işte;
intitle:index.of finances.xls

Bedava ne varsa, kitap, film, mp3
Google ile her şeyi bedavaya getirebiliriz, müzikler, kitaplar, filmler. Yapmamız gereken aşağıdaki sorguyu yazmak;
"?intitle:index.of?mp3 eminem"

İşte böyle dilediğiniz şarkıya erişebilirsiniz, eminem yerine başka bir sanatçı veya başka bir albüm adı yazın, ne isterseniz. Ayrıca "mp3" yerine "pdf ", "zip veya "rar" yazın başka şeylere de ulaşın.

Umarım konu hoşunuza gitmiştir. Cheers!

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Google hackingiçin 2 yanıt

aslında bunlar açık değil olanak, yani google ı çok iyi kullanmak diyelim. bunların bilinmesi kendi bilgi güvenliğinizi sağlamkta da önemli, şahsen bu girdi de yazmadığım 3-5 ilginç google araması daha var belirttiğiniz gibi aşırı olduğu için yazmadım ama biliyorum, bu girdide de zaten ucundan gösterip aman ha dikkatli olun demek istedim.

yorum için teşekkür ederim.