Kategoriler
Tech

iPhone 15 Ultra

iPhone 15 Ultra hakkında şu ana kadar bilinenler.

Apple’ın iPhone 14 Pro Max modelinin potansiyel halefi olan iPhone 15 Ultra için fiyat ve özellikleri vs. söylentileri derledim.

En pahalı iPhone!

Görünüşe göre Apple, mobil serisinin en pahalı iPhone’unu 2023 yılında piyasaya sürecek. Sızıntılar söz konusu olduğunda oldukça iyi bir sicile sahip olan LeaksApplePro, Cupertino şirketinin bir sonraki amiral gemisinin fiyatını açıkladı.

Ne zaman satışa çıkar?

2023 yılı Eylül ayında satışa çıkacağı kesin gibi, Apple ana model telefonlarını Eylül ayında çıkarıyor.

Fiyatı ne olur?

Apple’ın 2023’de çıkartacağı akıllı cihazların model ve fiyatlandırmasında birkaç değişiklik olacağı şirket içerisinden bazı açıklamalar ile doğrulandı. Buna göre Apple’ın 2023’de çıkacak en üst model akıllı telefonu olacak olan iPhone 15 Ultra’nın bir önceki selefi model 14 Pro Max’den 100 ile 200 dolar daha pahalı olacak denmektedir. Yani 1200/1300 dolar civarı bir fiyat olacak.

Apple’ın hem Pro hem de Pro Max için yaptığı önemli değişiklikleri yansıtan iPhone 14 Pro modellerinin 100 dolarlık fiyat artışları görmesi gerektiğini de hatırlayabilirsiniz. Sonunda, her iki telefon da öncekiler gibi ilgili 999 $ ve 1.099 $ başlangıç fiyatlarını korudu. Bu nedenle, özellikle bir telefonun gerçek olarak piyasaya sürülmesinden 10 ay önce, söylentilere göre fiyat artışları her zaman başarılı olmaz. Yani söylentiler net değil, Apple fiyatlandırmayı değiştirebilir ve sabit de tutabilir karlılık açısından bu güce elbette sahip.

Mazleme, donanım, özellikler vs.

Apple iPhone 15 Ultra’nın titanyum bir kasaya sahip olacağı söylenmekle. Ayrıca 2023 yılı ve sonrası çıkacak tüm Apple akıllı cihazlar USB Type-C bağlantısını kullanacak yani şu anki iPhone 14’ler ve iPad’ler son Lighting girişli cihazlar olacak. Yeni iPhone’lar USB-C Thunderbolt 4 bağlantısını benimseyecek.

iPhone 15’in yuvarlak hatlarda olacağı söylenmekte. Yani önceki 12, 13 ve 14’deki gibi arkası dümdüz bir kasa değil yuvarlatılmış oval bir arka plan olabilir.

Ultra olmayan ve alüminyum modeller de olacağı söyleniyor. Elbette 2023’deki modellerin titanyum olmama ihtimali de var b henüz net değil ama Apple’ın titanyum malzemeli telefonlar üretmek istediği ve hazırlandığı kesin.

İşlemci olarak iPhone 15, A16 ile, 15 Pro ve Ultra ise A17 ile gelecek.

iPhone 15 Ultra için sadece malzeme kalitesinden daha fazla söylenti var. Telefonun Pro Max varyantının yerini alabilecek bu model, daha güçlü yakınlaştırmalı çekimler için periskop telefoto kamera, çift ön kamera ve katı hal düğmeleri ve kavisli arka kısım gibi diğer büyük tasarım güncellemelerini içerebilir. Görünüşe göre iPhone 15 ve iPhone 15 Pro’ya USB-C bağlantı noktaları alma konusunda katılacak ve Apple’ın iPhone’ları ve iPad’lerinde on yıl kullandıktan sonra Lightning’in yerini alacak.

1 TB depolama alanı olacağı söylenmekte ki bene bu doğal çünkü depolama maliyetleri günümüzde oldukça düştü ve eskisi kadar zor bir şey değil.

iPhone 15 Pro yüksek kaliteli render görüntüleri.

