Kategoriler
Internet

del.icio.us nedir, ne işe yarar?

del.icio.us kısaca sık kullandığımız siteleri kategoriler (tags – etiket) ekleyerek arşivleyebildiğimiz, açıklamalar yazabildiğimiz ve paylaşabildiğimiz bir web2 ortamı. deliciousBen del.icio.us ve benzeri yer imlerimizi paylaşmaya ve arşivlemeye yarayan sitelerin Türkiye’de çok kullanılmadığını düşündüğüm için bu servisin ne olduğunu, nasıl işlediğini, faydalarını yazacağım, ve bu makalemde del.icio.us’u yazacağım çünkü bu tür sitelerin en profesyonel ve bana göre en kullanışlı olanı del.icio.us.

del.icio.us kullanmaya başladığınızda buna alışıp internet kullanım biçiminizin nasıl değiştiğini, bağımlılık yaptığını göreceksiniz, aslında çok basit bir mantığı var sık kullanılanlarınıza eklemek istediğiniz siteyi sadece kaydetmekle kalmıyor aynı zamanda tag (etiket) liyosunuzda bu sayede istediğiniz sayfaya çok daha kolay ulaşabiliyorsunuz bu sık kullanılanlar siz aksini belirtmedikçe sizin profilinize giren biri tarafından görülebiliyor.del.icio.us aynı zamanda bir sosyal ağ, arkadaşlarınızı siteye davet edip onların sık kullanılanlarını da görme takip etme şansınız var. Bunun yanında yer imlerinizi blogunuzda/sitenizde teşhir etme imkanına da sahipsiniz.

del.icio.us bize ne gibi kolaylıklar sağlar bakalım;

https://www.youtube.com/watch?v=x66lV7GOcNU

  • -Abi şimdi benim bilgisyarda olsaydım sana bir site gösterecektim müthiş bir site! gibi diyaloglara artık gerek yok.
  • Bilgisayarınızda yaşanabilecek hatalarda sık kullanılan sitelerinizi kaybetmezsiniz ve dünyanın her yerinden sık kullanılan sitelerinize ulaşabilirsiniz.
  • Çeşitli browser eklentileri ile, özellikle Firefox eklentileri ile daha etkin bir kullanım sağlayabilirsiniz. Öyle ki istediğiniz yerden istediğiniz bir bilgisayarla yer imlerinizi senkronize edebilirsiniz hem de her iki tarafa doğru.
  • Yer imlerini eklerken kullanacağınız etiketlerle (tag) aradığınız siteye çok kolay erişebilirsiniz. Örneğin; WordPress eklentileri hakkkında bir siteye rastlamıştınız geçenlerde ve bunu WordPress Eklentileri etiketi ile del.icio.us lamıştınız, şimdi ona ulaşmak istiyorsunuz. Bu çok basit hemen del.icio.us yer imlerinizden WordPress Eklentileri etiketi ile etiketlediğiniz yer imlerine bakarsınız ve bulursunuz. Ayrıca diğer kişilerinde bu etiket ile imlediği sitelere de göz atmanız mümkün.
  • del.icio.us sitenize itibar kazandırır, eğer siteniz del.icio.us da herahngi biri tarafından yer imlerine eklenmişse bu sitenize SEO bakımından değer kazandırır, ne kadar çok del.icio.us da yer imlerinde varsa siteniz o kadar yüksek itibar kazanır arama motorları tarafından.

Del.icio.us yahoo tarafından sağlanan bir sık kullanılan koleksiyonudur. Herkese açıktır. del.icio.us ile sık kullandığınız linkleri, makaleleri, blogları müzikleri saklayabilir ve herhangi bir bilgisayardan ulaşabilirsiniz. aynı zamanda sık kullanımlarınızı paylaşabildiğiniz bir sitedir. Site adresi http://del.icio.us/ ayrıntılı bilgi için: http://del.icio.us/about/

Kullanılmasını şiddetle, kazma kürekle tavsiye ettiğim kullandıkça internet kullanım biçiminizi kökten değiştirecek olan bu servisteki benim sayfam burada. Ve bu blogda teşhir ettiğim kısımda burada.

Bağlantılar;

Benzer siteler;