Kategoriler
Internet

Domain dolandırıcıları

Çoğumuz internette sörf yapıp gezeriz ve belli bir süre sonra bilişim teknolojilerine olan ilgimizi geliştirip kendimze gezdiğimiz siteler gibi bir site yapmak isteriz. Yani sadece tüketen değil bu alanda üretende olmak isteriz. Ve kendimize bir alan adı(domain) seçeriz bu alan adını seçerken alan adı satan sitelerden istediğimiz alan adının uygun(satılmamış boşta) olup olmadığını kontrol ederiz. tabii ki her alan adı sorgulaması yapan bu hayalini gerçekleştirmiş değildir, bu imkanların eksikliğinden veya fazla üzerine düşmemiş olmaktan kaynaklanabilir.
İşte tam bu noktada şöyle bir durum söz konusu, bazı sivri zekalı arkadaşlar ya da firmalar bu yukarıda bahsettiğim hevesli insanların fikirlerini çalma teşebbüsüne girişebiliyorlar. Nasılmı? Hemen yazayım…

Alan adı sorgulama dolandırıcılığı Şimdi diyelimki aklınıza çok dehşet bir fikir geldi ve harika yaratıcı bir alan adı bulduğunuzu düşünüyorsunuz. Ne yaparsınız? Tabğiki ilk iş olarak o aklınıza gelen alan adının başkası tarafından alınıp alınmadığını kontorol edersiniz değilmi? İşte bunu yapmayın… Çünkü bu alan adı sorgulamalarında sorgulama yaptığınız firma siziizn sorgulamalarınızı kayıt edip içlerinden yaratıcı olduğunu düşündüklerini kendi üzerine satın alıyor ve daha sonra size çok yüksek fiyatlarda satmayı planlıyor. Ve bunu çok ekonomik bir sistemle yapabiliyor, mesela 5 gün için siteyi etkinleitirip beklemeye geçiyor ve siz almak istediğinizde size yüksek fiyat veriyor. Yani sadcece 10ytl ye alabileceğiniz bir alan adı bu durumda 1000ytl ye kadar çıkabiliyor. Bu durumda tek şansımız o alan adının 1 – 2 hafta içinde talep görmemesi ve bu sayede alan adını kendine tescil eden firmanın bu alan adını geri iade etmesi.
Bu sistem eskiden veri var olan bir sistem ve yasal olarakta hiç bir sakıncası yok. Siz siz olun eğer fikirlerinizin çalınmasını istemiyorsanız güvenmediğiniz bilmediğiniz sitelerden alan adı sorgulaması yapmayın ya da sorguladığınız anda alın. Ayrıca unutmayın alan adını aldıktan 5 gün sonraya kadar iade etme hakkınız var.

Kaynaklar; Bu ayki chip dergisinde yazar Mahmur Karslıoğlu’nun yazısı, birebir tecrübelerim, arkadaşlarımın başına gelenler.

Eski wolkanca.com’da Domain dolandırıcıları veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Domain dolandırıcıları için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Domain dolandırıcılarıiçin 9 yanıt

güzel bir konuya değinmişsiniz. bu konu hakkında biraz bilgim vardı ama alan adı sorgulamalarının kaydedildiğini bilmiyodum. öğrendiğim iyi olmu

bende ferhad.com türü birşey alsam iyi olur diye düşünüyordum.domain'e bir baktım malezyalı adaşım bir sanatçı .com, .net, .org, .info domainlerinin hepsini sahiplenmiş. daha sonra da domainlerin kaydedildiği şirket bunlardan info ve yanlış hatırlamıyorsan net olanını açık artırmayla satıyordu. açıkartırma 60$'dan başlıyor.güzel çakıyorlar kazığı dimi.

volkan bu konuda domaini düzgün yerden almak lazım yani domain firman da şerefsiz çıkıp senin domaini üzerine alabilir bu yuzden en iyisi kaliteli bir firmadan domain almak şu an itibari ile dokuz tane domainim var ve bunların hepsini vt.com.tr adresinden aldım ve faturalarını 15 ytl olsa dahi yolluyorlar yani bir yamuk yapamazlar diye düşünüyorum. yani en azından faturalı 5 sene saklarlar o faturaları.yani böyle işte.

fatura almanızı öneririm.

geçenbizde europazar.com için satılık olduğundan teklif istedik adam 10000 € teklif var daha iyi bir teklifiniz varsa buyrun dedi bende 5000 de benden dedim vatandaş utanmadan bide telefonla arayıp ciddimisiniz dedi

çok emin değilim ama <a href="http://www.who.is” target=”_blank”>www.who.is adlı siteden de sorgulama yapabiliyoruz. ben pek çok defa sorgulama yaptım ve hiç böyle bir durumla karşılaşmadım. belki çok yaratıcı ya da orjinal alan adları denememiş olabilirim, dediğim gibi çok emin değilim, ama güvenilir görünüyor.

not: "türkçe'nin doğru kullanıldığı yorumlar… " yazmışsın. dillerin arkasına çekim eki getirildiğinde bu ekler kesme işaretiyle ayrılmaz. yani "türkçenin" şeklinde yazılır.

bir de "bu gün" ile "bugün" arasında fark var. ayrı yazdığın zaman herhangi bir günü parmağında gösterir gibi "işte bu" anlamı çıkıyor. ama şu anda yaşadığımız günü belirten kelime "bugün", yani bitişik yazılıyor.

bu sanırım vörtpres 'in çevirisini yapan arkadaşların suçu, ama yine de aklında bulunsun. çünkü bayağı bir ironik duruyor. 🙂

www.who.is den evet orada yapacağımız aramalarda tescil edilmiş alan adlarını görebiliyoruz edilmemişleride bize öneri olarak sunuyor.

uyarı için teşekkür ederim yasin.

vt.com.tr den bahseden arkadasim o firma turkiyenin en pahali hostingini satan firmalardan birisi. kalite illa pahalilik anlamina gelemez. sen istedikten ve almayi bildikten sonra her hosting ve domain firmasi zaten fatura vermek zorundadir. 10 liralik seyi 80 e satmaya calisan bir firmanin reklamini yapma bence 🙂 daha kaliteli firmalar var.

hiç sormayın ya 1 gün arattırdığımda mevcut alınabilir diyordu;ama bir hafta sonra pufff.halbuki o kadar da onun alt yapısını oluşturmuştum.