15 Pro’nun yüksek kaliteli render görüntüleri
15 Pro’nun yüksek kaliteli render görüntüleri
15 Pro’nun yüksek kaliteli render görüntüleri
15 Pro’nun yüksek kaliteli render görüntüleri
15 Pro’nun yüksek kaliteli render görüntüleri
15 Pro’nun yüksek kaliteli render görüntüleri
15 Pro’nun yüksek kaliteli render görüntüleri
15 Pro’nun yüksek kaliteli render görüntüleri
15 Pro’nun yüksek kaliteli render görüntüleri
15 Pro’nun yüksek kaliteli render görüntüleri

9to5Mac’de iPhone 15 Pro’nun yüksek kaliteli render görsellerini paylaştı. https://9to5mac.com/2023/04/07/iphone-15-pro-design-exclusive-images/ Apple’ın bu sonbaharda tanıtacağı iPhone 15 Pro’nun yüksek kaliteli render görselleri ortaya çıktı: Sessiz mod anahtarına veda. Daha yuvarlak kenarlara sahip olacak iPhone 15 Pro, titanyum bir çerçeveyle gelecek. Kamera çıkıntılarının boyutu biraz daha büyüyecek ve genel kalınlık da doğru orantılı olarak artacak. iPhone 15 Pro Max’in daha küçük bir kamera çıkıntısı olacak ve bu da periskop yakınlaştırma lensine sahip olacağını gösteriyor. Tüm iPhone 15 modellerinde USB-C portu olacak ancak en hızlı şarj sadece Apple tarafından onaylanmış USB-C kabloları ile mümkün olacak. Ses ve sessiz mod düğmeleri artık gerçek değil, dokunsal olacak. Sessiz mod anahtarı eskisi gibi anahtar şeklinde olmayacak. iPhone 15 Pro’nun çerçeveleri her tarafta sadece 1.55 mm kalınlığında olacak ve ekran camı hafif bir eğime sahip olacak. Yeni modelin boyutları 146.47 x 70.46 x 8.24 mm olacak..

iPhone 15 Ultra — şimdiye kadar bildiğimiz her şey
Apple’ın potansiyel iPhone 14 Pro Max halefi için söylenti özellikleri, fiyatı ve özellikleri

iPhone 15 Ultra’nın, yeni nesil iPhone Pro Max’in çok üst düzey bir versiyonu olacağı söylendi ve iPhone 14 Pro Max daha yeni piyasaya çıkmış olsa da söylentiler dönüp dolaşıp duruyor.

Apple birinci sınıf cep telefonlarını iyileştirmeye çalışırken, erken sızıntılar iPhone 15 Ultra’yı iPhone Pro Max’in yerini alacak şekilde gösteriyor.

Sadece bu yıl, Apple’ın standart iPhone ve iPhone 14 Pro modelleri arasında daha fazla ayrım yaptığını gördük. (Bu telefonların nasıl farklılaştığını görmek için iPhone 14 ve iPhone 14 Pro karşılaştırmamıza bakın.) iPhone 15 planları hakkındaki söylentiler, iPhone 15 Ultra’nın iPhone 15 Pro’da bulunmayan birkaç özelliği almasıyla bunun devam edeceğini gösteriyor.

Henüz oyunun başlarında olmasına rağmen – Apple’ın bir sonraki amiral gemisi telefonunun lansmanına bir yıldan biraz daha az bir süre kaldı – bu yenilenmiş telefondan ne bekleyebileceğimiz konusunda bize bir ön fikir vermeye yetecek kadar iPhone 15 Ultra detayı ortaya çıktı. İşte şimdiye kadar bildiklerimiz.

iPhone 15 Ultra son söylentiler (16 Aralık’ta güncellendi)

iPhone 15 Ultra fiyatı ve çıkış tarihi
Başta Bloomberg’den Mark Gurman olmak üzere bir dizi kaynaktan Apple’ın ürün yelpazesinde iPhone 14 Pro Max’in yerini alacak bir iPhone 15 Ultra hakkında söylentiler duyduk. Kablolu Apple muhabiri, Apple’ın Apple Watch Ultra’yı piyasaya sürmesinin “önümüzdeki birkaç yıl içinde” şirketin telefon serisinde tekrarlanabileceğini öne sürdü.

