Kategoriler
Kültür Sanat

300 Spartalı

Bu Filmi geçen haftalarda mavi gözlü dev filmini seyretmeye gittiğimde gördüm ve kesinlikle seyretmeliyim dedim, biraz karamurat-Cüneyt Arkın-vari bir film, konusu falan hiç problem değil diyorsanız vursun kırsın Cüneyt abim gibi bir sıçrasın 10 kişiyi yere yapıştırsın diyorsanız izleyin. Ha birde bu film üzerine bir sürü siyasi falan bir şeyler yazmışlar yok İran bu filme tepki göstermiş yok Yunanlılar şöyle imiş falan fişmekan neyse filme film gibi bakmalı bence.

internethaber;
Ünlü yazar Frank Miller’in aynı adlı çizgi romanından beyazperdeye aktarılan film, MÖ 480’de Yunanistan’daki Termofil Dağ Geçidi’nde, Sparta Kralı Leonidas komutasındaki 300 askerin, 120 bin kişilik Pers ordusuna 3 gün boyunca direnişini konu alıyor.

İran’ın, ABD’de gösterime girdiği ilk haftada 70 milyon dolar hasılat yaparak gişe rekoru kıran Hollywood yapımı “300” filmine tepkisi artarak sürüyor. Tarih ve kültürüne hakaret edildiğini öne sürerek filme sert tepki gösteren İran yönetimi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) başvurdu.

‘Savaş zihinlerde başlar’
İran’ın UNESCO Temsilcisi Muhammed Rıza Dehşiri, kuruma gönderdiği yazıda, filmin “İran kültürüne hakaret için kasten yapıldığını” savundu ve UNESCO’dan yapımcı şirkete tepki göstermesini hatta filmi kınamasını istedi. Yazısında, “Savaş zihinlerde başlar ve barış siperleri de zihinlerde kurulur” ifadesine yer veren Dehşiri, “Savaş ve şiddetin yerini barışın alması için UNESCO’nun sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini” savundu. İranlı temsilci, bu gibi hakaretamiz filmlerin yapılmaması için önlem alınmasını talep etti.

Ünlü yazar Frank Miller’in aynı adlı çizgi romanından beyazperdeye aktarılan film, MÖ 480’de Yunanistan’daki Termofil Dağ Geçidi’nde, Sparta Kralı Leonidas komutasındaki 300 askerin, 120 bin kişilik Pers ordusuna 3 gün boyunca direnişini konu alıyor. Yunanların direnişinin filmde “çok abartıldığını” ifade eden İranlılar, tarihin saptırıldığı gerekçesiyle filme tepki gösteriyor.

İran’ın önemli din adamlarından Ayetullah Muhammed Kaşani de cuma hutbesinde, filmin “ABD’nin İran’a karşı yürüttüğü psikolojik savaşın bir parçası olduğunu” söyledi. Filmden büyük rahatsızlık duyan İranlılar, yönetmenin İranlıları “vahşi, cahil, kan dökücü ve medeniyetten uzak kişiler”, Yunanlarıysa “cesur ve asil” olarak betimlediğine dikkati çekiyor.

ABD’de farklı sesler
Özellikle Amerikan askerlerinin büyük ilgisini çeken 300 Spartalı filmi, sinema eleştirmenleri ve beğeni çıtası yüksek izleyiciler tarafından ise şiddet yüklü ve “aptalca” bir film olarak nitelendirildi. Film hakkında, “Filmi çok beğendiğini söyleyen birine rastlarsanız oradan fark ettirmeden uzaklaşın; muhtemelen bu kişi George W. Bush’tur” şeklinde bir de fıkra üretildi.

Film, yanlış zamanda gösterime sokulduğu eleştirilerine de muhatap oluyor. İran ile ABD arasındaki gerginliğin tırmandığı ve Ahmedinecad’ın ülkesindeki popülaritesinin azaldığı bir dönemde, İran’da birlik ve beraberlik duygusunu kamçıladığı ileri sürülüyor.

Daha da güçlenir

MÖ 480’de 120 bin kişilik Pers ordusuna karşı 300 Spartalı askerin direnişini konu alan ‘300’ filminden bir sahne. İranlılar tarafından kültürlerine bir hakaret olarak algılanan filmin Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’a desteği artıracağı öne sürülüyor..

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

21 Mart 2007 tarihinde eklenen 300 Spartalı hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

300 Spartalıiçin 5 yanıt

ben filime gittim hatta ilgilide bir yazı yazdım http://bilgisiz.org/2007/03/300-spartali-inceleme…
filim tamammen kır geç parçalaya olayı değil orda termofil savaşı anlatılıyor aslında tabi sinemaya uyarlanırken savaş sahneleri ön plana çıkıyor bu savaşın sonuçları aslında yunanistan tarihi adına yön verici …filime gelen tüm tepkilerde yersiz bence pers ordularının tarihini araştırsınlar oyle tepki göstersinler sonuçta filim gerçek bir savaşı anlatıyor ama frank miller'ın grafik romanından uyarlanarak sinemaya aktarılmış durumda

filmin başlangıcı 4 pers elçisinin kral leonidası görmesini istemesiyle başlar.leonidas pers elçisinin çıkardığı kurukafalar karşısında persi ve adamlarını derin bir çukura atar.leonidas en iyi 300 kişiyi alır ve spartadan izin almadan savaşa gider.1. pers grubu spartalılara meydan okur ama hepsi dağılır.konuyu uzatmayalım tam 300 kişinin kocaman pers imparatorluğuna 3 gün kafa tutması bütün persleri ve kral zerthası çılgına çevirir persler canavarlarıyla spartalılara saldırır ama spartalılar hepsini uçurumdan atar.bir yunanistanlı zethas’ın oyununa kanar ve kendi üklesine ihanet ederek gizli tünelleri söyler. son olarak spartalılar ölür ama spartayı ele geçimelerini engellemiş olurlar

yav arkadaşlar bu olay tamamiyle palavra benim büyük büyük dedemin anllatmasına göre bu olay şöyle gerçekleşmiş pers ordusu spartalıları yenerek esir almış bu 300 sparta öküzlerini pers ordusu son darbeyin indirmek için pers kralı 1, abdülnejat han tesadüfe bakınız şimdiki cumhur başkanı ahmedinejatın dedesinin dedesiymiş neyse sefer başlamış savaş kolay olacagın dan emin sultanülkedeki bütün şarapları toplatmış bunu duyan ebul feth ömer hayyam adındaki asi ben bu şarapları bu eşeklere yar etmem der bu sırada habersiz otlayan 300spartaöküzü ve şarapları elegeçirmek için saldırır,ürken sparta öküzleri perslerin kampına dalarlar. pers ordusu ezilir. birçogu ölür. abdülnejat dagılan ordusunu topladıysada spartaöküzleri çoktan memleketine varmışlardır. abdülnejat üzüntüsünden yüzüğündeki zehiri içmiş ve ölmüştür.yerine 2 abdülnejat han geçmiştir. arkadaşlar boşuna kendinizi sıkmayın olay böyle olmuştur.

film gerçekten mükemmel 😯 ….. 2 bülümü ne zaman çıkar merak ediyorum