Kategoriler
Eğlence

Twitch’te “Legal Müstehcenlik” dönemi

Twitch müstehcen içerik konusundaki tavrını esnetti, bir cinsel içerik güncellemesi yaptı. Ayrıca “Ekip Yayını” özelliğini de kaldırdı.

Twitch, çıplaklık konusundaki değişiklikleri geri aldı. Yani yukarıdaki politika değişikliği iptal, var olan şekilde devam edecek.

Önemli güncelleme – değişiklik iptal

Dan Clancy, hizmet şartları güncellemesinin yayınlanmasının üzerinden iki gün geçmeden Twitch adına bir açıklama yayınladı. Clancy, bazı kullanıcıların müstehcen sanat eserleri yaratırken yeni Hizmet Şartlarını ihlal ettiğini iddia ederken, bu kurallara uyan bazı içeriklerin de toplulukta endişe yarattığına dikkat çekti.

Sonuç olarak Twitch, Hizmet Şartları değişikliğini anında geri aldı.

Kaynak: dexerto.com/entertainment/twitch-revert-artistic-nudity-guidelines-after-going-too-far-2433509/

Twitch, müstehcenlikle ilgili yeni bir karar aldı. Alınan karara göre içerik üreticiler, bu konuda artık daha esnek olabilecekler. Twitch, müstehcen içeriklerin paylaşımına izin veren yeni politikasını duyurdu. Artık özel danslar ve +18 karakter çizimleri yapılabilecek.

Twitch kafa karıştırıcı cinsel içerik kurallarını basitleştiriyor. Popüler canlı yayın hizmeti, artık uygun şekilde etiketlendiği sürece önceden yasaklanmış cinsel içeriğe izin veriyor ancak yine de bazı kısıtlamalar var.

Dünyanın en popüler çevrim içi canlı yayın platformu Twitch, uzun zamandır tartışılan “müstehcenlik” konusu ile ilgili bir karar aldı. Geçmişte kullanıcılarına çifte standart uyguladığı için eleştirilen Twitch, artık herkesin bir parça da olsa müstehcen içerik paylaşmasına izin verecek. Tabii bunun için bazı şartlar bulunacak.

Cinsel içerikle ilgili politikalarımızın net olmadığı yönünde geri bildirimler aldık ve bu nedenle Twitch’te izin verilen ve izin verilmeyen şeyler arasında daha net sınırlar çizdik. Ayrıca herkesin belirli içerikleri görmek istemediğinin de farkındayız, bu nedenle ana sayfa önerilerine ilişkin kriterlerimizi güncelliyoruz.

Twitch’in konuyla ilgili açıklamasında, platformun çıplaklık politikasının anlaşılamadığı, çünkü kesin çizgiler olmadığı itiraf edildi. Yeni politikanın oldukça net çizgiler çizdiğini aktaran yetkililer, bundan sonraki süreçte kullanıcıların neden banlandıklarını daha iyi anlayabileceklerini söylediler.

Cinsel içerik politikası gevşetildi

Twitch, bundan birkaç ay önce “İçerik Sınıflandırma Etiketi”(CCL) dediği yeni bir özelliği kullanıma sundu. Bu özellik, müstehcenlik içeren canlı yayınlar için özel etiketler sunuyordu. Yeni politika, bu etiketin daha fazla ön plana çıkarılmasını sağlayacak. İçerik üreticiler, müstehcenlik etiketi içeren yayınlarda erotik danslar edebilecek, vücutlarını sergileyebilecekler. Ayrıca canlı yayında erotik karakter çizimleri de yapılabilecek. Bu tür durumlarda herhangi bir yasaklama olmayacak.

Amouranth Twitch yayını - ASMR
Amouranth Twitch yayını – ASMR

Platform artık yayınlarda çizilmiş, canlandırılmış ya da şekillendirilmiş, kadınları temsil eden göğüslerin, cinsel organların ya da tamamen açıkta olan kalçaların gösterilmesine de izin veriyor. Kadınları temsil eden göğüsler ve kalçalar üzerine yazı yazıldığını gösteren videoların yanı sıra striptiz dansları içeren videolara da artık izin veriliyor. Öte yandan, kurgulanmış cinsel eylemler ve mastürbasyon yasak olmaya devam edecek, “twerking” ve “grinding” içeren dans hareketleri artık videolarda etiketlenmeden bile gösterilebilecek.

Ana sayfa da görünmeyecekler

Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki Twitch, cinselliği tamamen serbest bırakmadı. Cinsel şiddet, pornografik içerik ve cinsellik odaklı oyunlar, platformda yasaklı olmaya devam edecek. Ayrıca müstehcen içerikler, Twitch akış sayfasında da gösterilmeyecek. Kullanıcıların, ilgili içerik etiketlerini veya doğrudan içerik üreticiyi bulmaları gerekecek.

Eğer belirli içerikleri görmek istemiyorsanız, algoritmayı o tarafa yönlendirmemek ya da engelleme gerçekleştirmek elinizde. Bu konuda daha fazla detay burada yer alıyor.

Ekip Yayını özelliği kaldırıldı

17 Ocak’tan itibaren Ekip Yayını artık kullanılamayacak. Twitch, “Ekip Yayını” özelliğini kaldırılması özelinde ise resmi olarak şunları: via.