Kategoriler
Ivır zıvır

Geleceğin mesleği girişimcilik

Bugün sabah “Geleceğin Mesleği: Girişimcilik” Eğitimi seminerine davetli olarak katıldım. Seminerde ilk olarak LabX genel müdürü Fuat Sami sunum yaptı. Fuat Sami geleceğin mesleği girşimcilik ve Türkiye’de girişimcilik konusunda sunum ve konuşmasında kendilerine fikirleri ile başvuran girişimci adaylarından örnekler vererek yapılan hataları ve olması gerekenleri de gösterdi.
Sonrasında Finlandiya merkezli Vera Ventures risk sermayesi şirketinin genel müdürü Ari Laitsaarı dünya’dan en son girişimcilik trendleri başlıklı bir sunum yaptı. Daha sonra öğlen yemeği arası oldu ve ben işlerim olduğundan ayrılmak zorunda kaldım, çıktım.

LabX genel müdürü Fuat Sami’nin sunumunda dikkatimi çeken bir kaç noktaya burada değinmek istiyorum.
Türkiye’de girşimciliği engelleyen, törpüleyen durumlardan bahsederken Türk aile yapısından bahsetti, Türk aile yapısının gençlerin girişimci olmasına engeln olduğunu belirtti. Kişinin ailesinden gelen rahatlıkla girişimci olma potansiyelini yok ediyor gerçekten de. Grişimci kişinin rahatsız olması gerektiğini, bir şeyleri değiştirme, farklı bir şeyler yapma arzusunda olması gerektiğine de değindi.

Bunun yanın da girişimcilerde olması gereken özellikleri dinleyicilere sordu bir kaç kişi bunu yanıtladı, ben de el kaldırdım, cesaret ve bir b planlarının olması gerektiğini söyledim.
Gerçekten de girişimci kişilerin her zaman bir kaç planı olmalı, çünkü kağıt üzerinde yapılan bir proje gerçek hayata geçtiğinde rakamların her zaman tutmayacağı bir gerçek, bu yüzden girişimci kişiler işe koyulurken aynı hedefe doğru belki birkaç tane plan yapmalılar. Ayrıca girişilen işin başarılı olmaması durumunda da bir başka b planı ile kendilerini ayakta tutup, omuzları dik ve özgüvenini kaybetmeden başka bir girişimde bulunma güçlerini kaybetmemeliler, elbette kendine güven bir girişimcinin olmazsa olmazıdır, yatırımcı için de girişimciye güven çok önemlidir, girişimci kendine ve fikrine güvenmeliki yatırımcılar da girişimciye güvensin. Dolayısıyla bir girşimcinin b planı olması demek onun kendine olan güvenini sigorta altına almış olması demektir.

Geleceğin Mesleği: Girişimcilik
Seminerin fotoğrafları burada olacak.

Seminerde olmaktan çok mutlu oldum Burak abime teşekkür ederim, yemek yemeden terkettim orayı acaba yemekler güzelmiydi diye de aklımda kalmadı değil.