Sonraki bir sütunda(yeni sekmede açılır)Analist Ming-Chi Kuo’nun da tahmin ettiği gibi, Gurman, Apple’ın 2023’teki iPhone planlarının “Pro Max’in yerini alacak yeni bir Ultra modelinin potansiyelini” içerdiğini belirtti. Kuo, Pro modellerini farklılaştırmanın, bu yıl gerçekleşen ve muhtemelen iPhone 15 serisinde devam edecek olan iPhone 14 ile iPhone 14 Pro farklılaşmasının doğal bir uzantısı olduğunu savunuyor.

Bu gerçekleşirse, iPhone 15 Ultra için Apple’ın mevcut telefonlarından daha yüksek bir maliyet anlamına gelebilir. Sızıntılar ApplePro(yeni sekmede açılır)iPhone 15 Ultra’nın “en iyi ihtimalle 1199 dolardan başlayabileceğini” tahmin ediyor, ancak bu kesinlikten çok bir tahmin gibi görünüyor. Sızdıran, kısa süre önce bu fiyat spekülasyonunu ikiye katladı ve şimdi 1.099$’lık iPhone Pro Max’in fiyat artışını 100$’dan 200$’a çıkardı.

Bu noktada herhangi bir iPhone 15 modelinin çıkış tarihini de tahmin ediyor olurduk, ancak Apple’ın yıllardır tercih ettiği olağan sonbahar lansman penceresinden önce herhangi bir yeni telefon çıkaracak gibi görünmüyor. iPhone 15 Ultra’nın en erken Eylül 2023’te geleceğini tahmin ediyoruz.

iPhone 15 Ultra tasarımı ve ekranı
Görünüşe göre iPhone 15 Ultra, Apple’ın Pro Max telefonları için kullandığı 6,7 inç ekran boyutunu koruyacak ve Apple’ın iPhone 14 Pro modellerine bir çentik ikamesi olarak tanıttığı Dynamic Island özelliğinin kalıcı olacağını tahmin ediyoruz. (Aslında, bir söylentiye göre tüm iPhone 15 modellerinde Dinamik Ada yer alacak.) iPhone 15 Pro ve Pro Max’in (bu örnekte Ultra olan) yakın tarihli bir görüntüsü, %20 küçültülmüş bir Dinamik Ada gösterdi. Bunu görmek kesinlikle ilginç olurdu. Ancak, şu anda Apple’ın iPhone 15 Ultra’da ön kamera deliğini küçülteceğinin garantisi olmadığını düşünüyoruz.

Aslında ekran, bir iPhone 15 Ultra sürümünde dokunulmayan birkaç şeyden biri olmaya devam edebilir. Gurman, köşesinde, Apple’ın telefonlarının görünümünü her iki ila üç yılda bir değiştirme eğiliminde olduğundan, Apple’ın 2023 telefonlarının yeniden tasarlanmasının gerekebileceğini belirtiyor. iPhone’lar, 2020’deki iPhone 12 sürümünden bu yana aynı düz kenarlı tasarıma sahiptir, bu nedenle Apple, önümüzdeki sonbaharda yeni bir şey başlatabilir.

iPhone 15 Ultra’ya özgü bir söylenti, Apple’ın yeni bir titanyum alaşımlı gövdeye dönebileceğini öne sürüyor; bu, ilk olarak iPhone 14 Pro modelleri için sunulan ve sonuç vermeyen bir özellik. Bu malzemeye geçmek, Ultra takma adı olan bir cihazdan bekleyeceğiniz daha dayanıklı bir telefon sağlar.

