Kategoriler
Konuk Yazar

Dıştan alım…

MedeniyetBaşlık belki de pek çok şeyi açıklar. Öyle bir devire geldik ki, batılılaşmayı batı hayranlığına dönüştürdük. Yaptığımız her eylemi, düşünceyi, değerleri onların gibi yapmaya çalıştık. Ve bunları yaparken kendi değerlerimizi unuttuk.

Öyle bir devire geldi ki, yapacaklarımızı kendi insanımıza güvenmez olduk. "O yapamaz" kelimesini çok türetir olduk.

Belki bize yapılması gerekenin yanlış anlatılmasından kaynaklanan bir sorundur. Çünkü bir şeye başlarken bir yol göstericinin olması yani bir rehberin olması gerekir.

Kendi başımıza hareket edersek başkalaşırız. Bir anda tanımadığımız, bilmediğimiz bir ülkede buluruz kendimizi. Hemen ayak uyduramayacağımız için yok oluruz. Aslında günümüzdeki durumda buna doğru gidiyor.

Batılılaşmayı yanlış anlamak. Ya da yanlış anlatmak. Aslında tarihten gelen belirgin bir hata bu, bizim yol göstericilerimiz, onu kendine "uyarla" derken kastettikleri "batının kültürünü al ve kendi kültürünü yok et".

Bunu anlatmak istememişlerdi ama anlatmak istediklerini anlatamadıkları için bu şekle dönüşmüştü.

Uyarlama kelimesi, gördüğün bir şeyi al, kendi değerlerine göre değerlendir(kültürel olarak, gelenek, görenek, dünya görüşü, sosyo-ekonomik durumu vb.), sonuç olarak da bir ürün,bir profil ortaya çıkar. Yani onu kendi profiline göre değiştir. Birebir kopya et bunu halkına zorla değil.

Ama günümüzde batılılaşmak isterken görülüyor ki gelenek,göreneklerden(yaşatanlar var hala) taviz veriliyor ve çoğu yer de unutuluyor. Tam olarak eğitim ve sosyal durum olarak batıyla eşitlenmemişken onlar gibi davranmak insanları vatanlarına yabancılaşmalarına yol açıyor… Aslında,Atatürk yapılması gerekeni ta o zamandan söylemiş ama uygulanmadığı için bu durumlara gelmişiz.

Atatürk'ün söylediği söz şuydu:
"Biz Garb(Batı) medeniyetini bir taklitçilik yapalım diye almıyoruz, onda iyi olarak gördüklerimizi, kendi bünyemize uygun bulduğumuz için, dünya medeniyet seviyesi içinde benimsiyoruz".

Günümüzde yaptığımız aslında bunun tam tersi. Değerlendirmek yerine;iyi kötü ayrımı yapmadan, olduğu gibi kabul etmek ve benimsemek.

eleştirel yorum – a.k.y.l.d.r.i.z.e.53 @ – elestirelyorummm.blogspot.com
dıştan alım… – eleştiri,yorum,günlük,öykü

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.