Kategoriler
Gündem

Abdüllatif Şener in Türkiye Partisi

54. ve 59. ve Ak Parti hükümetinde devlet bakanlığı yapan eski milletvekili Abdüllatif Şener liderliğinde kurulan bir parti, Türkiye Partisi. Partinin amblemi turkuaz mavisi yuvarlak fon üzerinde beyaz zeminli Türkiye haritası, içerisinde tokalaşan iki eldir. Şu anda AK Parti’den istifa eden Yozgat milletvekili Mehmet Yaşar Öztürk ile TBMM’de 1 sandalyeyle temsil edilmektedir.

Abdüllatif Şener in Türkiye Partisi

Partinin kurucuları
Abdüllatif Şener, Abdülkadir Sarı, Ali Arif Özzeybek, Ali Rıza Buyan, Arif Kocaman, Asude Öztürk Camadan, Bülent Kuşoğlu, Çetin Volkan Akyol, Gülçin Küçükkayalar, Gülümser Heper, Gürcan Günay, Hakan Çeken, Hüseyin Aytekin, İbrahim Abdülbaki Tuna, İhsan Işık, Mehmet Erşahin, Mehmet Timur, Mehmet Yaşar Öztürk, Murat Akdeniz, Nabi Cüneyt Dinçman, Nihan Kurt, Nurettin Bilici, Ömür Kütük, Sema Batırbek, Sinan Kolcu, Suat Karlıkaya, Suna Kepoğlu Ataman, Şaban Baş, Tahsin Türkçapar, Vefa Tarhan, Volga Bayrakçı Tunay, Yalçın Dedekargınoğlu, Yasemin Öney Cankurtaran.

Türkiye Partisi 33 kurucusundan 9 tanesi kadın, 3 tanesi 30 yaş altı, 19 tanesi de 50 yaş altı kişilerden oluşuyor.

Abdüllatif Şener Türkiye Partisi için şöyle söylemiş

Biz Türkiye Partisi’yiz; Türkiye, bu partide vardır. Kadınlarımızın siyasete katılımı arttırılmalıdır; bunu sağlayacağız.

Türkiye’de siyasette etik kurallar yerleşmediği için; rekabet ahlaki sınırları aştığı, kaba bir rekabet ortamı bulunduğu için kadınlarımızın siyasete katılımı hep sınırlı kalıyor. Ama biz siyasete ahlak getireceğiz, etik ilkeler getireceğiz.

Kadınlarımızın da siyasete katılımının yaygınlaşacağı, artacağı bir zemin oluşturmaya çaba harcayacağız ve tüm kadınlarımıza Türkiye Partisi saflarında siyasete katılım daveti veriyoruz. 33 kurucumuzdan 9’u kadındır; biz bunun yeterli olduğunu düşünmüyoruz, ama kurucularımızın yüzde 28’i kadındır. Hiçbir partide kadınlarımızın temsil oranı bu düzeyde olmamıştır; ama biz bunu da yeterli görmüyoruz ve bu katılımın arttırılması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı şeyi gençlerimiz açısından da söylüyoruz. Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Gençlerin beklentileri, siyasetin özünü oluşturmak zorundadır. Gençlerimizi yoğun bir şekilde Türkiye Partisi’ne katılmaya davet ediyoruz.

Hiçbir partide olmadığı halde, 33 kurucumuzdan 3’ü 30 yaşın altındadır. Yani; kurucularımızın %9’u 30 yaşın altındadır, kurucularımızın %64’ü 50 yaşın altındadır, 60 yaşın üzerinde sadece 2 kurucumuz vardır. Biz gençliği ve kadınlarımızı kurucularımızı oluştururken de ağırlıklı bir şekilde temsil etmeye özen gösterdik; ama siyasetin zemini gençlerimizin ve kadınlarımızın katılımını yoğunlaştıracak şekilde, sürekli olarak düzenlenecektir.

Kadınlarımızın ve gençlerimizin partisi burasıdır.

Türkiye Partisi resmi web sitesi: http://www.turkiyepartisi.org.tr/