Tipster LeaksApplePro, iPhone 15 Ultra’nın kasasında titanyum kullanacağını iddia ettiğinde ve başka bir sızıntı, prototip bir iPhone’da metalin sözde bir yakın çekimini yayınladığında, bu söylenti daha da ağırlık kazandı. Yine, bu daha dayanıklı bir telefonun yanı sıra paslanmaz çelik kadar güçlü ancak daha hafif olan titanyum sayesinde hâlâ hafif olabilen bir telefon olacaktır. Tek sorun, titanyumun daha yüksek maliyeti göz önüne alındığında, bu iPhone 15 Ultra’nın fiyatının artmasına neden olabilir. Bununla birlikte, iPhone 15 Pro Max’in (aka Ultra) yakın tarihli bir görüntüsü, titanyum gövdenin Pro ve Ultra iPhone 15 modellerine doğru ilerlediğini gösterdi. Yani belki de bu yükseltme Ultra’ya özel olmayacak.

2023’ün, Apple’ın en azından bazı modellerde USB-C için Lightning bağlantı noktasını nihayet değiştirdiği yıl olması bekleniyor. Üst düzey iPhone’lar, USB-C konektörlerinden (muhtemelen Ultra modeli dahil) daha yüksek veri aktarım hızları alırken, normal sürümler Lightning ile aynı hızda takılıp kalacak.

Avrupa Birliği, 28 Aralık 2024’e kadar telefonlarda USB-C’yi zorunlu kılmaya başlayacak(yeni sekmede açılır), bu nedenle gelecek yılın telefonlarında daha evrensel şarj ve bağlantı standardının getirilmesi, Apple’ın bu süreyi geçmesini sağlayacaktır.

Tabii ki, iPhone 15 Ultra, yıllarca söylentiye konu olan portsuz iPhone olarak ortaya çıkarak portları tamamen atlayabilir. Bu, Apple için kesinlikle radikal bir tasarım değişikliği olacaktır ve emin olmadığımız 2023’te USB-C’ye geçiş herhangi bir iPhone için ileriye doğru büyük bir adım olacaktır.

Ming-Chi Kuo’dan gelen bir başka yeni söylenti, “iki üst düzey iPhone 15’in” katı hal düğmelerine sahip olacağını iddia ediyor ve bunlardan birinin iPhone 15 Ultra olmasını bekleyebiliriz. Mekanik düğmelerin pek çok hareketli parçası olmayan ve bunun yerine dokunsal geri bildirim kullananlarla değiştirilmesi, daha uzun süre dayanan ve suya ve kire karşı daha iyi korunan daha dayanıklı bir telefon sağlayabilir.

ShrimpApplePro tarafından iddia edilen bir başka garip potansiyel değişiklik ise iPhone 15 Ultra’nın arka panelinin kavisli kenarlara sahip olabilmesi. Bu, çok farklı görünen bir iPhone yapar, ancak umarım tutması daha rahat olur. Ancak LeaksApplePro’dan gelen son söylentiler, iPhone 15 serisinin yuvarlak bir tasarıma sahip olmayabileceğini öne sürüyor. Tedarik zinciri sorunları ve kablosuz şarjla ilgili tasarım kısıtlamaları, Apple’ın mevcut düz sırt tasarımına bağlı kalmasına neden olabilir.

iPhone 15 Ultra kameralar
Kameralar, iPhone hikayesinin önemli bir parçası olmaya devam ediyor, bu nedenle, bir iPhone 15 Ultra’nın önemli kamera iyileştirmeleri için uygun olacağını düşünürsünüz. Bunların tam olarak ne olduğu, bu erken aşamada belirsizliğini koruyor.

Sıklıkla söylenen bir olasılık, iPhone 15 Pro’nun telefoto kamerası için periskop tarzı bir merceğe geçiştir. Bir periskop lensin benimsenmesi, Apple’ın daha büyük bir kamera lensi kullanmasını sağlayarak optik yakınlaştırmayı mevcut iPhone 14 Pro modellerinde bulunan maksimum 3 katın üzerine çıkarmasına olanak tanır. Örneğin Samsung, Galaxy S22 telefonlarında bir periskop lens kullanıyor ve Galaxy S22 Ultra, çift telefoto lensleriyle 10x optik yakınlaştırma sağlayabiliyor.

