Kategoriler
Tech

Twitch’den eş zamanlı yayına izin

Twitch yayıncıların farklı platformlarda eş zamanlı olarak yayınlarını yayınlama izni verdi.

Twitch artık rakipler ile eş zamanlı yayına izin veriyor. Canlı yayın platformları arasında lider olan Twitch, atılan bu yeni adım kapsamında artık rakipler ile eş zamanlı yayına izin veriyor.

Bu, diğer platformlarda daha fazla Twitch yayıncısı göreceğiniz anlamına gelebilecek büyük bir değişiklik.

Özetle artık Youtube ve benzeri canlı yayın yapılan yerlerde Twitch yayıncılarının yayınlarını aynı anda izleyebilir görebilriz, bu şunu sağlar örnek senaryo: Diyelim ki ben Jahrein aboneliğine saihip değilim ve Twitch’de canlı yayını izlerken araya reklamlar giriyor, aynı Jahrein yayını aynı anda Youtube’dan da yayınlanıyor ve ben Youtube Premium abonesi olduğum için hem Jahrein hem diğer Twitch yayıncılarının yayını var ise yayınları reklamsız izleyebileceğim. Gerçi örnekte ismini geçirdiğim yayıncı Jaho yayınları eşzamanlı Youtube’dan vermeyebilir, verebilir de belli olmaz.

Bu aynı zamanda yayıncı için şu işe yarar, yayıncı yayınlarını Youtube’a da aynı anda yüklemiş kaydetmiş olur. Ayrıca platforma bağlı kalmak sorununa da çözüm olabilir zira Twitch yayıncıları çok sık banlıyor,

Ben çoğu Twitch yayıncılarının bunu kullanacağını düşünüyorum ve sadece Youtube değil başka platformlarda da, Facebook, Tiktok vs. canlı yayınlarını da eşzamanlı yapabilirler. Bunu yapmak için canlı yayın yapılan uygulamaların seçenekleri var.

Twitch’in destek sayfasında eskiden şu uyarı vardı: “Aynı anda iki yayınla etkileşim kurmanın topluluğumuz açısından ideal olmayan bir deneyim yaratacağına inandığımız için eş zamanlı yayın yapmak, Hizmet Koşullarımız uyarınca yasaktır. Eş zamanlı yayın, Twitch üzerinde canlı yayın yaparken başka bir web tabanlı, Twitch benzeri hizmette uzun bir süre boyunca eş zamanlı yayın yapmak olarak tanımlanır. Bu Twitch benzeri hizmetlere örnek olarak YouTube Live, Facebook Live, Kick ve Rumble verilebilir.

Bugün bu sayfa değiştirildi ve rakipler ile eş zamanlı yayın için kapı açıldı. Bu konuda “sohbetleri birleştirme” ve “diğer platformlara bağlantı ile yönlendirme yapma” gibi bazı yasaklar çevresinde kurallar belirleyen şirket, eş zamanlı yayın engelini geçtiğimiz ağustos ayında gevşetmeye başlamıştı, şimdi ise sürecin önünde bütün büyük engelleri kaldırdı. Bu süreç elbette platform ile özel yayın anlaşması yapan yayıncıları kapsamıyor, bunun genel olarak takipçi kitlelerini büyütme açısından ciddi fayda sağlayabileceği düşünülüyor.

We’ve announced that you can simulcast on ANY live streaming service! Check out our new guidelines and FAQ here: https://link.twitch.tv/SimulcastingGuidelines #TwitchConVegas

Firma bundan önce mobil uygulamalarına Twitch Hikayeleri’nin geleceğini duyurmuştu. Bu yeni özellik hakkında bir açıklama yapan Eduardo Fenili, yeni kişilerin / yayıncıların keşfini kolaylaştıracak kendi “Hikayeler” altyapıları için şunları aktarmıştı:

Bu yeni özelliğimiz sayesinde canlı yayında değilken bile topluluğunuz ile bağlantıda kalabileceksiniz. Hikayeler konseptine zaten aşinasınızdır diye düşünüyorum. Hikayeleri Twitch deneyiminin bir parçası haline getirerek, 48 saat sonra kaldırılacak bu kısa gönderiler aracılığıyla topluluğunuza doğrudan Twitch üzerinden ulaşmanızı kolaylaştırıyoruz.

Evet, platformda sadık bir topluluk kurdunuz ve takipçileriniz sizi diğer platformlarda da takip ediyorlar. Ama sizin de daha önceden söylediğiniz gibi, bu iletişimi birden fazla hizmet üzerinden kurmaya çalışmak erişiminizi sınırlıyor ve platformdaki ortak deneyimlerinizi nispeten zayıflatıyor. İşte Hikayeler bu açıdan çok önemli çünkü mobil cihazınızı kullanarak her gün Twitch topluluğunuz için, platform değiştirmeden, hızlıca içerikler oluşturmanızı ve paylaşmanızı mümkün hale getiriyor.

blog.twitch.tv/tr-tr/2023/10/16/stories-on-twitch-stay-connected-with-your-community/

Kaynaklar: