Kategoriler
Kültür Sanat

300 Spartalı

Bu Filmi geçen haftalarda mavi gözlü dev filmini seyretmeye gittiğimde gördüm ve kesinlikle seyretmeliyim dedim, biraz karamurat-Cüneyt Arkın-vari bir film, konusu falan hiç problem değil diyorsanız vursun kırsın Cüneyt abim gibi bir sıçrasın 10 kişiyi yere yapıştırsın diyorsanız izleyin. Ha birde bu film üzerine bir sürü siyasi falan bir şeyler yazmışlar yok İran bu filme tepki göstermiş yok Yunanlılar şöyle imiş falan fişmekan neyse filme film gibi bakmalı bence.

internethaber;
Ünlü yazar Frank Miller’in aynı adlı çizgi romanından beyazperdeye aktarılan film, MÖ 480’de Yunanistan’daki Termofil Dağ Geçidi’nde, Sparta Kralı Leonidas komutasındaki 300 askerin, 120 bin kişilik Pers ordusuna 3 gün boyunca direnişini konu alıyor.

İran’ın, ABD’de gösterime girdiği ilk haftada 70 milyon dolar hasılat yaparak gişe rekoru kıran Hollywood yapımı “300” filmine tepkisi artarak sürüyor. Tarih ve kültürüne hakaret edildiğini öne sürerek filme sert tepki gösteren İran yönetimi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) başvurdu.

‘Savaş zihinlerde başlar’
İran’ın UNESCO Temsilcisi Muhammed Rıza Dehşiri, kuruma gönderdiği yazıda, filmin “İran kültürüne hakaret için kasten yapıldığını” savundu ve UNESCO’dan yapımcı şirkete tepki göstermesini hatta filmi kınamasını istedi. Yazısında, “Savaş zihinlerde başlar ve barış siperleri de zihinlerde kurulur” ifadesine yer veren Dehşiri, “Savaş ve şiddetin yerini barışın alması için UNESCO’nun sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini” savundu. İranlı temsilci, bu gibi hakaretamiz filmlerin yapılmaması için önlem alınmasını talep etti.

Ünlü yazar Frank Miller’in aynı adlı çizgi romanından beyazperdeye aktarılan film, MÖ 480’de Yunanistan’daki Termofil Dağ Geçidi’nde, Sparta Kralı Leonidas komutasındaki 300 askerin, 120 bin kişilik Pers ordusuna 3 gün boyunca direnişini konu alıyor. Yunanların direnişinin filmde “çok abartıldığını” ifade eden İranlılar, tarihin saptırıldığı gerekçesiyle filme tepki gösteriyor.

İran’ın önemli din adamlarından Ayetullah Muhammed Kaşani de cuma hutbesinde, filmin “ABD’nin İran’a karşı yürüttüğü psikolojik savaşın bir parçası olduğunu” söyledi. Filmden büyük rahatsızlık duyan İranlılar, yönetmenin İranlıları “vahşi, cahil, kan dökücü ve medeniyetten uzak kişiler”, Yunanlarıysa “cesur ve asil” olarak betimlediğine dikkati çekiyor.

ABD’de farklı sesler
Özellikle Amerikan askerlerinin büyük ilgisini çeken 300 Spartalı filmi, sinema eleştirmenleri ve beğeni çıtası yüksek izleyiciler tarafından ise şiddet yüklü ve “aptalca” bir film olarak nitelendirildi. Film hakkında, “Filmi çok beğendiğini söyleyen birine rastlarsanız oradan fark ettirmeden uzaklaşın; muhtemelen bu kişi George W. Bush’tur” şeklinde bir de fıkra üretildi.

Film, yanlış zamanda gösterime sokulduğu eleştirilerine de muhatap oluyor. İran ile ABD arasındaki gerginliğin tırmandığı ve Ahmedinecad’ın ülkesindeki popülaritesinin azaldığı bir dönemde, İran’da birlik ve beraberlik duygusunu kamçıladığı ileri sürülüyor.

Daha da güçlenir

MÖ 480’de 120 bin kişilik Pers ordusuna karşı 300 Spartalı askerin direnişini konu alan ‘300’ filminden bir sahne. İranlılar tarafından kültürlerine bir hakaret olarak algılanan filmin Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’a desteği artıracağı öne sürülüyor..