Kuo gibi analistlerin 5x veya 6x optik yakınlaştırma öngördüğü periskop lens söylentileri, iPhone 14’ün piyasaya sürülmesinden öncesine dayanıyor. Bu özelliğin tüm iPhone 15 Pro modellerine uygulanıp uygulanmayacağı veya Apple’ın bu telefonu farklı kılmak için bir iPhone 15 Ultra için ayırıp ayırmayacağı belli değil. TrendForce, iPhone 15 Ultra’nın (veya Pro Max’in) geniş açılı görüntülerde bozulmayı azaltabilecek 8P ana kamera lensine ek olarak bir periskop lens almasını da bekliyor. Ancak analist Ming-Chi Kuo, iPhone 15 serisinin ana kamera için 8P lens almayabileceğini söylüyor. Apple’ın iPhone 14 Pro için 7P elemanlı merceğe yeni geçtiğini düşünürsek, bu kadar yakın zamanda yükseltilmiş bir merceğe geçmeyebilir.

iPhone 15 Ultra’ya özel bir kamera özelliğine dair bir söylenti, telefonun ön kamerasıyla ilgili. Twitter sızıntısı MajinBu, Ultra’nın iki ön kamera sunacağını iddia ediyor. El cihazlarının iki ön kamera sunması, daha fazla insanı veya özçekimlerde daha fazla arka planı sığdırmak için geniş açı seçeneği sunması duyulmamış bir şey değil. İkinci bir ön lens de otoportreleri iyileştirebilir veya artırılmış gerçeklik uygulamalarına yardımcı olabilir.

Nikkei’den gelen bir rapor, Apple’ın iPhone 15’in ana kamerasında Sony ile çalışacağını iddia ederken, Cupertino telefon üreticisinin Sony’nin yeni “son teknoloji ürünü” sensörünü tercih ettiği iddia ediliyor. Bu yeni parça sözde piksel doygunluğunu ikiye katlayabilir, bu da iPhone 15’in çok daha iyi pozlama kontrollerine sahip olabileceği anlamına gelir. Bu, şimdiye kadar iPhone’ların göreceli bir zayıflığıydı, bu yüzden Apple’ın bununla mücadele ettiğini görmek güzel olurdu. Rapor, bunun Pro/Ultra’ya özel olup olmayacağını söylemedi.

iPhone 15 Ultra performansı ve diğer özellikler
Analistler, iPhone 14 piyasaya sürülmeden önce bile Apple’ın ileriye dönük çeşitli telefonları için farklı işlemciler kullanacağını tahmin ediyorlardı. Bu, iPhone 15 Ultra’nın piyasaya sürüldüğünde muhtemelen yeni bir yonga seti alacağı anlamına geliyor. Mantık, A17 Bionic olacağını söylüyor. TrendForce’un yakın tarihli bir raporu, iPhone 15 Pro serisinin bu söylenti A17 Bionic’i öne çıkaracağını söylerken, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus eski A16 Bionic yonga setini koruyor.

Mevcut iPhone 14 Pro modellerindeki A16 Bionic kıyaslamaları ne kadar etkileyiciyse, A17 de bir performans artışı sunabilir. Yaklaşan yonga setinin, 4 nm A16’dan daha küçük olan 3 nanometrelik bir işlem kullanacağı söyleniyor. Daha küçük bir yonga seti ile çalışmak genellikle hem performansta hem de güç verimliliğinde artış sağlar.

Apple’ın bu kritik bileşen için Qualcomm’a güvenmek yerine gelecekteki iPhone’lar için kendi modemini geliştirmek istediğini yıllardır duyduk. Analistler, Apple yapımı bir modemin hazır olacağı en erken tarih olarak 2023’ü tahmin ettiler. Eğer öyleyse, iPhone 15 Ultra’nın böyle bir parçaya sahip olmasını beklerdik.

