Dövme sildirmek

dövme sildirmekBiz insanlar dövmelere çok meraklıyız bu bir gerçek, vücudumuzun bir yerine estetik ve mana açısından bir şekil vermek hoşumuza gidiyor, bir anlamda manayı ölümsüzleştirme isteyişimizden kaynaklanıyor bu dövme yaptırma isteğimiz belki de. Bazı insanlar bunun bulaşıcı ve bir defa yaptırınca daha da yaptırma isteği oluştuğunu söylüyor, bazı insanlar gerçekten abartıp tüm vücutlarını dövme ile kaplayabiliyorlar.

Fakat bir sorun var, kişi vücuduna yaptırdığı dövmeden sıkılırsa veya bir nedenle onu silmek isterse? İşte bu yaptırmaktan daha zor, zahmetli, maliyetli gibi görünüyor, ilerleyen teknoloji ile lazerle de silinmezi mümkün olan dövme sildirmeyi nasıl yapabileceğimizi biraz araştırdım ve kısaca burada bahsetmek istedim.

İlk başta bilinmesi gereken dövme renginin açık renkte olması dövmenin daha zor silinmesi anlamına geldiği, koyu renkli dövmeler daha rahat silinebilmekte. Örneğin siyah renkli dövmeler sarı nek dövmelere göre daha rahat siliniyor.

Lazerli sildirme işleminde tam sonuç elde etmek bazı durumlarda mümkün olmuyor bunu da bilmeliyiz.

Dövmenin silinmesinde önemli hususlardan biri de dövmenin derinliği, boya ne kadar derindeyse o kadar zahmetli bir iş sildirmesi. Ayrıca dövmenin yapıldığı bölge de önemli, yüz botun bölgelerinde çalışmak daha kolay olurken vücut da buralardan uzaklaştıkça daha zor siliniyor.

Lazerden başka bir de zımparalama yöntemi ile dövme siliniyor, bu kabaca dövmeli bölgeyi kesip atmak anlamına geliyor. Eğer dövme ufaksa bu en etkili yöntem, vücudun başka bölgesinden o kesilen bölgeye yama yapılıyor. Bu yöntem de kanamalar olabiliyor ve seanslar sırasında pansuman yapılması gerekiyor, güneşe çıkılmaması gerekiyor.

Kısaca dövme sildirme işlemi yazımın başında da yazdığım gibi zor ve zahmetli bir iş, mutlaka doktora danışıp o yönde hareket edilmesi gerekmekte.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.