Kategoriler
Genel

Twitter web sürümünde resimler artık tam boyut

Twitter artık web’de tam boyutlu resimler gösterecek. Hatalı görüntü önizlemelerine elveda.

Twitter, sevindiren yeni fotoğraf altyapısını web sürümüne de taşıdı.

Twitter, iOS ve Android uygulamalarında daha önce getirmiş olduğu fotoğraf altyapısını web sürümüne de taşıdı ve Twitter web içerisinde paylaşılan fotoğraflar (Tek paylaşımlarda) eskiye oranla neredeyse hiç kesme olmadan karşımıza çıkıyor. Eskiden Twitter’ın otomatik sistemi dikey fotoğrafları kesiyor ve tam boyutun görülmesi için fotoğrafın açılması gerekiyordu. Bu yeni özellik dikey fotoğraflarda halen bir miktar kesme yapıyor. Ancak bunun mantıklı bir amacı var. Çünkü eğer kesme yapılmazsa servise inanılmaz uzun dik fotoğraflar yüklenebilir yani bir uzunluk limiti mevcut.

Bu yeni geliştirme ile birlikte Twitter web’den de paylaşılan görseller kırpılmayacak yani aşağıdaki görsellerde göründüğü gibi, eski ve yeni.

Eski Twitter görsel önizleme
Eski Twitter görsel önizleme
Yeni Twitter görsel önizleme
Yeni Twitter görsel önizleme
This is now available on web! Pic looking good in the Tweet composer? That’s how it will look on the timeline.

Twitter’ın otomatik kırpma özelliği taraflı olsun ya da olmasın, sanırım artık tamamen kapatıldığına göre daha iyi durumda olduğumuz konusunda hepimiz hemfikiriz. Bu, önizlemeyi geçmek için çok tembel olduğumuz için artık ilginç görüntüleri kaçırmayacağımız anlamına geliyor. Yine de garip bir şekilde kırpılmış görüntüleri özleyebilirim (kendime ait olmadıkları sürece).

Kaynak: theverge.com/2021/11/10/22775241/twitter-web-full-sized-images-no-crop-algorithm