Ancak Apple yapımı bir modem, 2023 iPhone lansmanı için zamanında hazır olmayabilir. Qualcomm, Apple’ın 2023 telefonları için modemlerin “büyük çoğunluğunu” sağlamayı beklediğini söylüyor. Durum buysa, iPhone 15 Ultra muhtemelen Qualcomm’un Snapdragon X70 modemini içerecektir.

Diğer potansiyel iPhone 15 Ultra özellikleri, söylentilerden çok, Ultra etiketine layık bir iPhone’da görmek istediğimiz değişikliklerle ilgili. Apple artık telefonlarının temel modelleri için kabul edilebilir bir depolama düzeyi içeriyor olsa da, Apple serisindeki diğer modellerden sıyrılmak isteyen bir iPhone 15 Ultra telefon için 256 GB’ın daha uygun bir minimum olacağını düşünüyoruz.

Benzer şekilde, en büyük iPhone 15 dilek listemizden biri, mevcut 20 W iPhone’ların sunduğundan daha hızlı kablolu şarj içindir; kesinlikle bir iPhone 15 Ultra’nın en iyi Android telefonlarda bulacağınız daha yüksek şarj hızlarına meydan okuması gerekecektir.

iPhone 15 Ultra görünüm
Apple’ın bir sonraki iPhone güncellemelerinin gelmesine yaklaşık bir yıl kala, iPhone 15 Ultra hakkında çok daha fazla söylentinin ortaya çıkmasını bekliyoruz – böyle bir telefonun Apple’ın planlarında bile olduğunun doğrulanması dahil. Sonuç olarak, özellikle de normal bir iPhone 15 güncellemesinin hangi özellikleri sunabileceğini duymayı beklerken, bu cihaz için somut bir dilek listesi hecelemek zor.

Bununla birlikte, Apple Pro Max modelinin Ultra iPhone olmasını istiyorsa, bu tür bir adla eşleşen iyileştirmeler bulması gerekecek ve yeni telefonun daha yüksek fiyatı neredeyse kesin. RAM ile dolu ve en az 256 GB depolama ile donatılmış süper hızlı bir A17 Bionic işlemci iyi bir başlangıç noktasıdır ve böyle bir cihazın 20 W’tan daha hızlı şarj olmasını bekleriz, bu da neredeyse USB-C’ye geçişi gerektirecektir. Kameralar, Apple için güçlü bir nokta olmaya devam ediyor, ancak telefoto lensin geliştirilmesi, iPhone’un en iyi kameralı cep telefonlarının geri kalanına göre sahip olduğu birkaç zayıflıktan birini destekleyecektir.

Bu, her halükarda bir iPhone 15 Ultra için potansiyel bir plan. Apple bunu takip etmeyi mi seçiyor yoksa tamamen farklı bir yola mı giriyor, önümüzdeki 12 ay içinde öğreneceğiz.

Daha fazlası ve kaynak: https://www.tomsguide.com/news/iphone-15-ultra

iPhone 15 çıkışıyla satışı durdurulacak modeller

Apple’ın iPhone 15 serisi özellikle de yeni tasarımla gelecek iPhone 15 Pro modelleri merakla bekleniyor. Yeni iPhone’lar tanıtıldığında birkaç modelin satışı resmî olarak kalkacak, yalnızca belli e-ticaret sitelerinde bulunabilecek. Peki, iPhone 15’in çıkışıyla birlikte hangi iPhone modelleri artık Apple mağazasında bulunamayacak? İşte Apple’ın iPhone 15’in tanıtımıyla satıştan kaldıracağı modeller:
iPhone 15 tanıtımından sonra iPhone 12, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max ve iPhone 13 mini satışı resmî olarak kalkacak. Apple’ın eski modelleri üç yıl sonra kademeli olarak kaldırma eğiliminde olduğu, Pro modellerde de bir yıllık satıştan sonra kaldırdığı göz önüne alındığında, bu listeyi tahmin etmek güç değil. İki yıllık satıştan sonra satışı durdurulan iPhone 12 mini modelinin kaderini iPhone 13 mini de yaşayabilir. iPhone 14 Plus ise Apple’ın uzun süredir çıkarmadığı Plus modeli olduğundan üretimden kaldırılmayabilir.