Kategoriler
Internet

Dailymotion yasaklandı nasıl girilir

dailymotionDaha önce de bir defa mahkeme kararı ile engellenmiş olan DailyMotion video sitesi daha sonra açılmış ve dün itibariyle ülkemizde ikinci defa engellendi.

Ülkemizde Youtube sansürü uygulanalı 1 yılı geçti, DailyMotion için de pek umutlu olduğumuız söylenemez yüksek ihtimal aynı akibeti paylaşıyor olacak fakat her ne kadar engelli de olsa Türkiye’de en çok trafiği alan siteler listesinde tepeden inmedi Youtube belki aksine yükseldi de, bu da herhalde çok bilinen psikopatlık; yasaklanan bir şeyin insana daha keyifli gelmesinden midir nedir?

Türk internet kullanıcısına yasaklanmış olan bu dünyaca ünlü video sitesine girmek belki çoğunuzun bildiği gibi çok basit bir işleme bakıyor.

Windows işletim sistemi kullanıyorsanız bilgisayarınızda gizli dosyaları göster deyip C:WINDOWSsystem32driversetc klasörünü içinde bulunan hosts isimli dosyayı açıp aşağıdaki satırda bulunan Dailymotion’un ip adresini eklemeniz siteye ulaşabilmeniz için yeterli.

195.8.215.137 dailymotion.com www.dailymotion.com

Dilerseniz benim hazırladığım hosts dosyasını da buraya tıklayıp indirebilir bilgisayarınızın C:WINDOWSsystem32driversetc klasöründe bulunan hosts dosyası ile değştirebilirsiniz ve diğer engelli(youtube, redtube, xhamster vb.) sitelerede erişim sağlamış olursunuz.

Not 1: Eğer gizli ise Windows da gizli klasörleri göstermek için denetim masasından klasör seçeneklerinde göreceğiniz korunan işletim sistemi dosyaları gizle (Önerilen) kutucuğunun işaretini kaldırın.

Not 2: Hosts dosyası değişmeye direniyorsa üzerine sağ tıklayın, özelliklere tıklayın ve salt okunur kutucuğunu kaldırın.

Bi’de Sansüre sansür.