Kategoriler
Gündem

Facebook profiline fotoğrafını koymaya çekinen insan

Mesela Facebook da fotoğrafını koymanın başına bela açacağını düşünen insanlar var.

facebook profil

İnternet çok büyüdü, hızla büyüyor gelişyor matrix gibi bir şey oldu, devletler, büyük şirketler, ünlüler ne ararsan burada at koşturuyor artık. Güvenlik eskisine göre çok daha önemli, çok ama çok dikkatli olmalısınız, hak vermesinizde, komik gelse de Facebook profiline kendi fotoğrafını koymaya çekinen insanların çekinme nedenlerini anlamaya çalışın.

Dün Twitter da dolaştım biraz, interneti geç sadece Twitter da dolaşmaya kalk günlerini alır o kadar büyük bir şey, okyanus. Gördüklerim birkaç yıl öncesine göre tamamen farklıydı, bir grup, bir kısım internetle ilgili çalışan, uğraşanın kullandığı servisler artık televizyonda sabah programı yapan abladan tutun gazetede köşe yazarı olan sakallı amcaya kadar yayılmış durumda, ünlü dolu. Türkiye için yazıyorum elbette ABD bizden 2 yıl önce her konuda olduğu gibi.

Ünlülerin Twitter gibi şeyleri kullanması örneğin magazin gibi birçok sektörün de araç değiştirmesine neden olacak, olmaya başlamış şu an fakat henüz çok cılız. Magazincilerin Twitter gibi şeyleri takip etmek için eleman temin etmeleri hatta bunun için çalışma grupları kurmaları gerekiyor, şu an kurmamışlardır ama kuracaklar.

Emniyet güçleri, polis ve istihbarat televizyonda çok sık duyduğumuz telefon dinlemelerinin yanında daha önemli bilgileri internetten alıyorlar, bana sorarsanız şu an telefon dinlemesi hikaye asıl daha önemlisi kişilerin e-posta trafiği ve online hareketleri. Ve bu online trafiği kontrol etmiyorlar diye düşünüyorsanız, e-posta larınzın güvenli olduğunu düşünüyorsanız siz en büyük aptalsınız, bilgileri hem güvenlik hem de ticari kullanıyorlar bu işin patronu ABD ve Google gözüküyor şu an.

Şirketler deli gibi bu okyanusun nimetlerini toplama peşindeler, birbirlerine şamar atıp koşan çocuklar gibiler hem ucuz hem daha etkili bir deniz bu onlar için.

Facebook profiline fotoğrafını koymaktan çekinen insanı anlıyorum lakin bunun sadece aysbergin görünen kısmı olduğunu şiddetle belirtmek isterim, muntazaman, mütemadiyen fişlenmekteyiz.