Kategoriler
Gündem

Cinselliğe vurulan bir pranga kadın sünneti

kadin-sunnet12Müslüman ülkelerde ki cehalet nedense diğer dinlere mensup ülkelerden daha fazla, nedense bizim ülkemiz dahil Müslüman ülkeler son yüzyıllarda ne teknolojik, ne bilimsel ne de diğer akademik gelişmelere öncü bir icat, bir yenilik ile gündemde olmadı.

Birbirlerini kesen, savaşlardan virane şekilde çıkan Avrupa ülkeleri birer birer sanayileşip çağa yön verirken, Güney Kore bile bize otomobilini, cep telefonlarını satarken biz ve diğer Müslüman ülkeler maalesef sadece bunları tüketen kısımda olduk. Ortadoğu’da ve dünyanın her yerinde İslam ülkeleri doğal kaynaklarını, diğer üreten dünya devletlerine emdirdi bu sayede, nasıl olsa doğal kaynakları vardı, petrol vs. üretmeyi ve geliştirmek akılarına gelmedi fakat bu ayıbın sahibi halklardan daha çok yöneticilerin basiretsizliğinden kaynaklandı diye düşünüyorum.

Bu ne acı bir şey, başbakanın çıkıp zaten olması gerekenleri sanki büyük bir devrimmişçesine televizyonlarda halka sesleniş adı altında söylemesi, benim gibi tatmin olmayan insanlar vardır elbet, yoksa Nazım sözünü boşa etmemiş miydi? Kimilerine kömür, kimilerine burs, Allahım sen aklımıza mukayet ol.

Son günlerde gündeme gelen kadınların sünnet edilmesi meselesi de bu cehaletin sadece bir adet göstergesi, Müslüman ülkeler ve halklar olarak kendimizi bu olaydan soyutlayamayız, bizler de Müslümansız ve dünya bizi onlardan ayırt etmiyor. Yani şimdi çıkıp yuh be kadın sünneti de neymiş bu saçmalık diyebilirsiniz fakat ne deseniz de siz de o cehalet de pay sahibisiniz dünyanın geri kalanına göre. Dolayısıyla biz ülke olarak dünyanın bir kısmına hükmetmiş Osmanlı’nın torunları ve halkının %90’ı Müslüman güçlü bir Cumhuriyet’iz diyorsak eğer bu sorunlar bizim de sorunumuzdur, bizi de bağlar. Filistin örneğinde ki gibi, orada şimdi Müslüman, masum kardeşlerimiz canavarca öldürülüyorsa ben burada nasıl bayram yapayım, ben burada nasıl yeni yılı kutlayayım.

Türkiye bence dünyada kendi gücünü bastıran ve halkı uyutulan yegane ülkelerden birisi, birileri bu ülkeyi düzgün yönetip gücünü ortaya çıkarmalı yoksa biz Müslüman halkları hep tüketen, satın alan, 21. yüzyıl sömürüsüne maruz kalan ülkeler, halklar olarak böylece oturduğumuz yerde kalacağız. Devrim sıcak yatağınızda yatarak olmayacak, Müslüman halklarına bir devrim şu anda bir zaruret. Ben benden sonraki o gelişmiş teknolojinin içinde doğacak çocuğa bütün dünya şu bilimsel gelişmeleri yaparken biz sadece bunları satın aldık demek istemiyorum. Şimdi çıkıp birkaç örnek vermeye kalanlar olabilir fakat bunlar hiç inandırıcı olmayacak, bu yazıyı yazarken ki kullandığım tüm aletler ve odamda gözümün gördüğü hemen her şey, ben kendim harici bu oda da yerli bir üretim yok.

Konu kadın sünneti, bu ne acı bir şeydir, bu ne saçmalıktır, bu ne trajedidir “Peygamber efendimiz meşru gördüğü için, sünnet edilmeyen bir kadının elinden yemek yemek haramdır” diyen insanlarla aynı dine mensubuz, bunu yapan insanlar kadınların erkeklere karşı kendini koruması için böyle yapıyorlarmış ve bunu dine bağlıyorlar. “Bizim bütün kadınlarımız kendilerine hakim ve erkeğe fazla yaklaşmazlar” diyorlar bu insanlar.

Konu onlarca mecra da uzmanları tarafından enine boyuna tartışılır ama ben 2008’in bu son günün de yeni yıla 2009’a umutla bakamıyorum. Kişisel umutlarım ve ideallerim varsa da Filistin’de Müslüman kardeşlerim canice öldürürlerken, dünyanın daha birçok yerinde zulüm ve haksızlıklar yaşanırken ben nasıl Yeni yıla gülümseyebileyim?