del.icio.us nedir, ne işe yarar?

del.icio.us kısaca sık kullandığımız siteleri kategoriler (tags – etiket) ekleyerek arşivleyebildiğimiz, açııklamalar yazabildiğimiz ve paylaşabildiğimiz bir web2 ortamı. deliciousBen del.icio.us ve benzeri yer imlerimizi paylaşmaya ve arşivlemeye yarayan sitelerin Türkiyede çok kullanılmadığını düşündüğüm için bu servisin ne olduğunu, nasıl işlediğini, faydalarını yazacağım, ve bu makalemde del.icio.us’u yazacağım çünkü bu tür sitelerin en profesyonel ve bana göre en kullanışlı olanı del.icio.us.

del.icio.us kullanmaya başladığınızda buna alışıp internet kullanım biçiminizin nasıl değiştirğini, bağımlılık yaptığını göreceksiniz, aslında çok basit bir mantığı var sık kullanılanlarınıza eklemek istediginiz siteyi sadece kaydetmekle kalmıyor aynı zamanda tag (etiket) liyosunuzda bu sayede istediğiniz sayfaya çok daha kolay ulaşabiliyorsunuz bu sık kullanılanlar siz aksini belirtmedikçe sizin profilinize giren biri tarafından görülebiliyor.del.icio.us aynı zamanda bir sosyal ağ, arkadaşlarınızı siteye davet edip onların sık kullanılanlarınıda görme takip etme şansınız var. Bunun yanında yer imlerinizi blogunuzda/sitenizde teşhir etme imkanınada sahipsiniz.

del.icio.us bize ne gibi kolaylıklar sağlar bakalım;

https://www.youtube.com/watch?v=x66lV7GOcNU

  • -Abi şimdi benim bilgisyarda olsaydım sana bir site gösterecektim müthiş bir site! gibi diyaloglara artık gerek yok.
  • Bilgisayarınızda yaşanabilecek hatalarda sık kullanılan sitelerinizi kaybetmezsiniz ve dünyanın her yerinden sık kullanılan sitelerinize ulaşabilirsiniz.
  • Çeşitli browser eklentileri ile, özellikle Firefox eklentileri ile daha etkin bir kullanım sağlayabilirsiniz. Öyle ki istediğiniz yerden istediğiniz bir bilgisayarla yer imlerinizi sekronize edebilirsiniz hemde her iki tarafa doğru.
  • Yer imlerini eklerken kullanacağınız etiketlerle (tag) aradığınız siteye çok kolay erişebilirsiniz. Örneğin; WordPress eklentileri hakkkıında bir siteye rastlamıştınız geçenlerde ve bunu WordPress Eklentileri etiketi ile del.icio.us lamıştınız, şimdi ona ulaşmak istiyorsunuz. Bu çok basit hemen del.icio.us yer imlerinizden WordPress Eklentileri etiketi ile etiketlediğiniz yer imlerine bakarsınız ve bulursunuz. Ayrıca diğer kişilerinde bu etiket ile imlediği sitelerede göz atmanız mümkün.
  • del.icio.us sitenize itibar kazandırır, eğer siteniz del.icio.us da herahngi biri tarafından yer imlerine eklenmişse bu sitenize SEO bakımından değer kazandırır, ne kadar çok del.icio.us da yer imlerinde varsa siteniz o kadar yüksek itibar kazanır arama motorları tarafından.

Del.icio.us yahoo tarafından sağlanan bir sık kullanılan koleksiyonudur. Herkese açıktır. del.icio.us ile sık kullandığınız linkleri, makaleleri, blogları müzikleri saklayabilir ve herhangi bir bilgisayardan ulaşabilirisiniz. aynı zamanda sık kullanımlarınızı paylaşabildiğiniz bir sitedir. Site adresi http://del.icio.us/ ayrıntılı bilgi için : http://del.icio.us/about/

Kullanılmasını şiddetle, kazma kürekle tavsiye ettiğim kullandıkça internet kullanım biçiminizi kökten değiştirecek olan bu servisteki benim sayfam burada. Ve bu blogda tehşir etttiğim kısımda burada.

Bağlantılar;

Benzer siteler;

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

del.icio.us nedir, ne işe yarar?için 21 yanıt

😮 bilemmki binden fazla yazı var ben yazdıklarımı unutuyorum valla yıllar geçiyor. çok eskidik be. yaşlandıkmı ne.
teşekkürler ares bu yazıyı yazmışsam önce bana linki verirmisin lütfen.

ve bu blogda tehşir etttiğim kısımda burada.

demişsin ya oraya girdim de tekrardan sen pc tozu nu hala uzaylı yapmamışsın gördüğüm kadarıyla 😀 o kadar da söyledi sana beni de uzaylı yap yoksa beni beğenmiyorsun diye 😀

eda suner diyor ki:

bu gun, 15:34 (21 dakika once) tarihinde
wolkancım ben sevemedim ya bunu bir türlü ama

sevilcek gibi değilde ondan 😀 normal yani sevmemen 😀

@eda suner
niye ya ne güzel del.icio.us işte mis gibi niye sevmiyorsunki 🙂

@ares
neyse uzaylı olamk için blogunuzda blog.wolkanca.com a link verin olun yani techonartiden link verdiğinizi görü görmez eklerim.

ona bakarsan ertuğrul kardeşim türkiye'nin digg'inin kalitesiz sayfalara da ihtiyacı yoktur ,tusul,oyyla ve webiket gibi…. bence diggtr.com güzel bir site.