Kategoriler
Ivır zıvır

Türkiye’de herkes her şeydir

Bu tür öz eleştirileri yani başlığa ilk bakışta anladığımız türdekileri gerçekten sevmediğim en başından belirteyim, buna benzer işte Türk olmak şöyledir, böyledir biz böyleyiz gibi kendi milletimizle ilgili bir sürü illeri geri konuşuruz ya onları sevmiyorum. Hoşuma gitmiyor sadece olmaması gerekiyor yanlış, hatalı, doğru değil demiyorum sadece benim hoşuma gitmiyor, aaa ben de bir insanım canım hoşuma giden, gitmeyen şeyler olabilir.

Aslında biz çok renkli bir milletiz, dünyanın çoğu ülkesi farklı farklı renklerdir, dünyanın her yerinde aptallar vardır mesela. Bizim farkımız belki rengin braz daha fazla olması ki o da medeniyetlerin doğduğu topraklarda olmamızdan kaynaklanıyor, eee koca bir tarih var geçmişimizde öyle 100-200 yıllık bir millet değiliz hani ABD gibi mesela. Mesela bir zamanlar Amerikalılar İngilizlere göre teroristtiler, ne garip, uzatmaylım.

Başlığın bahsettiğim tür eleştirileri andırmasından dolayı yukarıdaki uyarıyı yapma gereği duydum, ben burada bu tür bir şeyi yazmayacağım, çok farklı bir şey.

Türkiye’de herkes her şeydir.

Çünkü Türkiye’de iş kollarında bir sisile yoktur, çünkü Türkiye’de iş tanımları her şeydir. Çünkü Türkiye’de adam akıllı lokalizasyon yani uzmanlık alanları yoktur, iş bölümü yoktur, varsada emin olun göstermeliktir, her zaman kağıt üzerinde kalır tüm diğer insan hakları vs. yasaları gibi. Tüm bunlar olmadığı için Türkiye’de herkes her şeydir.

Çok somut örnekler istiyorsanız benden hemen iş ilanlarına bakın, orada “Türkiye’de herkes her şeydir” tanımına uyan süpermanları aradıklarını göreceksiniz.

Herkesin her şey olduğu bir ülke de nasıl bir gelişme beklersiniz? Bu şartlarda gelişmeden söz etmek imkansız.

Avrupa da bir eleman işe bir düğmeye basmak için alınır,işe alınan elemanın işi o düğmeye basmaktır. Bir süre sonra o eleman düğmeye basma konusunda uzmanlaşır hatta dünyanın en iyi düğme basıcıları arasına girer, çünkü işi budur, o başka iş yapmaz(mesela yerleri süpürmek, bakkala gitmek 🙂

Türkiye’de ise bir eleman işe o düğmeye basmak için alınmayı bırak zaten düğmeye basmak için değil etinden sütünden faydalanmak için aranır. Eleman işe alındığında yaptırılabilecek her şeyi ona yaptırırız, o düğmeyi basar, şunu yapar bunu yapar. Kendisini hiçbir şekilde geliştirmesine izin vermeyiz çünkü gelişirse daha fazla para ister işverenden, kaygımız yönetici olarak genelde budur.

Sonuç?
Gelişme yok, dünyanın en iyi düğme basıcıları yok. Yok.
Böylece Türkiye’de herkes her şeydir ve hiç bir şeydir.

Bu ülkeden neden böyle şeyler çıkmıyor diye soranlara cevap, Türkiye’de herkes her şeydir tek bir şey olmadığımız için bir şey çıkmıyor çünkü biz bir şey olamıyoruz her şeyiz.