Kategoriler
Hayattan

İyi ki annem var

emperor-penguinİmparator penguenlerin belgeseli beni acayip etkilemişti, hayvanlar dünyası ile ilgili belgesellere bayılıyorum, onların hayat mücadelesi insana inanılmaz duygular yaşatıyor ve doğayı, yaratıcıyı daha iyi anlamamıza sebep oluyor.

Bu kuzey kutbunda tüm seneyi geçirebilen, yaşayan enteresan hayvan imparator penguenlerinde bazı özel durumlar var, bunlardan biri yavrulayan(diğer kuşlar gibi onlarda memeli değiller yumurtluyorlar) penguenimiz o -50 dereceye kadar varan hava da yumurtayı sıcak tutmak zorundalar. Yumurtadan çıkınca da onları denizden avladıkları ve midelerine gönderdikleri ama hazım etmedikleri besinlerle besliyorlar, memeleri yok yani. O yumurta ve yavru sıcak kalmak zorunda büyüyüp okyanusa ulaşabilecek güce ulaşana dek.

Ve bir gün enerjileri biter, babalar eve dönerler ve anneler yavrularını babalarına(penguenler tek eşlidir) verirler, babalar onları dondurucu soğuktan tüyleri arasında korurlar. Yumurtalardan çıkmışlardır ve anneleri okyanusa yiyecek almaya gitmişlerdir ve bu kilometrelerce yol ve günlerce, haftalarca soğukta öyle beklemeleri demektir babalar ile yavruların.

Sonra anneler dönerler tıka basa balık yemişlerdir ve midelerini doldurmuşlardır, romantik bir an yaşanır anneler nerdeyse ölmek üzere olan yavruları hemen babalarından alırlar, bazı babalar başaramamıştır ve yavrular ölmüştür soğuktan, açlıktan. Ve işte o an annelerin yuvaya döndüğü an gerçekten etkileyicidir.

İmparator penguenlerin belgeselini özellikle izlemenizi öneririm.

Yeryüzündeki tüm hayvanlara baktığınızda annelerinin yavruları için neler yapabildiğini görürsünüz, bu içgüdüsel ve Allahın varlığının işaretlerden en etkileyicisidir. Biz insanlar arasında bozukluklar olsa da haberlerde, 3. sayfa haberlerinde bazen çok iğrenç şeyler görsek de gerçekte anneler yavruları için inanılmaz şeyler yapabilir yavruları için, tıpkı imparator penguenler gibi.

İyi ki annem var.