Kategoriler
Internet

del.icio.us nedir, ne işe yarar?

del.icio.us kısaca sık kullandığımız siteleri kategoriler (tags – etiket) ekleyerek arşivleyebildiğimiz, açııklamalar yazabildiğimiz ve paylaşabildiğimiz bir web2 ortamı. deliciousBen del.icio.us ve benzeri yer imlerimizi paylaşmaya ve arşivlemeye yarayan sitelerin Türkiyede çok kullanılmadığını düşündüğüm için bu servisin ne olduğunu, nasıl işlediğini, faydalarını yazacağım, ve bu makalemde del.icio.us’u yazacağım çünkü bu tür sitelerin en profesyonel ve bana göre en kullanışlı olanı del.icio.us.

del.icio.us kullanmaya başladığınızda buna alışıp internet kullanım biçiminizin nasıl değiştirğini, bağımlılık yaptığını göreceksiniz, aslında çok basit bir mantığı var sık kullanılanlarınıza eklemek istediginiz siteyi sadece kaydetmekle kalmıyor aynı zamanda tag (etiket) liyosunuzda bu sayede istediğiniz sayfaya çok daha kolay ulaşabiliyorsunuz bu sık kullanılanlar siz aksini belirtmedikçe sizin profilinize giren biri tarafından görülebiliyor.del.icio.us aynı zamanda bir sosyal ağ, arkadaşlarınızı siteye davet edip onların sık kullanılanlarınıda görme takip etme şansınız var. Bunun yanında yer imlerinizi blogunuzda/sitenizde teşhir etme imkanınada sahipsiniz.

del.icio.us bize ne gibi kolaylıklar sağlar bakalım;

https://www.youtube.com/watch?v=x66lV7GOcNU

  • -Abi şimdi benim bilgisyarda olsaydım sana bir site gösterecektim müthiş bir site! gibi diyaloglara artık gerek yok.
  • Bilgisayarınızda yaşanabilecek hatalarda sık kullanılan sitelerinizi kaybetmezsiniz ve dünyanın her yerinden sık kullanılan sitelerinize ulaşabilirsiniz.
  • Çeşitli browser eklentileri ile, özellikle Firefox eklentileri ile daha etkin bir kullanım sağlayabilirsiniz. Öyle ki istediğiniz yerden istediğiniz bir bilgisayarla yer imlerinizi sekronize edebilirsiniz hemde her iki tarafa doğru.
  • Yer imlerini eklerken kullanacağınız etiketlerle (tag) aradığınız siteye çok kolay erişebilirsiniz. Örneğin; WordPress eklentileri hakkkıında bir siteye rastlamıştınız geçenlerde ve bunu WordPress Eklentileri etiketi ile del.icio.us lamıştınız, şimdi ona ulaşmak istiyorsunuz. Bu çok basit hemen del.icio.us yer imlerinizden WordPress Eklentileri etiketi ile etiketlediğiniz yer imlerine bakarsınız ve bulursunuz. Ayrıca diğer kişilerinde bu etiket ile imlediği sitelerede göz atmanız mümkün.
  • del.icio.us sitenize itibar kazandırır, eğer siteniz del.icio.us da herahngi biri tarafından yer imlerine eklenmişse bu sitenize SEO bakımından değer kazandırır, ne kadar çok del.icio.us da yer imlerinde varsa siteniz o kadar yüksek itibar kazanır arama motorları tarafından.

Del.icio.us yahoo tarafından sağlanan bir sık kullanılan koleksiyonudur. Herkese açıktır. del.icio.us ile sık kullandığınız linkleri, makaleleri, blogları müzikleri saklayabilir ve herhangi bir bilgisayardan ulaşabilirisiniz. aynı zamanda sık kullanımlarınızı paylaşabildiğiniz bir sitedir. Site adresi http://del.icio.us/ ayrıntılı bilgi için : http://del.icio.us/about/

Kullanılmasını şiddetle, kazma kürekle tavsiye ettiğim kullandıkça internet kullanım biçiminizi kökten değiştirecek olan bu servisteki benim sayfam burada. Ve bu blogda tehşir etttiğim kısımda burada.

Bağlantılar;

Benzer siteler;

del.icio.us nedir, ne işe yarar?için 21 yanıt

😮 bilemmki binden fazla yazı var ben yazdıklarımı unutuyorum valla yıllar geçiyor. çok eskidik be. yaşlandıkmı ne.
teşekkürler ares bu yazıyı yazmışsam önce bana linki verirmisin lütfen.

evet güzel bir şey girdilerin altında kısayolunu bulundurmak güzel oluyor

ve bu blogda tehşir etttiğim kısımda burada.

demişsin ya oraya girdim de tekrardan sen pc tozu nu hala uzaylı yapmamışsın gördüğüm kadarıyla 😀 o kadar da söyledi sana beni de uzaylı yap yoksa beni beğenmiyorsun diye 😀

teşekkür ederim ares, oradaki yazı ile benzerliği var ama farklı noktalara dikkat çekilmiş.

eda suner diyor ki:

bu gun, 15:34 (21 dakika once) tarihinde
wolkancım ben sevemedim ya bunu bir türlü ama

sevilcek gibi değilde ondan 😀 normal yani sevmemen 😀

@eda suner
niye ya ne güzel del.icio.us işte mis gibi niye sevmiyorsunki 🙂

@ares
neyse uzaylı olamk için blogunuzda blog.wolkanca.com a link verin olun yani techonartiden link verdiğinizi görü görmez eklerim.

deli.icio.us en iyis bence ama tabi kullanm tarzına göre değişiyor mesela digg in de farklı bir havası vardır ama bana uymuyor mesela.

delicious güzel ama ben google bookmarks kullanıyorum firefox gbookmarks eklentisi ile süper taşınabilir link arşivi oluyor…

benim daha önce pek bir bilgim yoktu.. bu yazı sayesinde az da olsa bilgi edindim..tşkler volkan hocam

www.diggtr.com teknoloji ağırlıklı haber linklerinin tavsiye oranına göre listelendiği bir

site. bence türkiye'nin digg'i olma konusunda en yüksek şans verdiğim bir site…

bence türkiyenin digg inin alıntı bir isme ihtiyacı yoktur. marka olusturulabilir. tusul, oyyla, webiket

ona bakarsan ertuğrul kardeşim türkiye'nin digg'inin kalitesiz sayfalara da ihtiyacı yoktur ,tusul,oyyla ve webiket gibi…. bence diggtr.com güzel bir site.

arkadaşım gerçekten güzel bir paylaşım tebrik ederim sizi

faydalı bir yazı olmuş. elinize sağlık. şuan itibariyle blogumu eklemiş bulunmaktayım 🙂